W rzeszowskim Urban Lab odbyło się inauguracyjne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Programowej Podkarpackiej OHP. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli instytucji, organizacji pozarządowych, partnerów społecznych i samorządów, którzy wspólnie dyskutowali o przyszłości młodzieży na Podkarpaciu. Było to pierwsze od 2019 roku tego typu spotkanie OHP i instytucji współpracujących.
Nowe kierunki rozwoju OHP
Katarzyna Juraszek, Zastępca Komendanta Głównego OHP, podkreśliła kluczową rolę organizacji w wychowaniu młodzieży:
- W centrum naszej uwagi jest zawsze młodzież – ta młodzież 15 do 25 lat, często z problemami. Jesteśmy od tego, żeby takim osobom pomóc zakończyć edukację, wybrać zawód i dobrze pokierować ich ścieżką zawodową. (...) Staramy się współpracować bardzo szeroko – z samorządami, instytucjami rynku pracy, jednostkami mundurowymi, cechami rzemiosł. Podpisaliśmy porozumienia m.in. z Wojskami Obrony Terytorialnej i Związkiem Rzemiosła Polskiego – chodzi o to, by inicjatywy krajowe przenosić na poziom wojewódzki.
Juraszek zwróciła uwagę na szeroką współpracę OHP z różnymi partnerami, w tym z Wojskami Obrony Terytorialnej i Związkiem Rzemiosła Polskiego. Wspomniała również o dwóch strategicznych projektach ogólnopolskich dotyczących cyfryzacji instytucji oraz standaryzacji usług dla młodzieży.
Ambitne plany wojewódzkiej komendy OHP
Piotr Wojnarowski, Podkarpacki Wojewódzki Komendant OHP, przedstawił konkretne cele dla regionu:
– Naszym podstawowym celem jest obecnie próba otwarcia ponownie szkoły w Iwoniczu przy naszym Ośrodku. Chcemy, by młodzież miała szansę uczyć się na miejscu i być kompleksowo objęta opieką wychowawczą i edukacyjną. Postawiliśmy także na rozwój projektów międzynarodowych, m.in. Erasmus+. Młodzież przez lata nie miała szansy uczestniczyć w wymianach – chcemy to zmienić.
Komendant podkreślił także znaczenie projektów międzynarodowych, w tym Erasmus+, oraz wprowadzanie nowoczesnych zawodów do oferty edukacyjnej, takich jak operator dronów czy spawacz światłowodów.
Wsparcie władz wojewódzkich i samorządowych
Wicewojewoda Podkarpacki Wiesław Buż zaznaczył wagę reaktywacji Rady:
- Cieszę się, że ta Rada została reaktywowana. Myślę, że powinna być ciałem doradczo-organizacyjnym, które stale współpracuje z OHP. (...) Wspieranie młodzieży powinno obejmować nie tylko działania edukacyjne, ale również pomoc w zakresie doradztwa zawodowego i rozwijania pasji. Dzięki współpracy z instytucjami takimi jak WOT, Policja, Kuratorzy, możemy jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby młodzieży w trudniejszych sytuacjach życiowych.
.jpg)
Przedstawiciele samorządów lokalnych również zadeklarowali aktywne wsparcie. Burmistrz Iwonicza-Zdroju, Grzegorz Nieradka, zaproponował uwzględnienie kierunków związanych z utrzymaniem zieleni i ogrodnictwem, szczególnie istotnych w gminach uzdrowiskowych. Z kolei Miranda Trojanowska, Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, wskazała na możliwość organizacji wspólnych projektów z udziałem lokalnej Rady Biznesu i Cechów Rzemieślniczych.
Innowacyjne podejście do kształcenia zawodowego
Podczas spotkania nie zabrakło także głosów ekspertów z dziedziny edukacji zawodowej. Władysław Mazur, Dyrektor Izby Rzemiosła i Cechów Rzemieślniczych, podkreślał znaczenie kształcenia dualnego, które pozwala młodzieży nabywać nie tylko umiejętności praktyczne, ale również społeczne i przedsiębiorcze.
Maciej Karasiński z Wojewódzkiego Urzędu Pracy zaprezentował nowoczesne narzędzia wsparcia doradztwa zawodowego, w tym programy VR oraz analizatory danych dotyczących zawodów deficytowych i przyszłościowych.

Pełnomocnik Prezydenta Rzeszowa ds. Gospodarczych, Robert Homicki zadeklarował dalszą współpracę z OHP i udostępnianie przestrzeni miejskich na wydarzenia wspierające aktywizację zawodową.
Interesującą propozycję przedstawił Jacek Sokołowski z Polsko-Amerykańskiej Fundacji im. Rabina Menachema Mendla z Rymanowa, sugerując rozszerzenie współpracy międzynarodowej OHP o inicjatywy z udziałem ambasad USA i Izraela.
- OHP składa wnioski do wielu programów międzynarodowych. Obecnie czekamy na rozstrzygnięcie konkursu "Młodzi na Plus”. Projekt jest skierowany do młodzieży z terenu województwa podkarpackiego w wieku 15 - 25 lat. Jego uczestnikami będą zarówno podopieczni OHP, jak również bezrobotna młodzież. Wartość projektu to ponad 13 mln zł.
- powiedział portalowi Halo Rzeszów, Łukasz Stebnicki – Rzecznik prasowy PWK OHP.
Spotkanie zakończyła dyskusja o przyszłych kierunkach działań i propozycja organizacji kolejnych posiedzeń Rady Wojewódzkiej OHP w formie wyjazdowej – bezpośrednio w jednostkach OHP. Zwracano szczególnie uwagę na możliwości Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Iwoniczu-Zdroju. Uczestnicy zgodnie podkreślali konieczność promowania praktycznego kształcenia zawodowego i wzmacniania sieci wsparcia dla młodych ludzi w województwie podkarpackim.
Napisz komentarz
Komentarze