Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Rzeszów walczy o miano Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2026

Podziel się
Oceń

Rzeszów postawił sobie ambitny cel – zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Wolontariatu w 2026 roku. W piątek (26 lipca) przedstawiciele Rzeszowa odebrali w Brukseli certyfikat potwierdzający  kandydaturę miasta.
Rzeszów walczy o miano Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2026

Źródło: UM Rzeszowa

Tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu przyznawany jest przez Europejskie Centrum Wolontariatu (CEV) od 2013 roku i jest potwierdzeniem zaangażowania miasta w rozwój kultury wolontariatu i jego znaczącego wkładu w życie społeczności.

CEV to sieć ponad 60 organizacji zajmujących się wolontariatem. Pierwszą stolicą była Barcelona. W kolejnych latach honorowano takie miasta jak np. Lizbona, Londyn, Padwa, Berlin czy Gdańsk. W tym roku Europejską Stolicą Wolontariatu jest włoski Trydent, natomiast w przyszłym – będzie nim belgijskie Mechelen.

Rzeszów walczy o zdobycie tytułu na 2026 rok. Istotny krok dla osiągnięcia tego celu wykonano 26 lipca w Brukseli, kiedy to Kamil Czyż, dyrektor Wydziału Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki Urzędu Miasta, w imieniu prezydenta Rzeszowa, odebrał certyfikat potwierdzający kandydaturę miasta do tytułu stolicy wolontariatu.

Rzeszów może pochwalić się bogatą historią wolontariatu, który od lat jest integralną częścią życia mieszkańców. Liczne organizacje pozarządowe, grupy inicjatyw obywatelskich oraz zaangażowani wolontariusze realizują różnorodne projekty, wspierając potrzebujących, dbając o środowisko i rozwijając lokalną społeczność. Zdobycie tytułu to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim szansa na promocję miasta na arenie międzynarodowej, ale także m.in. wzmocnienie współpracy między organizacjami pozarządowymi, sektorem publicznym i prywatnym.

Co dalej?

Prezentacja miast-kandydatów odbędzie się 10 września br. w Brukseli. Międzynarodowe jury, złożone z kluczowych osobistości związanych z wolontariatem (reprezentujących społeczeństwo obywatelskie, sektor prywatny, a także instytucje Unii Europejskiej), oceni przedstawione projekty i wybierze zwycięzcę. Werdykt zostanie ogłoszony 29 listopada 2024 r. w Trydencie.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama