Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Renata Butryn: O kształcie oświaty niech decydują fachowcy, a nie politycy

Podziel się
Oceń

Edukacja, poprawa stanu służby zdrowia, bezpieczeństwo - to tylko wybrane kwestie, które znalazły się w programie wyborczym kandydatki KO z okręgu 23, Renaty Butryn. Była posłanka ze Stalowej Woli powalczy w najbliższych wyborach o powrót do sejmowych ław. W niniejszym wywiadzie rozmawiamy z nią szerzej o jej postulatach i planie, jaki przygotowała dla Podkarpacia.
Renata Butryn: O kształcie oświaty niech decydują fachowcy, a nie politycy
Renata Butryn fot. Materiały sztabu wyborczego Kandydatki

Na początku naszej rozmowy zadam Pani pytanie, które towarzyszy chyba wszystkim kandydatom: dlaczego zdecydowała się Pani ubiegać o poselski mandat w tych wyborach?

Krótka odpowiedź brzmiałaby tak – Bo jestem kobietą! A szersza – jako kobieta czuję się odpowiedzialna za przyszłość moich najbliższych, przyjaciół, znajomych..., szczególnie ludzi młodych. I mam dość!– dość kłamstw, manipulacji, poniżania, marnotrawienia publicznych pieniędzy przez obecną władzę.

Analizując Pani życiorys, z pewnością nie można powiedzieć, że Renata Butryn to polityczny nowicjusz. Była już Pani m.in. posłanką z ramienia PO w latach 2007-2015. Jak Pani ocenia tamten czas i co uznaje za swoje największe sukcesy parlamentarne?

Czasy te były trudne, bo po rządach PIS-u w latach 2005-2007 było mnóstwo zadłużonych zakładów, szpitali, wzrosło bezrobocie, kiepskie połączenia drogowe – mało autostrad i dróg ekspresowych… Moim największym sukcesem parlamentarnym jest uratowanie HSW – zakłady zbrojeniowe przed zamknięciem, transfer rządowych (m.in. z CBR-u) pieniędzy do tego zakładu, a w efekcie zdjęcie z półek wielu projektów i wdrożenie ich do produkcji. Zadbaliśmy w sytuacji potężnego kryzysu światowego o polski przemysł obronny, uznając, że jest bardzo ważnym filarem bezpieczeństwa narodowego. 

Z Tomaszem Siemoniakiem na kampanijnym szlaku fot. Materiały sztabu wyborczego Kandydatki

Teraz PiS, manipulując faktami, przemilczając wiele konkretów, przypisuje sobie bezwstydnie rozwój HSW. To tylko jeden  z przykładów mojego zaangażowania w sprawy naszego regionu. Stałam murem za budową w pierwszej kolejności A4, S–19. Było też wspieranie starań szkół ze Stalowej Woli i w ogóle Podkarpacia dotyczących budowy placów zabaw, orlików, sal gimnastycznych, boisk wielofunkcyjnych, rozwoju infrastruktury drogowej na poziomie lokalnym – tzw. schetynówki.

Podczas tej rozmowy, kwestie związane z edukacją muszą chyba zostać podkreślone w sposób szczególny. Przez wiele lat, bowiem pracowała Pani właśnie jako nauczycielka.
W jaki sposób oceniłaby Pani obecny stan Polskiej oświaty? Co należałoby w tym momencie usprawnić, bądź zmienić?

Mamy do czynienia z zapaścią polskiego systemu edukacji. Za rządów PiS spadł do poziomu XIX wieku, a polski nauczyciel nigdy nie był tak poniżany jak ma to miejsce obecnie. 
W szkole funkcjonują dwa podmioty – uczeń i nauczyciel. Mogłabym długo mówić o konkretach, ale ograniczę się do kilku. Po pierwsze – podwyżka płac dla nauczycieli o 30%, bo inaczej zrobi się luka pokoleniowa w szkołach i będzie działać syndrom „negatywnej selekcji”, czyli młoda osoba pójdzie uczyć, gdy nie znajdzie lepiej płatnej pracy. 

Dla uczniów – rozwijanie krytycznego myślenia, nie wkuwanie, a weryfikowanie, ocenianie, kreatywność i umiejętność korzystania z różnych źródeł wiedzy. W przyszłości pomocą naukowa na maturze będzie dobrze oprogramowany komputer. Najważniejsze – odpolitycznienie szkół i większa autonomia. O kształcie oświaty niech decydują fachowcy, a nie politycy.

W trakcie tegorocznej kampanii wyborczej, polskie społeczeństwo usłyszało już różne propozycje zmian w sektorze edukacji. Niektórzy nawiązują np. do rozwiązań tzw. modelu skandynawskiego oraz do zmian w przyznawaniu pasków na świadectwach. W jaki sposób szkoły, ale też i samo państwo, powinny wspierać młodych, utalentowanych Polaków?

Słowo klucz – „rozwijać”. Rozwijać – indywidualne programy nauczania dla uczniów szczególnie zdolnych – we współpracy z uczelniami wyższymi w Polsce i na świecie. Przyznawać wyższe stypendia samorządowe i rządowe dedykowane tym uczniom, organizować warsztaty naukowe i artystyczne finansowane także przez sponsorów, doposażać pracownie przedmiotowych w szkołach.

fot. Materiały sztabu wyborczego Kandydatki

Pani program wyborczy i działalność to oczywiście nie tylko kwestie związane ze szkolnictwem. Od lat, bowiem działa też Pani na rzecz rozwoju regionu, m.in. jako radna Stalowej Woli. Z jakimi lokalnymi problemami styka się Pani najczęściej i o co zabiegałaby Pani dla Podkarpacia na forum parlamentu w przypadku uzyskania mandatu poselskiego?

O wiele spraw poruszonych przez mieszkańców Stalowej Woli i naszego regionu. Wszyscy rozmówcy bez wyjątku podkreślali niewydolność systemu ochrony zdrowia. Pierwsze ważne zadanie to naprawa tej sytuacji – oddłużenie szpitali, skrócenie kolejek do specjalistów do 21 dni, zniesienie limitów NFZ w lecznictwie. Ze względu na starzenie się naszego społeczeństwa należy skoordynować opiekę lekarską, nie może senior chodzić od lekarza do lekarza. I emerytury muszą być waloryzowane 2 razy w roku, jeżeli inflacja przekroczy 5%. 

Chodzi o godne i spokojne życie. Normalność dla wszystkich – seniorów, młodych osób (mieszkania!), przedsiębiorców (przewidywalne prawo podatkowe), kobiet i osób z niepełnosprawnościami. Nasze programowe „100 Konkretów’ jest odpowiedzią na oczekiwania różnych grup społecznych i będę walczyć o ich wprowadzenie. To zdecydowanie poprawi sytuację wielu osób i da poczucie bezpieczeństwa.

Rozmowę przeprowadził Krystian Propola.

fot. Materiały sztabu wyborczego Kandydatki


Napisz komentarz
Komentarze
Julia 10.10.2023 20:54
Miło się czyta ten wywiad. Widać, że ta Pani to ktoś myślący. Mieszkam w Rzeszowie i będę na nią głosować!

Paweł K. 08.10.2023 12:07
Wreszcie normalne i stonowane wypowiedzi. Trzymam za Panią kciuki!

Mariola 07.10.2023 18:33
Młodzież to przyszłość kraju!

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Kobiety się boisz? taki z ciebie twardziel?Data dodania komentarza: 18.09.2024, 09:53Źródło komentarza: Parlament Europejski. Elżbieta Łukacijewska wicekoordynatorką Komisji Praw Kobiet i RównouprawnieniaAutor komentarza: Janek z JasłaTreść komentarza: No chyba ktoś sobie jaja!!! Ten babol wredny?! Nie wierzę~!Data dodania komentarza: 18.09.2024, 09:30Źródło komentarza: Parlament Europejski. Elżbieta Łukacijewska wicekoordynatorką Komisji Praw Kobiet i RównouprawnieniaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: A. Dziedzic, niespełniony "polityk" z Trzciany pomaga powodzianom! :):):) PSL i wszystko jasne!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 17:00Źródło komentarza: Trwają zbiórki darów dla powodzian w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim [AKTUALIZACJA]Autor komentarza: KomaTreść komentarza: Każda ludzka tragedia jest pożywką dla polityków, na tym budują swoje pseudo-kariery!!! Skończy się jak w 1997 roku, ludzi objęci tą straszną powodzią zostaną sami ze swoimi problemami a nędzni politycy będą się obnosić jak to bardzo pomogli !!! Politycy to najgorszy sort społeczny, nie wart zaufania!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 16:57Źródło komentarza: Czy Razem dla Rzeszowa wykorzystuje katastrofalną powódź do zagrywek politycznych? [MOIM ZDANIEM]Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Warszawka Południa :)! Nikt nie kontroluje tego co robi pato-ukro-deweloperka! To jest nienormalne!!!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 16:54Źródło komentarza: Przerażające dane! Ponad 600 tys. zł za mieszkanie w RzeszowieAutor komentarza: bratTreść komentarza: u nas djenieg mnoga, my dajem rady a wy poljaczki mieszajcie w norachData dodania komentarza: 17.09.2024, 14:12Źródło komentarza: Przerażające dane! Ponad 600 tys. zł za mieszkanie w Rzeszowie
Reklama
Reklama
Reklama