Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Strażacy "wysokościowcy" z Rzeszowa i śmigłowiec straży granicznej udają się na Śląsk

Podziel się
Oceń

Specjalistyczna grupa ratownictwa wysokościowego z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie wyruszyła na teren południowo-zachodniej części kraju do pomocy w ewakuacjach powodzian.
Strażacy "wysokościowcy" z Rzeszowa i śmigłowiec straży granicznej udają się na Śląsk

Źródło: archiwum BiOSG (zdj. ilustracyjne)

W związku z trudną sytuacją meteorologiczną w południowo-zachodniej Polsce, odbyła się kolejna wideokonferencja z udziałem kluczowych przedstawicieli rządu oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne. 

W konferencji wzięli udział m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, minister infrastruktury Dariusz Klimczak oraz wiceminister MSWiA Wiesław Leśniakiewicz. W spotkaniu uczestniczyli również wojewodowie, w tym wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul (za pomocą łączy teleinformatycznych), przedstawiciele służb ratunkowych oraz wojska.

Podkarpacie nie jest zagrożone powodzią, trzeba pomóc innym

Na naradzie omawiano bieżącą sytuację hydrologiczno-meteorologiczną oraz działania interwencyjne i prewencyjne podejmowane w regionie. 

Na Podkarpaciu, strażacy interweniowali 65 razy, głównie w powiecie krośnieńskim. Ich działania obejmowały pompowanie wody z zalanych piwnic i posesji, udrażnianie przepustów drogowych oraz usuwanie powalonych drzew i konarów.

Mimo intensywnych opadów, nie odnotowano znaczących wzrostów stanów wód w podkarpackich rzekach – sytuacja hydrologiczna pozostaje stabilna, a poziomy wód są w granicach stanów średnich i niskich. 

Niemniej jednak, strażacy z regionu, w tym specjaliści ratownictwa wysokościowego z Rzeszowa, zostali wysłani na tereny dotknięte powodzią, aby pomóc w ewakuacji mieszkańców. - To trzech strażaków ratowników wysokościowych, w tym jeden śmigłowcem straży granicznej, którzy udają się na tereny dotknięte powodzią, by pomóc w ewakuacji mieszkańców - przekazała w mediach społecznościowych wojewoda podkarpacki, zauważając, że "kolejne grupy wsparcia będą dysponowane zgodnie z potrzebami".

Służby mimo wszystko w gotowości

Aktualnie na Podkarpaciu obowiązują dwa ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia dotyczące burz oraz intensywnych opadów deszczu, jak również ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia, związane z możliwymi wzrostami stanów wód. Ostrzeżenia będą ważne od godzin wieczornych, a sytuacja jest monitorowana na bieżąco przez odpowiednie służby.

Całość działań ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom regionu, a kolejne grupy wsparcia są gotowe do interwencji w razie potrzeby.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama