Nietrzeźwym okazał się być 52-letni kierujący audi, który został zatrzymany do kontroli drogowej wczoraj, po godz. 15, w Sokołowie Małopolskim. Policjanci zbadali jego stan trzeźwości. Okazało się, że był nietrzeźwy, miał prawie 0,8 promila alkoholu w organizmie. Mundurowi ustalili jeszcze, że mężczyzna w ogóle nie miał prawa kierować pojazdem, ponieważ nie posiada prawa jazdy.
Jeszcze większym brakiem odpowiedzialności wykazał się kierujący bmw. Przed północą w Boguchwale, 27-latek zdecydował się na jazdę, pomimo że alkomat wykazał u niego 2,2 promila. Funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy i izolowali do wytrzeźwienia w izbie wytrzeźwień.
Rzeszowska policja przypomina, że nietrzeźwi kierujący stwarzają realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna.
Nietrzeźwi kierujący to realne zagrożenie na drodze. Jazda pod wpływem alkoholu może prowadzić do tragicznych w skutkach wypadków. Nowelizacja Kodeksu karnego, która weszła w życie 14 marca br., wprowadza surowe kary dla takich osób, w tym konfiskatę pojazdu.
Konfiskata auta za jazdę po pijanemu
Sąd orzeka przepadek auta na rzecz Skarbu Państwa, jeśli:
- Kierowca ma we krwi co najmniej 1,5 promila alkoholu lub 0,75 mg/dm sześc. w wydychanym powietrzu.
- Kierowca spowodował wypadek, mając w organizmie minimum 1 promil alkoholu.
- Kierowca uciekł z miejsca wypadku, niezależnie od poziomu alkoholu we krwi.
Co się dzieje, gdy auto nie należy do kierowcy?
- Jeśli kierowca nie jest właścicielem pojazdu, musi zapłacić karę finansową równą wartości pojazdu.
- W przypadku prowadzenia auta służbowego, sąd nakłada obowiązek wpłacenia od 5 tys. zł do 60 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Pamiętaj!
Jazda pod wpływem alkoholu to nie tylko zagrożenie dla innych, ale również dla samego siebie. Ryzyko utraty zdrowia, życia, prawa jazdy i konfiskaty pojazdu jest ogromne.
Napisz komentarz
Komentarze