Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Jak czytać nuty - zobacz kilka praktycznych porad

Podziel się
Oceń

Gra na instrumentach muzycznych to piękna umiejętność i pasja, a dla niektórych nawet sposób na życie. Jednak od początków nauki na jakimkolwiek instrumencie do koncertów na małych i wielkich scenach jeszcze długa droga. Pierwszym krokiem jest nauka nut i ich czytania. Czy jest to trudne? W jaki sposób najlepiej ich się uczyć i jak je czytać- oto kilka przydatnych informacji na ten temat.
  • Źródło: Materiał Partnera
Jak czytać nuty - zobacz kilka praktycznych porad
dziewczynka czyta nuty

Autor: Zdjęcie ilustracyjne

Choć przykład co niektórych, wielkich geniuszy muzycznych w historii, jak na przykład uznawany za najwybitniejszego i najbardziej wpływowego gitarzystę na świecie- amerykański wirtuoz Jimi Hendrix czy amerykański jazzowy saksofonista- Charlie Parker pokazuje, że znajomość nut nie jest konieczna, by być dobrym muzykiem, to jednak zwykle jest ona przydatna, gdy chcemy prawidłowo i jak najlepiej wyrażać siebie poprzez muzykę.

Nuty jako język muzyczny instrumentalistów


Umiejętność prawidłowego czytania nut jest bardzo często zbyt lekceważona, a tymczasem jest to podstawowy język komunikacji muzycznej i należy go dobrze znać, by móc dobrze posługiwać się danym instrumentem, ale także by porozumiewać się z innymi muzykami. Choć osobom, które dopiero co rozpoczynają swoją muzyczną przygodę na pierwszy rzut oka wydaje się, że czytanie nut to coś bardzo trudnego i skomplikowanego, to w rzeczywistości wcale tak nie jest. Nie wymaga to żadnych nadzwyczajnych umiejętności a jedynie odrobiny chęci. Zresztą od tego zwykle rozpoczynają się zajęcia w szkole muzycznej czy też na prywatnych lekcjach gry na instrumentach.
Szkoła yamaha Rzeszów

Jak czytać nuty- początki


Absolutną podstawą jest nauka najprostszej gamy dźwięków, a więc c-dur. Zawiera ona takie dźwięki jak C, D, E, F, G, A, H, C, które w takiej kolejności występują po sobie na pięciolinii. Dźwięk C znajduje się na linii dodatkowej, poniżej pięciolinii, natomiast D na linii dodatkowej powyżej pięciolinii. F ma swoje miejsce pomiędzy pierwszą a drugą linią, a następne położone są analogicznie, każda kolejna o pół stopnia w górę. Najpierw najlepiej nauczyć się ich ułożenia po kolei, później zaś na wyrywki. Początkowo może wydawać się to trudne, jednak po chwili będzie nam to przychodzić z automatu. Następnie należy stopniowo poszerzać zakres nauki o inne gamy oraz inne elementy muzyczne i artykulacyjne. Dla kogoś, kto rozpocznie naukę i zabawę z nutami, szybko okaże się to fascynującą przygodą a nawet pewnym wyzwaniem i sprawdzianem swoich umiejętności. Oczywiście w późniejszym czasie nauka ta będzie się nieco różnić w zależności od tego, z jakim instrumentem chcemy wiązać swoją przyszłość i naukę.

Jak ułatwić sobie naukę czytania nut- sprawdzone sposoby


Oczywiście do nauki czytania nut niema zbyt wielu skrótów. Wymaga to po prostu czasu i systematyczności a także odpowiedniego łączenia teorii z praktyką, jednak warto przy tym pamiętać o pewnych krokach, dzięki którym nauka ta z pewnością będzie łatwiejsza i przyjemniejsza. Gdy już znamy podstawy, warto próbować odczytywać przykładowy zapis nutowy w taki sam sposób, jak czyta się książkę. Należy zaczynać od najprostszych, znalezionych w sieci przykładów, stopniowo przechodząc w trudniejsze ich wersje.
- „Jedną z podstawowych zasad, która znacznie ułatwia naukę jest to, że zapis nutowy graficznie przedstawia to, co słychać w rzeczywistości. A więc jeśli dana nuta znajduje się nisko, to również przedstawia niżej brzmiący dźwięk, jeśli wysoko, to dźwięk wyższy, jeśli natomiast dwie nuty są od siebie dalej i jest ich niewiele w takcie, to dokładnie taki schemat powinniśmy też odwzorować w grze na instrumencie.” - Mówi nam pan Janusz ze szkoły muzycznej Yamaha w Rzeszowie

Ważna jest także świadomość, że znajomość nut jest bardzo ważna, ale dopiero w połączeniu z pozostałymi elementami składającymi się na muzykę, takimi jak chociażby akordy, trójdźwięki, rytm czy znajomość słuchowa melodii, pozwoli na odtworzenie danego utworu w sposób wręcz automatyczny. Oczywiście należy dodać jeszcze do tego wszystkiego częste wykonywanie poszczególnych utworów.

Czytanie nut - gdzie szukać pomocy?


Obecnie występuje wiele różnych rozwiązań, którymi możemy posiłkować się w celu łatwiejszej i szybszej nauki czytania nut. Po pierwsze jest to Internet. W sieci znaleźć można wiele materiałów- szczególnie przydatne są te filmowe- z których dowiemy się sporo o podstawowych zasadach prawidłowego czytania nut. Można także posiłkować się literaturą, choć dla osób początkujących, a już zwłaszcza wtedy, gdy nut uczy się dziecko, taki sposób może nie być w pełni zrozumiały.

Najlepszym i przynoszącym największe rezultaty sposobem jest skorzystanie z fizycznej pomocy osób, które już posiadają tą umiejętność. Mogą to być prywatne osoby, pasjonaci muzyki czy nauczyciele muzyki. Oczywiście osoba taka powinna nie tylko posiadać wiedzę na temat czytania nut, ale także musi z łatwością umieć ją przekazać innym. Jednym z najlepszych miejsc, w którym sprawnie i z dużą skutecznością można nauczyć się zarówno nut, jak i ich czytania oraz praktycznego wykorzystywania podczas gry na danym instrumencie jest szkoła muzyczna. Jeśli więc naprawdę Ty bądź Twoje dziecko interesujecie się muzyką, będzie to najlepszy z możliwych wyborów, gdyż oddajemy się w ręce profesjonalistów i osób, które w łatwy sposób potrafią dzielić się swoją wiedzą i znają najlepsze sposoby, by przebiegało to w sposób zrozumiały i zachęcający.

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Paulina NogajTreść komentarza: Chciałabym złożyć serdeczne podziękowania dla pani która obsługiwała w barze Rybka w Rzeszowie na ulicy Stefana Żeromskiego. ❤️😃. Niejednokrotnie z koleżanką przechodziliśmy tam i jadaliśmy różnego rodzaju dobre potrawy i pyszne ryby i będzie na pewno tego miejsca brakowało 😥.Data dodania komentarza: 28.09.2024, 15:59Źródło komentarza: Zamknięcie się kultowego ,,Baru Rybka'' w RzeszowieAutor komentarza: AnypisTreść komentarza: Za kota 3 lata a za człowieka 3 lata w zawiasach albo złota wiza w DubajuData dodania komentarza: 28.09.2024, 15:45Źródło komentarza: Nawet do 3 lat więzienia grozi seniorowi za zabicie kotaAutor komentarza: A.Treść komentarza: Panie Miłoszu, trzeba czytac to co ciekaweData dodania komentarza: 27.09.2024, 13:19Źródło komentarza: Spadochroniarz skoczył z najwyższego budynku mieszkalnego w Polsce - Olszynki Park w Rzeszowie! [FILM]Autor komentarza: rzeszowianinTreść komentarza: Blackout!!!Data dodania komentarza: 27.09.2024, 12:11Źródło komentarza: PGE zapowiada wyłączenia prądu w Rzeszowie i okolicy. Sprawdź gdzie i kiedy [27.09. - 2.10.]Autor komentarza: kibolTreść komentarza: Policja, śmieszna formacja śmiesznych ludzi!Data dodania komentarza: 27.09.2024, 12:10Źródło komentarza: Resovia – Lech Poznań: Emocje na stadionie i niedozwolone wybryki. Policja ustala sprawców [ZDJĘCIA]Autor komentarza: KondratTreść komentarza: To fake news? Serio? Zabił kota... :):):):):)Data dodania komentarza: 27.09.2024, 12:09Źródło komentarza: Nawet do 3 lat więzienia grozi seniorowi za zabicie kota
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama