W nocy z 12 na 13 kwietnia 2025 roku doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego na terenie Głogowa Małopolskiego. Kierujący samochodem osobowym zderzył się z dziką zwierzyną na ulicy Wygoda. Wypadek miał miejsce tuż po północy.
Przebieg akcji ratunkowej
Na miejsce zdarzenia natychmiast zadysponowano służby ratunkowe. W akcji uczestniczyły:
- Jednostka OSP Głogów Małopolski z pojazdem GBA-Rt Renault
- Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 3 Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie z pojazdem GBA-Rt Iveco
- Funkcjonariusze Policji
- Zespół Ratownictwa Medycznego
Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, udzielili pomocy poszkodowanym oraz zadbali o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.
Skutki zderzenia
Podobne zdarzenia często kończą się tragicznie zarówno dla kierowców, jak i zwierząt. Jak pokazują wcześniejsze przypadki z regionu, w marcu tego roku doszło do dramatycznego zderzenia z dzikiem, w którym zwierzę nie przeżyło, a pojazdy biorące udział w zdarzeniu zostały całkowicie zniszczone. Przeczytasz o tym TUTAJ: Dzik doprowadził do groźnego wypadku na wiadukcie w Rudnej Wielkiej
Jak zachować się po zderzeniu z dzikim zwierzęciem?
Przepisy jasno regulują, jak należy postępować po potrąceniu dzikiego zwierzęcia na drodze. W przypadku kolizji z dziką zwierzyną należy:
- Zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu
- Włączyć światła awaryjne
- Zabezpieczyć miejsce zdarzenia
- Powiadomić odpowiednie służby - policję lub straż miejską
- Nie zbliżać się do rannego zwierzęcia, które może być niebezpieczne
Statystyki wypadków w regionie
Według danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie tylko w dniach 7-10 kwietnia 2025 roku na terenie województwa podkarpackiego doszło do 9 wypadków drogowych, w których rannych zostało 10 osób, a jedna osoba poniosła śmierć.
Apel o ostrożność
Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy, zwłaszcza w godzinach nocnych i na terenach leśnych, gdzie prawdopodobieństwo wtargnięcia dzikiej zwierzyny na drogę jest większe. Policja przypomina o akcji "Wizja Zero", której celem jest zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych do minimum.
Zdarzenie z Głogowa Małopolskiego to kolejny przykład niebezpieczeństw czyhających na kierowców na podkarpackich drogach, szczególnie w rejonach przyleśnych, gdzie dzikie zwierzęta często przekraczają szlaki komunikacyjne.
Napisz komentarz
Komentarze