Kto może skorzystać z dodatkowego świadczenia ,,Mama 4+" ?
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może być przyznane matce, która ukończyła 60 lat oraz urodziła i wychowała co najmniej czworo potomstwa. Przysługuje również tym osobom, które nie urodziły, ale sprawowały prawną opiekę nad przynajmniej czworgiem dzieci.
W brew pozorom, to świadczenie dotyczy nie tylko matek. Skorzystać z niego mogą także ojcowie. Aby ubiegać się o to świadczenie mężczyzna musi mieć ukończone 65 lat. Jeśli wychował co najmniej czworo dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała, to ma prawo skorzystać z tych środków.
W obu przypadkach Osoba ubiegająca się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające musi udowodnić, że nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Co więcej, jak informuje Wojciech Dyląg
,,Ośrodek interesów życiowych osoby składającej wniosek o świadczenie „Mama 4+” musi być na terytorium Polski przez co najmniej 10 lat, liczone od ukończenia 16 roku życia. Wnioskodawca musi również posiadać polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich UE albo państw członkowskich EFTA i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, lub zalegalizowany pobyt w Polsce."
Ponad to, RSU jest wypłacane tylko gdy wnioskodawca, podczas pobierania środków zamieszkuje na teryrotium Rzeczypospolitej Polskiej.
Jak uzyskać to świadczenie ,,Mama 4+" i ile ono wynosi?
Starając się o uzyskanie dodatkowych środków z tytułu RSU należy złozyć wniosek. Do niego trzeba dołączyć:
- oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej,
- akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dziećmi,
- informację o numerach PESEL dzieci,
- pozostałe dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie i wysokość świadczenia.
Natomiast podstawę, na jakiej wylicza się wysokość świadczeń przedstawił Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim:
„Maksymalna kwota wypłaty świadczenia to wysokość najniższej emerytury, która od 1 marca 2021 r. wynosi 1250,88 zł brutto. RSU nie ma stałej kwoty, a to oznacza, że jeśli emerytura lub renta jest niższa od minimalnej emerytury, to świadczenie stanowi dopłatę do wysokości najniższej emerytury"
Przypomina on także:
,,Osoba pobierająca rodzicielskie świadczenie uzupełniające, ma obowiązek zawiadomić ZUS o wszelkich zmianach, mających wpływ na prawo do tego świadczenia i jego wysokość, np. o podjęciu zatrudnienia, osiąganiu dodatkowych dochodów czy nabyciu prawa do innego świadczenia."
Napisz komentarz
Komentarze