Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Adam Dziedzic PSL

Podkarpacie. 17-latek zatrzymany za oszustwa metodą "na BLIKA"

Podziel się
Oceń

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą stalowowolskiej komendy zatrzymali 17-letniego mieszkańca Stalowej Woli, podejrzanego o udział w oszustwach dokonywanych metodą na tzw. BLIKA. Funkcjonariusze ustalili, że nastolatek mógł oszukać co najmniej kilka osób na terenie miasta.
Podkarpacie. 17-latek zatrzymany za oszustwa metodą "na BLIKA"

Źródło: archiwum

Policjanci pracowali nad tą sprawą od dłuższego czasu, gromadząc dowody i analizując ślady, które pozwoliły im ustalić rysopis oraz tożsamość sprawcy. Zatrzymany 17-latek wypłacał pieniądze z bankomatów, wykorzystując wyłudzone kody BLIK, przekazane mu przez innego oszusta. W zamian za to otrzymywał procentowy zysk od każdej transakcji. Następnie młody mężczyzna przeprowadzał transakcje kryptowalutowe w bitomatach.

W wyniku śledztwa 17-latek usłyszał trzy zarzuty dotyczące oszustw, a policja kontynuuje czynności w tej sprawie. Istnieje możliwość, że zostaną postawione kolejne zarzuty.

Jak działa metoda oszustwa "na BLIKA"?

Oszustwo metodą "na BLIKA" zazwyczaj polega na przejęciu konta na portalu społecznościowym i wysyłaniu wiadomości do znajomych właściciela konta, prosząc o przekazanie kodu BLIK. Ofiara, wchodząc do aplikacji bankowej, generuje kod, który następnie przesyła oszustowi, myśląc, że pomaga znajomemu. Oszust wypłaca pieniądze w bankomacie dopiero po zatwierdzeniu transakcji przez ofiarę w aplikacji mobilnej.

Jak się chronić?

Aby uniknąć stania się ofiarą tego rodzaju oszustwa, warto zachować szczególną ostrożność. Zawsze warto bezpośrednio zadzwonić do osoby, która prosi nas o kod BLIK, aby potwierdzić jej tożsamość. Przed zatwierdzeniem transakcji należy dokładnie sprawdzić dane operacji w aplikacji bankowej. Należy także podchodzić z dużą rezerwą do wszelkich próśb o pieniądze, wysyłanych przez komunikatory internetowe.

Za oszustwa tego rodzaju grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kalitaTreść komentarza: Dno i żenada!Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:44Źródło komentarza: Rektor KUL wylądował za kratami w Rzeszowie! Tylko że...Autor komentarza: maxTreść komentarza: Wgniótł Putina w ziemię ! :):):):):):)Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Szymon Hołownia w Rzeszowie: Bezpieczeństwo, rozwój i przyszłość PolskiAutor komentarza: JurekTreść komentarza: Każdy podatnik płacący płaci. Żadna grupa rządząca od 1900 roku nie wzięła się za polski związek piłki nożnej, jak anglicy za kiboli, uciąc należy raz a dobrze, niech się człowieki natłuką, nie ma sensu wzywać ani sektorować policją dzielną, dam im wolną wolę. Na pogotowiu poczekają jak każdy, na przyjazd prokuratora też, po co ludziom ambitnym robić pod górkę?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:12Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: SumTreść komentarza: Co tej uchwały wynika NICZwykłe bicie piany. Poczta i tak zrobi swojeData dodania komentarza: 1.04.2025, 11:22Źródło komentarza: Radni sejmiku przyjęli stanowisko ws. restrukturyzacji PocztyAutor komentarza: GrallTreść komentarza: Kto płaci za zabezpieczanie grup bandziorów stadionowychData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: a wystarczyło dać im broń żeby się pozabijali, byłby święty spokójData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama