Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje dla firm
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Muzyczne święto w Filharmonii Podkarpackiej: Od klasycznych arcydzieł po brazylijskie rytmy

Podziel się
Oceń

W lutym 2025 roku Filharmonia Podkarpacka zaprasza na dwa wyjątkowe wydarzenia muzyczne. Podczas pierwszego koncertu, zaplanowanego na 21 lutego, wystąpi światowej sławy skrzypek Philippe Quint wraz z orkiestrą pod batutą nowego dyrygenta głównego Davida Giméneza. Tydzień później, 27 lutego, filharmonicy pod kierownictwem brazylijskiego maestro Evandro Matté zabiorą słuchaczy w fascynującą podróż do świata południowoamerykańskich rytmów.

Oba wydarzenia reprezentują różne oblicza muzyki symfonicznej - od klasycznych arcydzieł po egzotyczne rytmy Ameryki Południowej. Koncerty te są częścią nowej strategii artystycznej Filharmonii Podkarpackiej, mającej na celu prezentację różnorodnego repertuaru na najwyższym poziomie wykonawczym.

Mistrzowie romantyzmu na pierwszy wieczór

21 lutego sala koncertowa wypełni się dźwiękami trzech arcydzieł romantyzmu. Wieczór rozpocznie monumentalna uwertura do opery "Nabucco" Giuseppe Verdiego, zawierająca słynny Chór Niewolników Hebrajskich. To dzieło, które przyniosło Verdiemu światową sławę, do dziś zachwyca dramaturgią i potęgą brzmienia orkiestrowego.

Centralnym punktem programu będzie Koncert skrzypcowy e-moll Felixa Mendelssohna w wykonaniu Philippe Quinta. Ten amerykański wirtuoz, wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy, znany jest nie tylko z mistrzowskich interpretacji klasycznego repertuaru, ale także z nowatorskich projektów multimedialnych. Rzeszowska publiczność pamięta go z entuzjastycznie przyjętego występu podczas ubiegłorocznego Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, gdzie zaprezentował projekt "Chaplin's Smile". Quint gra na bezcennych skrzypcach Antonio Stradivariego "Ruby" z 1708 roku.

Philippe Quint

Wieczór zwieńczy II Symfonia D-dur Johannesa Brahmsa pod kierownictwem nowego głównego dyrygenta Filharmonii, Davida Giméneza. Dzieło to, znane również jako "Symfonia wiedeńska", powstało podczas letniego wypoczynku kompozytora w austriackim Pörtschach nad jeziorem Wörthersee. Sam Brahms mówił o swojej symfonii, że "brzmi wesoło i przyjemnie, jakby była napisana specjalnie dla świeżo zaślubionej pary".

Brazilian Party z Evandro Matté

Tydzień później, 27 lutego, filharmonicy pod batutą brazylijskiego maestro Evandro Matté zabiorą słuchaczy w fascynującą podróż do świata południowoamerykańskich rytmów. Ten wyjątkowy koncert określany jako "Brazilian Party" będzie prawdziwą ucztą dla miłośników egzotycznych brzmień.

Evandro Matté

 

Program rozpocznie energetyczne "Batuque" Alberto Nepomuceno, po którym zabrzmi pełna lokalnego kolorytu "Suíta Pernambucana nr 2" Césara Guerra-Peixe. W drugiej części koncertu usłyszymy liryczne "Episódio Sinfônico" Francisco Bragi, a wieczór zwieńczy monumentalne "Chôros nr 6" Heitora Villa-Lobosa, jednego z najwybitniejszych kompozytorów brazylijskich XX wieku.

Światowej klasy dyrygenci

David Giménez, który w 2024 roku objął stanowisko głównego dyrygenta Filharmonii Podkarpackiej, to artysta o imponującym dorobku. Współpracował z najważniejszymi orkiestrami świata, występując w prestiżowych salach koncertowych, od Royal Albert Hall po Carnegie Hall. Jest również cenionym dyrygentem operowym, współpracującym z największymi teatrami operowymi świata i takimi gwiazdami jak Plácido Domingo czy Anna Netrebko.

David Giménez

Evandro Matté, który poprowadzi drugi koncert, to obecnie dyrektor artystyczny i dyrygent Orkiestry Symfonicznej Porto Alegre oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego SESC. Jego kariera muzyczna rozpoczęła się bardzo wcześnie - już w wieku siedmiu lat rozpoczął naukę gry na trąbce, a jako piętnastolatek dołączył do Orkiestry Symfonicznej Caxias do Sul. Za swoje zasługi dla kultury został uhonorowany przez rząd francuski tytułem "Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres"


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi! K Autor komentarza: Pan WiceradoktorekTreść komentarza: Tak, bo Czeka to przecież wymysł stalinizmu...Data dodania komentarza: 23.04.2025, 20:07Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PRLTreść komentarza: Komuno wróć !!Data dodania komentarza: 23.04.2025, 19:44Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: Pan WiceradoktorekTreść komentarza: Oczywiście, bo Czeka to przecież produkt stalinizmu...Data dodania komentarza: 23.04.2025, 12:33Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama