Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Adam Dziedzic PSL

Renata Butryn: O kształcie oświaty niech decydują fachowcy, a nie politycy

Podziel się
Oceń

Edukacja, poprawa stanu służby zdrowia, bezpieczeństwo - to tylko wybrane kwestie, które znalazły się w programie wyborczym kandydatki KO z okręgu 23, Renaty Butryn. Była posłanka ze Stalowej Woli powalczy w najbliższych wyborach o powrót do sejmowych ław. W niniejszym wywiadzie rozmawiamy z nią szerzej o jej postulatach i planie, jaki przygotowała dla Podkarpacia.
Renata Butryn: O kształcie oświaty niech decydują fachowcy, a nie politycy
Renata Butryn fot. Materiały sztabu wyborczego Kandydatki

Na początku naszej rozmowy zadam Pani pytanie, które towarzyszy chyba wszystkim kandydatom: dlaczego zdecydowała się Pani ubiegać o poselski mandat w tych wyborach?

Krótka odpowiedź brzmiałaby tak – Bo jestem kobietą! A szersza – jako kobieta czuję się odpowiedzialna za przyszłość moich najbliższych, przyjaciół, znajomych..., szczególnie ludzi młodych. I mam dość!– dość kłamstw, manipulacji, poniżania, marnotrawienia publicznych pieniędzy przez obecną władzę.

Analizując Pani życiorys, z pewnością nie można powiedzieć, że Renata Butryn to polityczny nowicjusz. Była już Pani m.in. posłanką z ramienia PO w latach 2007-2015. Jak Pani ocenia tamten czas i co uznaje za swoje największe sukcesy parlamentarne?

Czasy te były trudne, bo po rządach PIS-u w latach 2005-2007 było mnóstwo zadłużonych zakładów, szpitali, wzrosło bezrobocie, kiepskie połączenia drogowe – mało autostrad i dróg ekspresowych… Moim największym sukcesem parlamentarnym jest uratowanie HSW – zakłady zbrojeniowe przed zamknięciem, transfer rządowych (m.in. z CBR-u) pieniędzy do tego zakładu, a w efekcie zdjęcie z półek wielu projektów i wdrożenie ich do produkcji. Zadbaliśmy w sytuacji potężnego kryzysu światowego o polski przemysł obronny, uznając, że jest bardzo ważnym filarem bezpieczeństwa narodowego. 

Z Tomaszem Siemoniakiem na kampanijnym szlaku fot. Materiały sztabu wyborczego Kandydatki

Teraz PiS, manipulując faktami, przemilczając wiele konkretów, przypisuje sobie bezwstydnie rozwój HSW. To tylko jeden  z przykładów mojego zaangażowania w sprawy naszego regionu. Stałam murem za budową w pierwszej kolejności A4, S–19. Było też wspieranie starań szkół ze Stalowej Woli i w ogóle Podkarpacia dotyczących budowy placów zabaw, orlików, sal gimnastycznych, boisk wielofunkcyjnych, rozwoju infrastruktury drogowej na poziomie lokalnym – tzw. schetynówki.

Podczas tej rozmowy, kwestie związane z edukacją muszą chyba zostać podkreślone w sposób szczególny. Przez wiele lat, bowiem pracowała Pani właśnie jako nauczycielka.
W jaki sposób oceniłaby Pani obecny stan Polskiej oświaty? Co należałoby w tym momencie usprawnić, bądź zmienić?

Mamy do czynienia z zapaścią polskiego systemu edukacji. Za rządów PiS spadł do poziomu XIX wieku, a polski nauczyciel nigdy nie był tak poniżany jak ma to miejsce obecnie. 
W szkole funkcjonują dwa podmioty – uczeń i nauczyciel. Mogłabym długo mówić o konkretach, ale ograniczę się do kilku. Po pierwsze – podwyżka płac dla nauczycieli o 30%, bo inaczej zrobi się luka pokoleniowa w szkołach i będzie działać syndrom „negatywnej selekcji”, czyli młoda osoba pójdzie uczyć, gdy nie znajdzie lepiej płatnej pracy. 

Dla uczniów – rozwijanie krytycznego myślenia, nie wkuwanie, a weryfikowanie, ocenianie, kreatywność i umiejętność korzystania z różnych źródeł wiedzy. W przyszłości pomocą naukowa na maturze będzie dobrze oprogramowany komputer. Najważniejsze – odpolitycznienie szkół i większa autonomia. O kształcie oświaty niech decydują fachowcy, a nie politycy.

W trakcie tegorocznej kampanii wyborczej, polskie społeczeństwo usłyszało już różne propozycje zmian w sektorze edukacji. Niektórzy nawiązują np. do rozwiązań tzw. modelu skandynawskiego oraz do zmian w przyznawaniu pasków na świadectwach. W jaki sposób szkoły, ale też i samo państwo, powinny wspierać młodych, utalentowanych Polaków?

Słowo klucz – „rozwijać”. Rozwijać – indywidualne programy nauczania dla uczniów szczególnie zdolnych – we współpracy z uczelniami wyższymi w Polsce i na świecie. Przyznawać wyższe stypendia samorządowe i rządowe dedykowane tym uczniom, organizować warsztaty naukowe i artystyczne finansowane także przez sponsorów, doposażać pracownie przedmiotowych w szkołach.

fot. Materiały sztabu wyborczego Kandydatki

Pani program wyborczy i działalność to oczywiście nie tylko kwestie związane ze szkolnictwem. Od lat, bowiem działa też Pani na rzecz rozwoju regionu, m.in. jako radna Stalowej Woli. Z jakimi lokalnymi problemami styka się Pani najczęściej i o co zabiegałaby Pani dla Podkarpacia na forum parlamentu w przypadku uzyskania mandatu poselskiego?

O wiele spraw poruszonych przez mieszkańców Stalowej Woli i naszego regionu. Wszyscy rozmówcy bez wyjątku podkreślali niewydolność systemu ochrony zdrowia. Pierwsze ważne zadanie to naprawa tej sytuacji – oddłużenie szpitali, skrócenie kolejek do specjalistów do 21 dni, zniesienie limitów NFZ w lecznictwie. Ze względu na starzenie się naszego społeczeństwa należy skoordynować opiekę lekarską, nie może senior chodzić od lekarza do lekarza. I emerytury muszą być waloryzowane 2 razy w roku, jeżeli inflacja przekroczy 5%. 

Chodzi o godne i spokojne życie. Normalność dla wszystkich – seniorów, młodych osób (mieszkania!), przedsiębiorców (przewidywalne prawo podatkowe), kobiet i osób z niepełnosprawnościami. Nasze programowe „100 Konkretów’ jest odpowiedzią na oczekiwania różnych grup społecznych i będę walczyć o ich wprowadzenie. To zdecydowanie poprawi sytuację wielu osób i da poczucie bezpieczeństwa.

Rozmowę przeprowadził Krystian Propola.

fot. Materiały sztabu wyborczego Kandydatki

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Julia 10.10.2023 20:54
Miło się czyta ten wywiad. Widać, że ta Pani to ktoś myślący. Mieszkam w Rzeszowie i będę na nią głosować!

Paweł K. 08.10.2023 12:07
Wreszcie normalne i stonowane wypowiedzi. Trzymam za Panią kciuki!

Mariola 07.10.2023 18:33
Młodzież to przyszłość kraju!

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kalitaTreść komentarza: Dno i żenada!Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:44Źródło komentarza: Rektor KUL wylądował za kratami w Rzeszowie! Tylko że...Autor komentarza: maxTreść komentarza: Wgniótł Putina w ziemię ! :):):):):):)Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Szymon Hołownia w Rzeszowie: Bezpieczeństwo, rozwój i przyszłość PolskiAutor komentarza: JurekTreść komentarza: Każdy podatnik płacący płaci. Żadna grupa rządząca od 1900 roku nie wzięła się za polski związek piłki nożnej, jak anglicy za kiboli, uciąc należy raz a dobrze, niech się człowieki natłuką, nie ma sensu wzywać ani sektorować policją dzielną, dam im wolną wolę. Na pogotowiu poczekają jak każdy, na przyjazd prokuratora też, po co ludziom ambitnym robić pod górkę?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:12Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: SumTreść komentarza: Co tej uchwały wynika NICZwykłe bicie piany. Poczta i tak zrobi swojeData dodania komentarza: 1.04.2025, 11:22Źródło komentarza: Radni sejmiku przyjęli stanowisko ws. restrukturyzacji PocztyAutor komentarza: GrallTreść komentarza: Kto płaci za zabezpieczanie grup bandziorów stadionowychData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: a wystarczyło dać im broń żeby się pozabijali, byłby święty spokójData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama