Strata bliskiej osoby, niezależnie od tego, czy nagła, czy wynikająca np. z ciężkiej choroby, zawsze jest ogromnym ciosem emocjonalnym, pozostawiającym wyraźne piętno. Szczególnie dotkliwe bywa jednak odejście zupełnie niespodziewane, choćby w wyniku wypadku samochodowego – wiadomość o śmierci w jednej chwili całkowicie zmienia nasze życie. Nie ma sposobu, by to cofnąć, ale w wielu przypadkach najbliżsi osoby zmarłej mogą ubiegać się odszkodowanie za jej stratę od sprawcy. Kto jednak ma prawo wnioskować o takie świadczenie?
Komu przysługuje odszkodowanie za stratę najbliższej osoby?
Nagłe odejście jednej z najbliższych osób zawsze wiąże się z bólem, ale niejednokrotnie pociąga ono za sobą także konsekwencje dla życia na co dzień, takie jak pogorszenie sytuacji materialnej albo brak pomocy w wykonywaniu codziennych czynności. To właśnie w takich przypadkach można ubiegać się o odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby – świadczenie mające symbolicznie zrekompensować stratę to bowiem zadośćuczynienie.
Rozróżnienie to ma kluczowe znaczenie dla osób wnioskujących o odszkodowanie – o jego przyznaniu sąd decyduje bowiem właśnie na podstawie tego, czy śmierć kogoś bliskiego znacząco obniży materialny poziom życia wnioskodawcy lub utrudni mu codzienne funkcjonowanie. Podstawową kwestią pozostaje również rozstrzygnięcie, czy danej osobie przysługuje świadczenie, a więc ustalenie relacji. Najprostsze jest stwierdzenie pokrewieństwa bądź powinowactwa – o odszkodowanie mogą więc ubiegać się przede wszystkim:
- rodzice osoby zmarłej albo dziadkowie,
- mąż lub żona,
- syn, córka, wnuk bądź wnuczka,
- rodzeństwo.
Odszkodowanie za śmierć osoby niespokrewnionej
Relacja pokrewieństwa bądź powinowactwa zwykle nie budzi wątpliwości sądu decydującego o przyznaniu odszkodowania za śmierć bliskiej osoby. W rzeczywistości jednak nie jest to czynnik przesądzający. Najważniejszy pozostaje bowiem związek emocjonalny, którego istnienie trzeba stwierdzić. Właśnie dlatego o wspomniane świadczenie mogą ubiegać się też konkubent lub konkubina, podobnie jak np. dzieci przysposobione. Co istotne, odszkodowanie może zostać przyznane nawet najbliższym przyjaciołom osoby zmarłej, jeśli wspólnie tworzyli oni gospodarstwo domowe, a ich związek emocjonalny zostanie prawidłowo udowodniony.
Pomoc adwokata od odszkodowań w Rzeszowie i nie tylko
Odszkodowanie za stratę kogoś bliskiego np. w wyniku wypadku komunikacyjnego czy błędu lekarskiego może więc przysługiwać nie tylko osobom spokrewnionym bądź spowinowaconym ze zmarłym. Jeśli śmierć pociąga za sobą pogorszenie sytuacji materialnej, sąd kieruje się też niezwykle istotnym czynnikiem, jakim jest związek emocjonalny – niejednokrotnie sami bowiem decydujemy, kto tworzy naszą rodzinę. Jeżeli jednak rezultat postępowania okaże się niekorzystny, warto skorzystać choćby z pomocy adwokata specjalizującego się w odszkodowaniach. Wsparcie tego rodzaju zapewnia Kancelaria Radcy Prawnego Sławomir Morlewski. Z usług radcy prawnego mogą skorzystać m.in. osoby z Rzeszowa ubiegające się o rekompensatę za śmierć bliskich.
Napisz komentarz
Komentarze