Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Fizyka i chemia na scenie, czyli jak konkurs BrAinSToRM zmienia edukację [AKTUALIZACJA - 30.03.2025]

Podziel się
Oceń

W IX Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie odbył się finał II Wojewódzkiego Konkursu Doświadczeń Fizyczno-Chemicznych „BrAinSToRM”. Nowatorska formuła, opracowana przez organizatorów, przyczynia się do tego, że zmagania te cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością wśród podkarpackich uczniów.
Fizyka i chemia na scenie, czyli jak konkurs BrAinSToRM zmienia edukację [AKTUALIZACJA - 30.03.2025]

Autor: Krystian Propola / Halo Rzeszów

W minionym tygodniu młodzież z całego Podkarpacia prezentowała w gmachu szkoły swoje niezwykłe eksperymenty, łącząc naukową wiedzę z umiejętnością publicznego występowania. Postanowiliśmy porozmawiać z organizatorami o idei, sukcesach i przyszłości konkursu.

Początki

Protoplastą zmagań naukowych w szkole był organizowany wówczas w IX LO konkurs I Phys Wizz, którego opiekunem i pomysłodawczynią miała być ówczesna nauczycielka placówki, pani Małgorzata Matuszkiewicz.

-Chcieliśmy wspólnie z uczniami popularyzować naukę - wyjaśnia Małgorzata Matuszkiewicz. -Formuła opierała się na tym, że uczniowie w eliminacjach mieli przesyłać film w pliku MP3, kolejny etap odbywał się na Teamsie.

-Pani Matuszkiewicz miała oryginalny pomysł na konkurs, zaś prawa do logo mieli uczniowie IX LO - tłumaczy nam jeden z wychowanków szkoły. 

Jak tłumaczą nasi rozmówcy, po odejściu nauczycielki, marka konkursu odeszła wraz z nią do I LO, gdzie obecnie rozpoczęła się kolejna edycja konkursu. IX LO postanowiło natomiast organizować konkurs już pod nową nazwą i w formule rozszerzonej o doświadczenia chemiczne.

-W IX LO został stworzony nowy konkurs oparty o doświadczenia fizyczne i chemiczne, który został zarejestrowany w Kuratorium Oświaty pod własną nazwą - mówi dyrektor Melinda Tęcza. 

Zadowolenia z istnienia obydwu konkursów nie kryją niektórzy uczniowie, podkreślając, że w obydwu przypadkach praca dydaktyków przyczynia się do rozwijania ich zainteresowań.

Pasja zaczyna się od doświadczenia

Dyrektor IX LO, Melinda Tęcza, nie kryje satysfakcji z rosnącej popularności konkursu. W rozmowie z Halo Rzeszów podkreśliła ona fakt, że wśród uczestników jest coraz większa liczba osób spoza Rzeszowa i jego okolic.

– W tym roku do pierwszego etapu zgłosiło się około pięćdziesięciu osób, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w poprzedniej edycji. Mamy uczestników z Krosna, Jasła, Sieniawy czy Łańcuta. Widać, że popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych naprawdę idzie w dobrym kierunku – mówi.

fot. Krystian Propola/Halo Rzeszów

Finał konkursu miał nietypową formę, przypominając znajdującym się na sali widzom raczej naukowy talent show niż typowe zawody przedmiotowe, do których przywykliśmy w trakcie szkolnych lat. Organizatorzy postawili bowiem na widowiskowość, pasję i kreatywność, pozwalając młodzieży na pokazanie wszystkim, że fizyka i chemia mogą fascynować równie mocno jak sztuka czy sport.

Nauka, która inspiruje

Pomysłodawczynią nowej wersji konkursu jest Justyna Kocurek, nauczycielka fizyki z IX LO i absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jak przyznaje, jej motywacją było wypełnienie luki w edukacji – konkursów przedmiotowych jest wiele, ale brakuje wśród nich takich, które opierają się na doświadczeniach praktycznych. 

fot. Krystian Propola/Halo Rzeszów

– Chcieliśmy stworzyć coś, co zainteresuje uczniów na tyle, że będą wracać w kolejnych edycjach. I faktycznie, uczniowie startujący w siódmej klasie pojawili się znów rok później – podkreśla Kocurek.

Szczególnie cenna jest dla niej możliwość prezentowania uczniom nauki poprzez eksperymenty i interakcję z publicznością. 

– Uczymy nie tylko fizyki i chemii, ale również występowania przed dużym audytorium. To niezwykle cenna umiejętność na całe życie – zaznacza nauczycielka.

Nowoczesność i praktyka

W trakcie konkursu uczniowie prezentowali eksperymenty związane m.in. z różnymi rodzajami energii i ich działaniem w przyrodzie. Jak mówi Kocurek, formuła ta ma nie tylko edukować, ale również rozwijać kreatywność i zachęcać młodzież do własnych poszukiwań naukowych. 

fot. Krystian Propola/Halo Rzeszów

– Chcemy, żeby uczeń, wykorzystując już posiadaną wiedzę, sam tworzył nowe doświadczenia, które będą bazą do dalszej nauki – tłumaczy.

Sukces „BrAinSToRM” dowodzi, że metoda nauki przez doświadczenie jest nie tylko skuteczna, ale również niezwykle angażująca. 

Dyrektor Tęcza zaznacza, że szkoła będzie kontynuować tę formę popularyzacji nauk ścisłych. 

– Liczymy, że kiedyś konkurs przekształci się nawet w ogólnopolską olimpiadę. Jesteśmy na dobrej drodze – mówi z entuzjazmem.
 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JurekTreść komentarza: Każdy podatnik płacący płaci. Żadna grupa rządząca od 1900 roku nie wzięła się za polski związek piłki nożnej, jak anglicy za kiboli, uciąc należy raz a dobrze, niech się człowieki natłuką, nie ma sensu wzywać ani sektorować policją dzielną, dam im wolną wolę. Na pogotowiu poczekają jak każdy, na przyjazd prokuratora też, po co ludziom ambitnym robić pod górkę?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:12Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: SumTreść komentarza: Co tej uchwały wynika NICZwykłe bicie piany. Poczta i tak zrobi swojeData dodania komentarza: 1.04.2025, 11:22Źródło komentarza: Radni sejmiku przyjęli stanowisko ws. restrukturyzacji PocztyAutor komentarza: GrallTreść komentarza: Kto płaci za zabezpieczanie grup bandziorów stadionowychData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: a wystarczyło dać im broń żeby się pozabijali, byłby święty spokójData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: za murem to ten żołnierz teraz bedzie siedziałData dodania komentarza: 31.03.2025, 09:27Źródło komentarza: Wypadek 14-latki na ulicy Rzecha w Rzeszowie – śledztwo i kontrowersje wokół wyroku Ł Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Zapraszamy do komentowania naszego tekstuData dodania komentarza: 28.03.2025, 23:13Źródło komentarza: Rektor KUL wylądował za kratami w Rzeszowie! Tylko że...
Reklama
ReklamaAdam Dziedzic PSL
Reklama
Reklama