59-letni mieszkaniec Grębowa został zatrzymany za kierowanie pojazdem pomimo sądowego zakazu oraz w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna, mając blisko promil alkoholu w organizmie, prowadził forda fiestę mimo obowiązującego dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Sprawa została rozpatrzona w trybie przyspieszonym, a wyrok zapadł w ciągu 24 godzin od zatrzymania.
Szczegóły zatrzymania
W piątek około godziny 15:00 funkcjonariusze z Posterunku Policji w Grębowie zatrzymali do kontroli forda fiestę. Kierujący pojazdem 59-latek wzbudził podejrzenia policjantów, gdyż wyczuli od niego woń alkoholu. Przeprowadzone badanie potwierdziło przypuszczenia - mężczyzna miał blisko promil alkoholu w organizmie. Sam przyznał się funkcjonariuszom, że wcześniej spożywał piwo.
Weryfikacja w policyjnych systemach wykazała, że kierowca złamał dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, który został orzeczony prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Stalowej Woli w 2022 roku. Po zatrzymaniu 59-latek trafił do policyjnej izby zatrzymań.
Wyrok w trybie przyspieszonym
Funkcjonariusze, po zgromadzeniu materiału dowodowego i przedstawieniu zarzutów, wystąpili do Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu z wnioskiem o rozpoznanie sprawy w postępowaniu przyspieszonym. Już następnego dnia (w sobotę) mężczyzna został doprowadzony do sądu, gdzie usłyszał nieprawomocny wyrok:
- 4 miesiące pozbawienia wolności
- dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi
- przepadek mienia – samochodu, którym kierował
- nakaz zapłaty świadczenia pieniężnego w wysokości 10 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej
Statystyki łamania zakazów prowadzenia pojazdów
Problem kierowców łamiących sądowe zakazy prowadzenia pojazdów jest poważny zarówno w skali kraju, jak i województwa podkarpackiego. W 2024 roku w całej Polsce odnotowano aż 16 534 przypadki naruszenia sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, a 8 281 osób nie zastosowało się do decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania. Statystycznie każdego dnia polscy policjanci zatrzymują 69 kierowców, którzy nie powinni prowadzić pojazdów z uwagi na sądowe zakazy.
Na Podkarpaciu problem nietrzeźwych kierowców również jest znaczący. W latach 2020-2022 średniorocznie odnotowywano 69 wypadków z udziałem nietrzeźwych kierujących w województwie podkarpackim. Tylko podczas ostatnich Świąt Wielkanocnych, w ciągu czterech dni świątecznego weekendu, podkarpaccy policjanci zatrzymali 42 nietrzeźwych kierowców. Dodatkowo, podczas jednorazowej akcji "Trzeźwy poranek" przeprowadzonej 22 kwietnia 2025 roku, funkcjonariusze skontrolowali ponad 14,5 tys. kierowców i zatrzymali 25 osób, które wsiadły za kierownicę po alkoholu.
Konsekwencje prawne
Zgodnie z art. 244 Kodeksu karnego, osoba nieprzestrzegająca orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów w granicach od 1 roku do 15 lat.
Od 1 stycznia 2023 roku, w wyniku nowelizacji Kodeksu karnego, sąd ma również obowiązek orzec świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie od 5 000 do 60 000 złotych. W 2025 roku wprowadzono również możliwość orzekania dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów oraz przepadku mienia w postaci samochodu, którym kierował sprawca.
Policja zapowiada, że każdy przypadek łamania zakazu kierowania pojazdami spotka się ze stanowczą reakcją organów ścigania, a w celu wyeliminowania takich niebezpiecznych zachowań, funkcjonariusze za każdym razem będą stosować tryb przyspieszony.
Napisz komentarz
Komentarze