To będzie zupełna nowość w Rzeszowie, gdzie tego typu handel do tej pory odbywał się głównie na bazarze przy hali targowej, giełdzie przy ul. Lubelskiej i na mniejszych targowiskach.
Rozszerzenie handlu ekologiczną żywnością to odpowiedź na potrzeby mieszkańców Rzeszowa. Zdrowa żywność produkowana lokalnie jest coraz bardziej popularna. Mieszkańcy wiele razy wskazywali na potrzebę utworzenia miejsca, w którym sprzedawcy będą mogli cyklicznie spotykać się z klientami.
PRZECZYTAJ TEŻ:
Bazar w Parku Papieskim będzie się odbywał raz w miesiącu, w wyznaczone wcześniej soboty. Po raz pierwszy już 21 października.
Wśród wystawców znajdą się m.in. serowarzy, wędliniarze, pszczelarze i rękodzielnicy. Klienci będą mogli kupić na bazarku świeże warzywa i owoce, nabiał, mięso, wędliny, miody, produkty pszczele, a także wyroby rękodzielnicze.
- Zdrowa żywność produkowana lokalnie jest coraz bardziej popularna. Mieszkańcy wiele razy wskazywali na potrzebę utworzenia miejsca, w którym sprzedawcy będą mogli cyklicznie spotykać się z klientami. Wyszli więc naprzeciw ich oczekiwaniom i mam nadzieję, że bazarek na stałe wpisze się w mapę handlową Rzeszowa – mówi Jolanta Kaźmierczak.
- Rolnicy, którzy produkują ekologiczną żywność także prosili o umożliwienie im handlu w kolejnych lokalizacjach, aby mogli ze swoimi produktami wyjść szerzej do klientów. Dlatego na bazie współpracy z Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Boguchwale postanowiliśmy stworzyć podobny bazar, jak w sąsiedniej gminie. Dziękuję panu Robertowi Pieszczochowi, dyrektorowi PODR za pomoc w organizacji naszego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że pomysł się sprawdzi – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.
Na mocy porozumienia z dyrekcją hipermarketu E. Leclerc, klienci bazarku będą mogli zostawić swoje samochody na parkingu tego sklepu. Stąd do parku wystarczy przejść przez al. Armii Krajowej.
Organizatorzy bazarku spodziewają się dużego zainteresowania ze strony mieszkańców Rzeszowa.
Napisz komentarz
Komentarze