Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Nietrzeźwy ojciec wiózł syna do przedszkola

Podziel się
Oceń

Nietrzeźwy ojciec wiózł syna do przedszkola

Źródło: Policja.pl

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle zatrzymali kierowcę, który prowadził samochód pod wpływem alkoholu, przewożąc jednocześnie swojego 4-letniego syna do przedszkola. Badanie alkomatem wykazało u 33-letniego mieszkańca gminy Dębowiec ponad promil alkoholu w organizmie.

Przebieg interwencji

Funkcjonariusze prowadzili rutynowe kontrole w ramach akcji "Trzeźwy poranek" w miejscowości Cieklin. Około godziny 8:00 zatrzymali do kontroli samochód marki Mazda, którego sposób jazdy wzbudził ich podejrzenia. Gdy policjanci podeszli do pojazdu, kierujący od razu przyznał, że badanie alkomatem nie będzie potrzebne, ponieważ jak sam stwierdził "jest wczorajszy". Mężczyzna miał pełną świadomość, że znajduje się pod wpływem alkoholu.

Przeprowadzone badanie potwierdziło przypuszczenia funkcjonariuszy - urządzenie wskazało ponad promil alkoholu w organizmie 33-latka. Szczególnie niepokojący był fakt, że nieodpowiedzialny ojciec przewoził w samochodzie swojego 4-letniego syna, którego zamierzał odwieźć do przedszkola.

Na miejsce interwencji wezwano żonę kierowcy, która odebrała dziecko oraz samochód. Policjanci natychmiast zatrzymali prawo jazdy 33-latkowi.

Konsekwencje prawne

Mężczyzna będzie odpowiadał przed sądem za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, za co grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Dodatkowo, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za przestępstwo określone w art. 160 Kodeksu karnego, czyli narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sąd obligatoryjnie orzeka wobec sprawcy świadczenie pieniężne w wysokości minimum 5000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata. W przypadku, gdy kierujący przewozi dziecko, kara może być znacznie surowsza.

Problem nietrzeźwych kierowców przewożących dzieci

Przypadek z Cieklina nie jest odosobniony. W styczniu 2025 roku w gminie Nielisz zatrzymano 37-letnią kobietę, która przywiozła 5-letnie dziecko do przedszkola, mając w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. Po pozostawieniu dziecka w placówce, udała się do pracy. Została zatrzymana dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu.

Podobna sytuacja miała miejsce w Szczytnie, gdzie 40-letni mężczyzna przewoził 9-letniego syna swojej partnerki, mając blisko 1,4 promila alkoholu w organizmie. W Zielonej Górze zatrzymano 39-latka, który wiózł kilkuletnie dziecko, będąc pod wpływem 1,15 promila alkoholu.

Policja apeluje o odpowiedzialność i przypomina, że kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, a szczególnie dla przewożonych dzieci. Funkcjonariusze zachęcają również do reagowania na przypadki nietrzeźwych kierowców - jak pokazuje przykład z Wodzisławia Śląskiego, gdzie pracownicy przedszkola wyczuli alkohol od 43-letniej matki (ponad 3 promile), która przyjechała odebrać 5-letnie dziecko, właściwa reakcja może zapobiec tragedii.

Podczas ostatniej akcji "Trzeźwy poranek" przeprowadzonej 23 kwietnia 2025 roku, policjanci skontrolowali kilkanaście tysięcy kierowców w całym kraju, zatrzymując kilkudziesięciu nietrzeźwych, w tym kilku przewożących dzieci.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama