Podczas wizyty politykowi towarzyszyli m.in. wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul oraz poseł na Sejm RP, Adam Dziedzic.
Dramat dla hodowców?
Pryszczyca (FMD) to wysoce zakaźna i zaraźliwa choroba zwierząt parzystokopytnych – zarówno hodowlanych, jak i dzikich. Najbardziej podatne na zakażenie jest bydło, w dalszej kolejności świnie, owce i kozy. Choroba dotyka także dziko żyjące gatunki, takie jak sarny, dziki czy żubry. W ostatnim czasie jej ognisko wykryto na Słowacji oraz Węgrzech, stąd istnieje spore ryzyko, że wkrótce choroba dotrze do Polski.
Sobotnia obecność Siekierskiego w Barwinku wynikała właśnie z odbywającej się tam odprawy sztabu kryzysowego ds. pryszczycy. Podczas spotkania z dziennikarzami, minister ostrzegł opinię publiczną, że choć, na ten moment, w naszym kraju nie wykryto przypadków choroby, to jednak zagrożenie wciąż jest duże, a ewentualne skutki choroby mogłyby okazać się dla polskich hodowców tragedią.
Jeżeli pojawiłaby się u nas pryszczyca, to tysiące zwierząt trzeba będzie zlikwidować
- zapowiedział minister Siekierski.
Polityk podkreślił, że granice Polski zostały odpowiednio przygotowane do obrony przed pryszczycą, niemniej jednak dużym problemem pozostają przemytnicy bydła, którzy próbują omijać kontrole, transportując bydło do Polski alternatywnymi ścieżkami.
Zero tolerancji dla przemytników! Wszystkie nasze starania, aby nie doszło w Polsce do wybuchu ognisk pryszczycy może zniszczyć dziś ten, kto mimo zakazów chciałby przez polskie granice przemycić zwierzęta i produkty wrażliwe
-ostrzegł minister.
Współpraca
Jak zakomunikowano w sobotę, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej prowadzi całodobową kontrolę wszystkich przejść granicznych. Służby analizują każdy transport mogący zawierać zwierzęta lub produkty odzwierzęce. W razie potrzeby, przewozy są zawracane na terytorium Słowacji.

Co należy podkreślić, w uszczelnianie granicy zaangażowano także inne służby, a w szczególności policję i Krajową Administrację Skarbową.
Dziękuję Panu Ministrowi i wszystkim służbom za współpracę i zaangażowanie na rzecz naszego bezpieczeństwa
- zwróciła się do Siekierskiego wojewoda Kubas-Hul.
Z kolei poseł Dziedzic, będący podobnie jak Siekierski, politykiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, podkreślił, że zarówno członkowie sztabu kryzysowego, jak i wszyscy politycy klubu parlamentarnego PSL - Trzecia Droga, będą trzymać rękę na pulsie w tej sprawie.
W związku z pryszczycą na Słowacji i na Węgrzech nadzorujemy działania prewencyjne w Polsce
- zapewniał Dziedzic.
Wzmożone środki
Aktualnie całodobowe kontrole prowadzone są na przejściach granicznych w Barwinku, Ożennej i Radoszycach, gdzie pod stałym nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej odbywa się monitorowanie ruchu pojazdów, w tym ich kierowanie do obowiązkowej dezynfekcji.
Dodatkowo, Inspekcja Weterynaryjna funkcjonuje w stanie podwyższonej gotowości, co wiąże się z uzupełnieniem zapasów materiałów, sprzętu i środków dezynfekcyjnych oraz uruchomieniem centralnego magazynu epizootycznego w Przeworsku.
Zobacz też:
Prowadzone są działania edukacyjne. Na tę chwilę zorganizowano łącznie 117 szkoleń dla rolników, a także uruchomiono kampanię informacyjną, mającą na celu zwiększenie świadomości zagrożeń i sposobów zapobiegania chorobie. Do współpracy ze służbami zmobilizowano także przedstawicieli instytucji rolniczych - Izby Rolniczej, PODR, ARiMR i ZO PZŁ.
Napisz komentarz
Komentarze