Watykan ogłosił oficjalną datę i szczegóły uroczystości pogrzebowych papieża Franciszka, który zmarł w poniedziałek wielkanocny, 21 kwietnia 2025 roku, w wieku 88 lat. Ceremonia pożegnania Ojca Świętego odbędzie się w sobotę, 26 kwietnia o godzinie 10:00 na placu Świętego Piotra w Watykanie.
Przebieg uroczystości pogrzebowych
Liturgii pogrzebowej będzie przewodniczył kardynał Giovanni Battista Re, 91-letni dziekan Kolegium Kardynalskiego. Po zakończeniu mszy świętej na placu Świętego Piotra, trumna z ciałem papieża zostanie przewieziona do bazyliki Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) w Rzymie, gdzie zgodnie z życzeniem wyrażonym w testamencie, papież Franciszek zostanie pochowany.
Wybór miejsca pochówku jest wyjątkowy i stanowi odejście od wielowiekowej tradycji. Jest to pierwszy papież od ponad 100 lat, który zostanie pochowany poza Watykanem. Franciszek wyraził szczególne przywiązanie do bazyliki Santa Maria Maggiore, gdzie znajduje się czczona przez niego ikona Matki Bożej.
Wystawienie ciała na widok publiczny
Ciało papieża Franciszka zostało już złożone do trumny podczas ceremonii, która odbyła się w poniedziałek wieczorem w kaplicy Domu Świętej Marty, gdzie papież mieszkał przez cały swój pontyfikat i gdzie zmarł. Watykan opublikował pierwsze zdjęcia i nagrania wideo pokazujące papieża w otwartej trumnie, ubranego w czerwone szaty, z papieską mitrą na głowie i różańcem w dłoniach.
W środę, 23 kwietnia, o godzinie 9:00 rano, trumna z ciałem papieża zostanie przeniesiona w uroczystej procesji z kaplicy Domu Świętej Marty do Bazyliki Świętego Piotra. Procesji będzie przewodniczył kardynał Kevin Farrell, kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego.
Procesja przejdzie przez Plac Santa Marta i Plac Rzymskich Protomęczenników, a następnie wyjdzie przez Łuk Dzwonów na Plac Świętego Piotra i wejdzie do Bazyliki Watykańskiej przez centralne drzwi. Przy Ołtarzu Wyznania kardynał kamerling będzie przewodniczył Liturgii Słowa, po zakończeniu której rozpoczną się wizyty wiernych przy ciele papieża.
Skromny pochówek zgodnie z życzeniem papieża
Papież Franciszek, znany ze swojej skromności, zaplanował własny pogrzeb jeszcze za życia. Zgodnie z jego życzeniem, zostanie pochowany w prostej drewnianej trumnie, zamiast tradycyjnych trzech trumien z cyprysu, ołowiu i dębu, które wybierali jego poprzednicy. Papież poprosił również, aby jego ciało pozostało w zamkniętej trumnie z odsłoniętą pokrywą, zamiast być wystawionym na podwyższonym katafalku w Bazylice.
Po pogrzebie rozpocznie się Novemdiales, czyli dziewięciodniowy okres żałoby i mszy za spokój duszy papieża Franciszka. Jest to tradycja inspirowana starożytnym rzymskim zwyczajem nakazującym okres żałoby kończący się dziewiątego dnia po śmierci.
Udział światowych przywódców
Pogrzeb głowy Państwa Watykańskiego, to okazja do licznego zjazdu światowych przywódców, Swój udział w uroczystościach pogrzebowych zapowiedzieli już prezydenci wielu krajów. Prezydent USA Donald Trump, który miał liczne nieporozumienia z papieżem w kwestii imigracji, ogłosił, że wraz z małżonką przybędzie do Rzymu na pogrzeb. Oczekuje się również obecności prezydenta Argentyny Javiera Milei, który pochodzi z ojczyzny papieża. Według doniesień, w pogrzebie weźmie udział również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Co dalej po pogrzebie?
Po uroczystościach pogrzebowych rozpoczną się przygotowania do konklawe, podczas którego około 135 kardynałów elektorów wybierze nowego papieża. Konklawe zazwyczaj rozpoczyna się 15-20 dni po śmierci papieża, co sugeruje, że nie rozpocznie się przed 6 maja.
W nadchodzących dniach kardynałowie będą uczestniczyć w Kongregacjach Generalnych, aby rozważyć przyszły kierunek Kościoła. Obecnie nie ma wyraźnego faworyta do sukcesji po papieżu Franciszku.
Papież Franciszek zmarł w poniedziałek rano po udarze i niewydolności serca. Jego śmierć nastąpiła po pięciotygodniowym pobycie w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc, z którego wydawał się dochodzić do zdrowia, o czym świadczył jego udział w uroczystościach wielkanocnych w niedzielę.
Napisz komentarz
Komentarze