Podczas uroczystości wspominano Donatora Konrada Maciejczuka, który za życia był człowiekiem oddanym nauce. Konrad Maciejczuk był lekarzem, przez lata pracował w Szpitalu w Łańcucie. Donatora pożegnała rodzina, przyjaciele, studenci, wykładowcy i władze uczelni.
- Oto miejsce, gdzie śmierć się cieszy, że może przyjść z pomocą życiu. - rozpoczął prof. dr hab. n. med. Artur Mazur, Prorektor ds. Kolegium Nauk Medycznych. - Każdy człowiek posiada w sobie piękno i dobroć, którą może obdarzyć innych za życia. Kiedy jednak nasza wędrówka dobiegnie końca, pozostawiamy po sobie świat, który nieustannie się rozwija - mówił prof. dr hab. n. med. Artur Mazur, Prorektor ds. Kolegium Nauk Medycznych.
W programie donacji zwłok dzięki woli donatora, który decyduje się na poświęcenie swojego ciała do celów dydaktycznych, młodzi adepci kierunków medycznych mają niepowtarzalną okazję poznać wnętrze ludzkiego ciała. - To największy dar, jaki człowiek może podarować drugiemu człowiekowi, ponieważ tę wiedzę nasi studenci zabierają w świat, by w przyszłości leczyć, badać i pomagać innym - zauważył prorektor.
Program Świadomej Donacji jest realizowany jest w Uniwersytecie Rzeszowskim od 2015 roku - to wtedy otworzony został Zakład Nauk o Człowieku przy Kolegium Nauk Medycznych. Od 2015 roku Uniwersytet Rzeszowski rozpoczął również kształcenie studentów na kierunku lekarskim.
Napisz komentarz
Komentarze