W poniedziałkowe popołudnie w Rzeszowie odbędzie się regionalna konwencja wyborcza Lewicy. Do Rzeszowa przyjechali czołowi politycy tego ugrupowania, wśród nich: Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek sejmu i współprzewodniczący Lewicy, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Jacek Czerniak oraz Dorota Olko, posłanka z partii Razem.
- Jestem po spotkaniu m.in. z wojewodą podkarpackim Teresą Kubas-Hul. Wszelkie badania sondażowe pokazują, że dwa mandaty w sejmiku wyborczym zdecydują, czy Podkarpaciem dalej będzie rządzić Prawo i Sprawiedliwość, czy nastąpi zmiana i stery przejmie "mix" koalicyjny - mówił Włodzimierz Czarzasty. Jak zauważył, decydująca rolę w politycznej układane ma odegrać Lewica.
Podczas konferencji na rzeszowskim Rynku marszałek Czarzasty odniósł się do samej koalicji rządowej. - Mamy różne zdania, czasami padają ciężkie słowa, ale jedno jest pewne - dobrze nam się współpracujemy, mamy odpowiedzialność za kraj i to jest najważniejsze. Trudno nie odnieść wrażenia, że Lewica próbuje łagodzić spięcie z Trzecią Drogą, po tym, kiedy marszałek Szymon Hołowania przesunął termin procedowania projektów aborcyjnych, także tych liberalizujących złożonych przez Lewicę, na 11 kwietnia, tuż po wyborach samorządowych.
Lewica ma nadzieję jednak, że zachęci do pójścia na wybory młodych ludzi, a zwłaszcza kobiety. - Kobiety, dziewczyny, idźcie na wybory - apelowała posłanka Dorota Olko z partii Razem. Oprócz pomocy kobietom, Lewica przygotowała szczegółowy program, którego głównym przesłaniem jest „SMS”, czyli Szkoła. Mieszkanie. Szpital.
Szkoła. Mieszkanie. Szpital - to wiadomość Lewicy do Polek i Polaków na wybory samorządowe. To program wyborczy, który gwarantuje dobre usługi publiczne, wolną i przyjazną szkołę, mieszkania na wynajem, przyjazną służbę zdrowia, sprawny transport zbiorowy, efektywne wykorzystanie środków z UE, zieloną modernizację, świecki charakter samorządów, równość dla płci i poglądów oraz mądrą politykę senioralną.
- Na Podkarpaciu będziemy walczyć przede wszystkim z wykluczeniem komunikacyjnym. W tej chwili musimy tak zorganizować komunikację żeby była dostępna dla wszystkich, żeby bez problemu można było dojechać do szkół, do szpitali, do urzędów i to jest jeden z naszych priorytetów. Im liczniejsi w samorządzie będą reprezentanci i reprezentantki Lewicy, tym więcej będzie budowanych mieszkań na wynajem, tym więcej pociągów i autobusów będzie kursować każdego dnia. To jest prawdziwa stawka wyborów samorządowych – powiedział lider rzeszowskiej listy Wiesław Buż.
LISTA KANDYDATÓW LEWICY W WYBORACH DO SEJMIKU WOJEWÓDZTWA PDOKARPACKIEGO:
OKRĘG 1
Wiesław Buż – 66 lat
I Wicewojewoda Podkarpacki, Poseł na Sejm RP IX kadencji., Współprzewodniczący Podkarpackiej Nowej Lewicy. Dyplomowany członek rad nadzorczych. Działacz samorządowy, spółdzielczy, gospodarczy. Socjolog, wykształcenie wyższe (organizacja i zarządzanie).
Dorota Dominik – 59 lat
Dyrektorka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rzeszowie, Psychoterapeutka, zawodowa mediatorka w sprawach rodzinnych, cywilnych i karnych (lista mediatorów stałych Prezesa SO w Rzeszowie), biegła sądowa w sprawach opiekuńczych (2000-2017). W latach 1994-2011 dyrektorka Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Rzeszowie. Prowadzi zajęcia ze studentami uczelni wyższych w Rzeszowie. W Wolnej chwili felietonistka miesięcznika społeczno-kulturowego i członkini Stowarzyszenia „Nasz Dom Rzeszów”. Priorytet w kampanii i nie tylko: EDUKACJA i ZDROWIE PSYCHICZNE (nie tylko dzieci i młodzieży).
Bożena Krasnopolska - Powiat rzeszowski – 59 lat
Wiceprzewodnicząca Podkarpackiej Nowej Lewicy. Wykształcenie wyższe – Uniwersytet Rzeszowski wydział socjologiczno-historyczny. Ławnik w sądzie okręgowym.
Marcin Kaźmierski - Powiat łańcucki – 38 lat
Urodzony w 1985, żonaty, zamieszkały w Łańcucie. Magister Ochrony Środowiska na UMK w Toruniu, pedagog, manager, rolnik. Bezpartyjny, popierany przez KKW Lewica. Od 12 lat manager w firmie zatrudniającej ponad 500 osób. Chce zająć się sprawami związanymi z ochroną środowiska i rolnictwa.
Agnieszka Chmiel – 45 lat
Pracownik Urzędu Miasta Rzeszowa konsekwentnie działa na rzecz społeczności lokalnej, promując ekologiczne rozwiązania i zrównoważony rozwój, mając na uwadze zarówno prawa kobiet, jak i dobro naszej planety. Przedstawicielka w radzie osiedla Kazimierza Pułaskiego w Rzeszowie. Wiceprzewodnicząca Podkarpackiej Nowej Lewicy.
Sławomir Radwański – 47 lat
Lekarz hematolog. Pracował w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie jako lekarz Zespołów Wyjazdowych, a od 2003 do 2013 Oddział Onkologii Klinicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie. Specjalizuje się w onkologii klinicznej i hematologii. Członek partii Lewica Razem.
Izabela Szpiech-Kasica – 33 lata
Ukończyła studia magisterskie na kierunku administracja publiczna i bezpieczeństwo wewnętrzne. Asystent I Wicewojewody Podkarpackiego Wiesława Buża oraz członkini Rzeszowskiej Rady Miejskiej Nowej Lewicy. Szczególnie bliskie są jej tematy związane z wolną i przyjazną szkołą oraz polityką społeczną i senioralną wraz z wsparciem osób z niepełnosprawnościami.
Norbert Kałuża – Powiat rzeszowski - 46 lat
Jest długoletnim pracownikiem samorządowym, w latach 2009-2022 pracował w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie, od 2022 w Urzędzie Miasta Rzeszowa. Przez ostatnie 15 lat zawodowo zajmował się kontrolą jednostek organizacyjnych gmin, powiatów, województwa, instytucji samorządowych, uczelni wyższych, szkół, przedszkoli oraz kontrolą wydatkowania środków z Unii Europejskiej.
Magdalena Szczepańska – 32 lata
Wolontariuszka w fundacjach wspierających osoby z niepełnosprawnościami. Prowadzi akcje w mediach społecznościowych promujące i wspierające fundacje Felineus, która zajmuje się ochroną zwierząt, szerzeniem edukacji pro zwierzęcej, promowaniem adopcji. Zawodowo związana jest z pomocą dla osób z niepełnosprawnościami. Starszy specjalista ds. administracji.
Michał Sztuk - Powiat rzeszowski – 39 lat
Współprzewodniczący Nowej Lewicy na Podkarpaciu, aktywista polityczny i społeczny. Z wykształcenia politolog, zawodowo związany z sektorem ochrony zdrowia. Zajmuje się tematami związanymi z prawami człowieka, świeckim państwem, ekologią oraz obronnością i przemysłem zbrojeniowym.
OKRĘG 2
Przemysław Róg - Powiat ropczycko-sędziszowski – 37 lat
Urodzony w Strzyżowie, przez całe dotychczasowe życie związany z gminą Wielopole Skrzyńskie. Ukończył studia magisterskie na kierunku Administracja na Wydziale Prawa i Administracji w WSPiA w Rzeszowie. Przedsiębiorca, kierownik zmiany, aktualnie pełni funkcję lidera w nowoczesnej rzeszowskiej firmie. Od 2020 roku wpisany na listę Stałych Mediatorów przy Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Udziela się społecznie udzielając pro bono porad prawnych, uczestnik licznych protestów, m.in. Strajku Kobiet.
Marta Wytrwał – 65 lat
Prezes Spółki Bursztynowe Wzgórze Sp. z o. o., która chce wybudować innowacyjny dom dla Seniorów. Od 2022 pełni stanowisko społeczne Wiceprzewodniczącej Rzeszowskiej Rady Seniorów. Promuje Ogólnopolską Kartę Seniora poprzez współpracę z władzami. Realizuje oczekiwania przedstawione przez środowisko Seniorów. Wspiera i czynnie bierze udział w pracach wolontariusza na rzecz Seniorów wykluczonych, samotnych, osób bezdomnych i z problemami alkoholowymi. Jest Wiceprezesem Zarządu Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych Oddziału Wojewódzkiego w Rzeszowie.
Kamil Potomski - Powiat dębicki – 32 lata
Ma wykształcenie wyższe. Jest testerem oprogramowania, w swojej działalności zawodowej zajmował się także turystyką. Był managerem hotelu i restauracji. Interesuje się nowymi technologiami, sportem, turystyką i książkami.
Monika Kurek – Powiat mielecki – 40 lat
Ukończyła Liceum Techniczne w Mielcu. Ma trójkę dzieci w wieku 17, 16 i 5 lat. Przez pięć lat była członkiem rady wsi. Jestem członkiem KGW. Jako mama niepełnosprawnego synka, dogłębnie interesuje się prawami osób z niepełnosprawnością, możliwościami i dostępem do terapii, a także tematami związanymi z przeciwdziałaniem wykluczeniu dzieci i młodzieży z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Marcin Pronobis – Powiat mielecki – 40 lat
Obecnie tłumacz języka niemieckiego w Bury Sp. z o.o w Mielcu. Wcześniej specjalista do spraw zakupów w Haas Group International Mielec. Członek partii Lewica Razem
Teresa Medlakowska – 20 lat
Przedstawicielka Parlamentu Młodych Rzeczpospolitej Polskiej. Koordynatorka w Młodzi Razem Podkarpacie.
Artur Palak – 27 lat
Ma wyksztalcenie wyższe. Lekarz w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Członek partii Lewica Razem.
Szymon Wnęk – Powiat strzyżowski – 18 lat
Członek Młodej Lewicy. Uczeń LO w Strzyżowie na profilu managerskim. Jego zainteresowaniami są politologia, w której szczególnie zgłębia funkcje polityki w życiu społecznym oraz funkcjonowanie międzynarodowych organizacji politycznych. Pasjonuje go również socjologia oraz kulturoznawstwo. Przyświecają mu wartości europejskie oraz dobro i interesy mieszkańców.
OKRĘG 3
Amanda Siudy – Powiat niżański – 56 lat
Wykształcenie ekonomiczne – od 18 lat pracownik samorządu Gminy i Miasta Nisko: promocja, działalność gospodarcza, kultura, oświata, turystyka i sport. Zainteresowania: Psychologia – praca z dziećmi i młodzieżą (działalność w organizacjach społecznych na rzecz dzieci i młodzieży). Prywatnie: mężatka, mama, babcia.
Ala Zych – Powiat stalowowolski – 59 lat
Nauczycielka w publicznej szkole podstawowej w Krzakach jako nauczycielka nauczania zintegrowanego i logopeda. Wolontariuszka Fundacji „VIVA” Fundacja Viva! Akcja Dla Zwierząt zajmuje się walką o poprawienie losu zwierząt.
Mirosław Kwapisz – Miasto Tarnobrzeg – 64 lat
Ma wykształcenie wyższe techniczne. Inżynier hutnik. Kierownik Oddziału Wodno-Ściekowego ZAKŁADY CHEMICZNE "Siarkopol" TARNOBRZEG sp. z o.o. Członek zarządu spółdzielni mieszkaniowej. Interesuje się polityką i sportem.
Artur Gronek – Miasto Tarnobrzeg – 45 lat
Aktualnie działa w Stowarzyszeniu Bezpieczne Miasto Tarnobrzeg. W Stowarzyszeniu ma możliwość poznawania osób i dotyczących ich problemów związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży oraz osób starszych. Organizuje spotkania, szkolenia oraz imprezy związane ze zjawiskami patologicznymi u młodzieży takimi jak: narkomania oraz alkoholizm. Organizuje także kursy samoobrony dla osób starszych (50+). Ponadto czynnie działa w Związku Zawodowym Wojska Polskiego, którego jest Członkiem Koła Nr 13 w Tarnobrzegu.
Jerzy Micał – Powiat kolbuszowski – 61 lat
Emerytowany mundurowy. Od 1987 do 2011 roku pracował w policji. Pracownik spółdzielni mieszkaniowej i zakładów obuwniczych w Kolbuszowej.
Oliwia Karaś – Powiat niżański – 21 lat
Była Wicekoordynatorka Okręgu Rzeszowskiego Młodej Lewicy. Związana z lotnictwem, pracuje w Aviation Support Poland na stanowisku Starszy Agent Obsługi Pasażerskiej.
Karolina Dereń – Miasto Tarnobrzeg – 37 lat
Prawniczka, zajmuje się prawem podatkowym i pracuje w międzynarodowej korporacji. Działa w partii Razem i Stowarzyszeniu Spójnik.
OKRĘG 4
Mariusz Iwaniszyn – Miasto Przemyśl – 66 lat
Pracownik Zarządu Dróg Miejskich w Przemyślu, wiceprzewodniczący stowarzyszenia Pokolenia. Były członek rady krajowej SLD. Były wiceprezes regionalnej izby gospodarczej w Przemyślu. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Łukasz Rydzik – Powiat lubaczowski – 36 lat
Magister zarządzania, ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2010-2019 był pracownikiem bankowym. W latach 2019-2023 był pracownikiem Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy, a od 2020 jest Asystentem Europosła Roberta Biedronia. Jest członkiem władz krajowych i wojewódzkich Nowej Lewicy.
Anna Nawłoka – Powiat jarosławski – 46 lat
Opiekun medyczny – wykształcenie średnie. Pracownik w DPS Wysocko i DPS Moszczany
Zbigniew Wełyczko – Powiat lubaczowski – 66 lat
Przewodniczący organizacji powiatowej Nowej Lewicy w Lubaczowie.
Gabriela Ostafijczuk – Powiat przeworski – 32 lata
Ma wykształcenie wyższe. Informatyk. Zajmuje się działalnością twórczą i artystyczną na własny rozrachunek (grafika komputerowa, digital painting, character design, pisarstwo).
Wiesław Kruk – Powiat jarosławski – 58 lat
Leśnik z średnim wykształceniem. Karierę z leśnictwem rozpoczął w 1985 roku. Aktualnie od 2003 roku pracuje w Nadleśnictwie Jarosław. Członek Polskiego Towarzystwa Leśnego i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa.
Sylwia Malinowska – Powiat przeworski – 47 lat
Magister administracji. Od 2005 roku Główny specjalista w Biurze Powiatowym w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Przeworsku. Od 2015 członek związków zawodowych w ARiMR, członek prezydium komisji podzakładowej Podkarpackiego Oddziału Regionalnego ARiMR oraz członek komisji rewizyjnej w zakładowej ARiMR.
Wiesław Woś – Miasto Przemyśl – 54 lat
Magister prawa administracyjnego. Pracuje w części administracyjno-obsługowej szkoły podstawowej w Przemyślu od 1991 roku. Wiceprzewodniczący Podkarpackiej Nowej Lewicy.
OKRĘG 5
Stanisław Szałajko – Powiat Brzozowski – 64 lata
Nauczyciel, samorządowiec, działacz społeczny i samorządowy, w latach 1998-2006 Radny Rady Miejskiej w Brzozowie w tym Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej i Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu. Przewodniczący Zarządu Osiedla nr 1 w Brzozowie, Członek Zarządu Rejonowego LOK w Brzozowie od 2021 roku. Prezes Klubu Sportowego LKS Brzozovia od czerwca 2023r.
Wiktoria Aleksandra Barańska – Powiat leski – 27 lat
Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na kierunkach dziennikarstwo i komunikacja społeczna, polonistyka komparatystyka. W trakcie szkoły doktorskiej w dyscyplinie: nauki o mediach. Ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim tłumaczenia prawnicze i specjalistyczne w języku angielskim. Jest członkinią partii Razem i Zarządu Stowarzyszenia Spójnik.
Karolina Skuła – Powiat bieszczadzki – 33 lata
W 2018 roku ukończyła studia na kierunku położnictwo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz rozpoczęła prace w Centrum Medycznym Meavita, gdzie miała okazje wykorzystać swoją wiedzę pod okiem doświadczonych położnych, lekarzy i fizjoterapeutek. W 2019 roku pracowała na Oddziale Noworodkowym w ustrzyckim szpitalu. Niestety ta droga została przerwana likwidacją oddziału. Od 2020 roku pracuje jako położna rodzinna – najpierw w przyszpitalnej poradni POZ, natomiast od czerwca 2021 roku już w ramach prywatnej praktyki. Od 1 sierpnia 2021 świadczy również usługi w ramach kontraktu z NFZ. W 2023 roku ukończyła szkolenie specjalizacyjne i zdała egzamin – jest również specjalistką pielęgniarstwa rodzinnego. Członkini partii Lewica Razem.
Sebastian Szelc – Miasto Krosno – 42 lat
Posiada wykształcenie wyższe. Studiował politologię na specjalności stosunki międzynarodowe. Wieloletni pracownik Izby Celnej w Przemyślu i Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
Iwona Urban– Powiat jasielski – 34 lata
Ma wykształcenie wyższe. Agent ubezpieczeniowy w Kołaczycach. Wolontariat w hospicjum w Krośnie, pomoc społeczna w zakresie sporządzania pism sądowych, wypełniania dokumentacji urzędowej, a także pomoc uczniom w pisaniu prac domowych. Weryfikacja prac dyplomowych.
Patryk Olbert – Powiat leski – 33 lata
Historyk, pracownik muzeum w największym muzeum otwartym (Skansen Sanocki).
Beata Karpacińska – Powiat krośnieński – 31 lat
Mama 12-letniego Filipa. Z wykształcenia Technik Ekonomista. Pracuje w Fundacji "Lanka" która daje jej możliwość rozwoju nie tylko zawodowego, ale i społecznego będąc blisko i wśród ludzi. Jako mama nastolatka na co dzień styka się z problemem aktualnego systemu szkolnictwa, fatalną opieką medyczną i brakiem pomocy choćby mieszkaniowej dla młodych ludzi wkraczających w dorosłe życie. Razem możemy to wszystko zmienić! Jeśli siła jest kobietą, to i ona będzie usilnie walczyć o lepsze jutro dla Niej, dla Ciebie, a przede wszystkim dla Naszych dzieci! Serce ma po lewej stronie!
Jerzy Ziomek – Powiat jasielski – 70 lat
Emerytowany mundurowy. Obecnie pracuje w firmie taksówkarskiej.
Kamila Mackiewicz-Rossmanith – 49 lat
Sanoczanka, absolwentka UJ w Krakowie Wydziału Filozoficznego o specjalności religioznawstwo oraz zarządzania kulturą UJ i kilku innych studiów podyplomowych, nauczycielka filozofii, etyki, plastyki, bibliotekarka w liceum ogólnokształcącym w Sanoku, wieloletnia instruktorka recytacji,o becnie prowadzi Teatr Poezji w Sanockim Domu Kultury, miłośniczka literatury i teatru, zwierząt, podróży i myślenia. Pragnie Polski europejskich standardów: świeckiego charakteru samorządów, równości płci i poglądów, rzetelnej edukacji wolnej od indoktrynacji - przyjaznej szkoły, tanich mieszkań na wynajem, zielonej modernizacji i ochrony praw zwierząt. Marzy o bezpiecznej Polsce równych szans. Bezwyznaniowa. Mężatka. Opiekunka kotów. Członkini Lewicy Razem od momentu jej powstania. Serce umysłu ma niezmiennie po lewej stronie.
Piotr Zych – Miasto Krosno – 54 lat
Nauczyciel z 28 letnim stażem, trener-edukator, członek ZNP, w roku 2019 stanął na czele strajku nauczycieli w swojej szkole, działacz społeczny, współorganizował między innymi pierwszą krośnieńską jadłodzielnię, obchody 70 rocznicy Holokaustu, oraz konwenty gier i fantastyki „Kroscon”
Podsumowanie listy: 43 kandydatów w tym:20 kobiet i 23 mężczyzn. Średni wiek: 44,8 lat
Napisz komentarz
Komentarze