Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa jest częścią programu „Bezpieczna przyszłość” realizowanego od 10 lat przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji w Rzeszowie. Zadaniem programu jest podnoszenie świadomości prawnej, edukacji w zakresie bezpieczeństwa, a także kształtowanie właściwych postaw obywatelskich i patriotycznych, a także „porządnych”.
- Święto Bezpieczeństwa, służy przede wszystkim, jak ja to nazwałem, „randce” młodzieży ze służbami, ponieważ spełnia wszystkie wymogi porządnej randki. Mamy porozmawiać ze sobą i się polubić. Służby mają ocieplić swój wizerunek, pokazać się z jak najlepszej strony – nie tylko jako instytucje korzystające z przymusów, a obecnie przykładowo policjanci kojarzą nam się przede wszystkim z mandatami. Krótko mówiąc, spotkanie to ma pokazać, że zadaniem służb jest także pomaganie młodzieży. Powinno być tu wzajemne zaufanie – mówił Rektor WSPiA, prof. Jerzy Posłuszny. - Nie możemy zapominać o tym, że wojna w Ukrainie przyniosła też przewartościowanie postaw społecznych i patriotycznych. My 10 lat temu traktowaliśmy bezpieczeństwo trochę jako pewną abstrakcję, jednak wojny wokół nas nie było. Gdzieś tam była, ale daleko. Teraz jest koło nas, w związku z tym ja stawiam taką tezę, że nawet najlepsze uzbrojenie nie pomoże gdy nie będzie tych postaw patriotyczno-narodowych, a Ukraińcy są tego najlepszym przykładem. Gdyby nie ich ogromne zaangażowanie patriotyczno-narodowe, to na pewno gorzej by wyglądała wojna z Rosją – dodał gospodarz imprezy.
Zobacz zdjęcia:
Jak podkreślał Rektor uczelni, na tę imprezę przyjeżdża młodzież z całego województwa podkarpackiego.
- Pewne czynności mamy przećwiczone z poprzednich lat, co nieco ułatwia organizację, ale mimo wszystko logistycznie jest to trudne przedsięwzięcie, które rozpoczynamy kilka miesięcy wcześniej. Chwała pracownikom uczelni i studentom, którzy bardzo mocno angażują się w to wydarzenie. Jest to satysfakcja, że cele tego święta są osiągane – podsumował Rektor WSPiA.
- Przyjeżdżam z uczniami liceum o profilu bezpieczeństwo wewnętrzne lub ratowniczo-obronnym od trzeciej edycji Święta. Udział moich uczniów w tym wydarzeniu daje im możliwość przyjrzeć się z bliska służbom mundurowym i ich sprzętowi. Jest to też szansa na rozmowy z funkcjonariuszami m.in. o zasadach rekrutacji, warunkach pracy czy przywilejach. Przy okazji mamy możliwość zobaczyć dynamiczne pokazy umiejętności różnych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Uczniowie Naftówki podczas wydarzenia zawsze mierzą się z policyjnym torem przeszkód, biorą udział w strzelaniu z broni sportowej, uczestniczą w zajęciach kół naukowych prezentujących swoją działalność. Mają więc możliwość w miarę dobrze poznać studia na kierunkach bezpieczeństwo wewnętrzne czy kryminalistyka z kryminologią oraz charakter przyszłej pracy – mówił nauczyciel z krośnieńskiej Naftówki, Zbigniew Moskal.
Święto Bezpieczeństwa jest także okazją do integracji, co podkreślił nauczyciel z Krosna. Jak wspomniał, podczas imprezy niejednokrotnie miał okazję spotkać swoich byłych uczniów.
Tegoroczne Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa odbyło się pod honorowym patronatem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a rozpoczął je koncert orkiestry dętej FANFARA z Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie. Jak co roku uczelnia przygotowała dla gości wiele atrakcji. W imprezie wzięło udział ponad 25 służb mundurowych oraz instytucji czy organizacji zajmujących się bezpieczeństwem, które prezentowały, jak na co dzień wygląda ich praca.
Największe zainteresowanie budziły dynamiczne pokazy umiejętności i wyposażenia różnych służb mundurowych. Uczestnicy mogli obejrzeć pokazy m.in.: ratownictwa medycznego w wykonaniu Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, udaremnienia ucieczki osoby konwojowanej z użyciem broni przygotowanego przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie, poszukiwania osób zaginionych prezentowanego przez Bieszczadzką Grupę GOPR. Dodatkową atrakcją były pokazy umiejętności psów służbowych: Policji, Służby Więziennej, Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej.
Podczas Święta Bezpieczeństwa była także okazją dla młodzieży do obejrzenia wyposażenia, jakim dysponują różne służby czy formacje mundurowe. Zaprezentowano m.in. maszynę szyfrującą ENIGMA, nowoczesne wojskowe wozy bojowe czy wykorzystywane uzbrojenie. Ponadto: „ROSOMAKI”, nowy wóz Waran 4x4, pojazd terenowy „Skorpion”, robot pirotechniczny – Inspektor, moździerz samobieżny 120 mm „RAK”, opancerzony transporter BRDM-2, wyposażenie Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej WSPiA, mobilne urządzenie RTG, symulator zderzeń, policyjne radiowozy i motocykle, samochody ratowniczo-gaśnicze, ambulans kryminalistyczny oraz samochód konwojowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie.
Wśród atrakcji znalazły się także zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, samoobrony i technik interwencyjnych oraz zajęcia na strzelnicy elektronicznej, symulowane oględziny miejsca odnalezienia zwłok oraz warsztaty kryminalistyczne. Odbyły się również zawody sportowe dla uczniów szkół średnich na policyjnym torze przeszkód i strzelnicy elektronicznej. Dla studentów WSPiA oraz służb mundurowych przygotowano trzecią edycję turnieju w Futsalu pod hasłem „Mecz przyjaźni”.
Tegoroczna edycja Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa jak zwykle cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a o tym jak to wyglądało, możecie się dowiedzieć z naszej galerii zdjęć.
Napisz komentarz
Komentarze