Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Dwóch nietrzeźwych za kierownicą zatrzymanych pod Rzeszowem

Podziel się
Oceń

W środę rzeszowscy policjanci udaremnili dalszą jazdę dwóm kierującym, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu. Mieli sporo szczęścia, bo dziś stracili by swoje auta. To efekt nowelizacji przepisów.
Dwóch nietrzeźwych za kierownicą zatrzymanych pod Rzeszowem

Źródło: KMP Rzeszów

Nietrzeźwym okazał się być 52-letni kierujący audi, który został zatrzymany do kontroli drogowej wczoraj, po godz. 15, w Sokołowie Małopolskim. Policjanci zbadali jego stan trzeźwości. Okazało się, że był nietrzeźwy, miał prawie 0,8 promila alkoholu w organizmie. Mundurowi ustalili jeszcze, że mężczyzna w ogóle nie miał prawa kierować pojazdem, ponieważ nie posiada prawa jazdy.

Jeszcze większym brakiem odpowiedzialności wykazał się kierujący bmw. Przed północą w Boguchwale, 27-latek zdecydował się na jazdę, pomimo że alkomat wykazał u niego 2,2 promila. Funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy i izolowali do wytrzeźwienia w izbie wytrzeźwień.

Rzeszowska policja przypomina, że nietrzeźwi kierujący stwarzają realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna.

Nietrzeźwi kierujący to realne zagrożenie na drodze. Jazda pod wpływem alkoholu może prowadzić do tragicznych w skutkach wypadków. Nowelizacja Kodeksu karnego, która weszła w życie 14 marca br., wprowadza surowe kary dla takich osób, w tym konfiskatę pojazdu.

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu

Sąd orzeka przepadek auta na rzecz Skarbu Państwa, jeśli:

  • Kierowca ma we krwi co najmniej 1,5 promila alkoholu lub 0,75 mg/dm sześc. w wydychanym powietrzu.
  • Kierowca spowodował wypadek, mając w organizmie minimum 1 promil alkoholu.
  • Kierowca uciekł z miejsca wypadku, niezależnie od poziomu alkoholu we krwi.

Co się dzieje, gdy auto nie należy do kierowcy?

  • Jeśli kierowca nie jest właścicielem pojazdu, musi zapłacić karę finansową równą wartości pojazdu.
  • W przypadku prowadzenia auta służbowego, sąd nakłada obowiązek wpłacenia od 5 tys. zł do 60 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Pamiętaj!

Jazda pod wpływem alkoholu to nie tylko zagrożenie dla innych, ale również dla samego siebie. Ryzyko utraty zdrowia, życia, prawa jazdy i konfiskaty pojazdu jest ogromne.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama