Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Adam Dziedzic PSL

Orlen powinien zainwestować w piwo? PSL o sytuacji w Browarze Leżajsk

Podziel się
Oceń

W czwartek, 5 października, o godz. 12, przed siedzibą Zarządu Wojewódzkiego PSL w Rzeszowie, odbyła się konferencja prasowa, podsumowująca działania rządu PiS ws. Browaru Leżajsk. Jak uważają Ludowcy, obóz władzy pozostawił pracowników zakładów w osamotnieniu.
Orlen powinien zainwestować w piwo? PSL o sytuacji w Browarze Leżajsk
Podkarpaccy Ludowcy z wójtem gminy Świlcza, Adamem Dziedzicem, na czele

Autor: Krystian Propola

W konferencji wzięli udział lider podkarpackiego PSL i "jedynka" Trzeciej Drogi, Adam Dziedzic, a także inni przedstawiciele Ludowców: burmistrz Cieszanowa, Zdzisław Zadworny, Zbigniew Trębacz oraz Zbigniew Micał. Poprowadził ją natomiast rzecznik PSL na Podkarpaciu i radny Miasta Rzeszowa, Mateusz Maciejczyk.

Browar jako symbol

Przypomnijmy, że przywilej budowy browaru nadał Leżajskowi jeszcze król Zygmunt I Stary w XVI w. Powstałe zaś tam w 1978 roku zakłady są natomiast spadkobiercami tej tradycji. Przez wiele dekad były one miejscem pracy wielu mieszkańców Ziemi Leżajskiej i okolic, co sprawiło, że szybko stały się one jednym z największych symboli zarówno Leżajska, jak i całego Podkarpacia. 

W okresie przemian gospodarczych, a więc w latach 90. minionego wieku, browar przy ul. Chmielnej 3 przeszedł w prywatne ręce, a jego ostatnim właścicielem była Grupa Żywiec, należąca do holenderskiego koncernu Heineken. O wszystkim tym mówił zresztą podczas spotkania z dziennikarzami sam Dziedzic.

Z tego też względu pojawienie się informacji o możliwości zamknięcia zakładu w Leżajsku w lutym tegoż roku przyjęto w sferze publicznej ze sporym niedowierzaniem. Jak wyjaśniano, Grupa planowała się skoncentrować wyłącznie na czterech innych zakładach, będących w jej posiadaniu, tj. w Żywcu, Namysłowie, Elblągu i Warce. Od tamtej pory toczyła się dyskusja, co zrobić, aby ocalić leżajski Browar.

O roli, jaką zakłady odgrywają w życiu codziennym lokalnej społeczności mówił, związany z Ziemią Leżajską, Zbigniew Trębacz.

-Zakład przez dłuższy czas nie był doinwestowany, w skutek czego browar został zamknięty. Ja rozumiem czynniki ekonomiczne. Ale my musimy tu interweniować - dla mieszkańców Leżajska! - tłumaczył Trębacz, który od tygodni prowadzi swoją kampanię parlamentarną także w Leżajsku.

Zbigniew Trębacz fot. Krystian Propola / Halo Rzeszów

Nieudane próby ratunku - wina PiS?

Do chwili obecnej pracę miało stracić 110 pracowników zakładów, z których znaczną część stanowili doświadczeni pracownicy, związani z browarem od wielu lat. Z kolei według aktualnych szacunków, wkrótce zwolnionych ma zostać ok. 300 kolejnych osób, które dotychczas zatrudniano w firmach podwykonawczych. 

Zdaniem działaczy PSL, sytuacja zwolnionych pracowników, pomimo wypłaconych im odpraw, może się wkrótce pogorszyć za sprawą panującego w powiecie leżajskim bezrobocia. Obecnie jego stopa jest wyższa niż krajowa i ma ona wynosić w tej chwili ok. 14 proc. To z kolei może utrudnić zwolnionym poszukiwania pracy w okolicy dotychczasowego miejsca zatrudnienia.

Jak podkreślali Ludowcy, wśród poszkodowanych znajdą się nie tylko dawni pracownicy Browaru Leżajsk, ale też i lokalny samorząd.

-Stracą pracownicy i współpracownicy browaru, straci samorząd gminy Leżajsk, do której nie będą wpływać podatki od nieruchomości i część   podatku  PIT od zatrudnionych w browarze pracowników, straci miejscowa oczyszczalnia ścieków, do  której 1/3 przyjmowanych ścieków kierowana była przez browar. Jak zniknie 1/3 surowca do przerobienia to o około 1/3 zmniejszą się przychody finansowe oczyszczalni, a w konsekwencji prawdopodobne staną się cięcia i redukcja zatrudnienia - tłumaczył zgromadzonym Dziedzic.

Adam Dziedzic fot. Krystian Propola / Halo Rzeszów

W opinii polityków PSL, na obecną sytuację wpłynęła też dotychczasowa polityka rządu Zjednoczonej Prawicy, którego decyzje w tej kwestii miały okazać się nieskuteczne. Obiektem krytyki Ludowców była też funkcjonująca w tej chwili Krajowa Grupa Spożywcza.

-Rząd Prawa i Sprawiedliwości, który tak dużo mówi o dbałości o sprawy pracownicze i utrzymanie znanych, zakorzenionych w polskiej rzeczywiści gospodarczej zakładów pracy, w sprawie Browaru Leżajsk nie zrobił nic. Utworzono przez niego Krajowa Grupa Spożywcza, która miała wspierać polskich rolników i  rynek rolno-spożywczy, nawet nie podjęła rozmów w tej sprawie, i tak naprawdę nie wiadomo po co istnieje.

Orlen na ratunek

Lider podkarpackiego PSL zaproponował, aby wykupieniem Browaru Leżajsk zajął się Orlen. Wynikałoby to z faktu, iż już wcześniej koncern miał dokonywać inwestycji w innych sektorach niż ten paliwowy, m.in. tych, które związane są ze środkami masowego przekazu.

-Ze swej strony mam propozycję, żeby  Browarem Leżajsk, który, jak zapewniają przedstawiciele Grupy Żywiec, wciąż jest na sprzedaż, zainteresował się może prezes Obajtek i jego koncern naftowy Orlen. Jak Orlen mógł wykupić od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau dziesiątki lokalnych tytułów prasy lokalnej i portali internetowych i obok produkcji i handlu produktami naftowymi zajął się wydawaniem prasy i prowadzeniem portali internetowych, to dlaczego nie może zająć się produkcją i sprzedażą piwa - ironizowała "jedynka" Trzeciej Drogi" w okręgu 23.

Wykorzystał on też tę dygresję do krytyki działalności tejże spółki. W pewnym momencie porównał on wręcz działalność Orlenu do tej, którą realizuje np. rosyjski Gazprom.

-Jeśli w Polsce na wzór Rosji czy Białorusi koncern naftowy zarządza rynkiem medialnym, to dlaczego nie mógłby zarządzać rynkiem piwa. To chyba nawet jest łatwiejsze od pisania i redagowania tekstów prasowych i do portali internetowych, a Orlen stałby się prawdziwym prekursorem łączącym w jednym ręku ropę, benzynę,  od pewnego czasu  gaz i prąd, a teraz piwo - mówił.

Przechodząc jednak ponownie do rozważań nad losem samego browaru, Ludowcy przestrzegli też, że podobny los może wkrótce spotkać także inne przedsiębiorstwa, związane od lat z lokalnymi społecznościami na Podkarpaciu. Mówił o tym burmistrz Cieszanowa, Zdzisław Zadworny, który również startuje z list Trzeciej Drogi.

Zdzisław Zadworny fot. Krystian Propola / Halo Rzeszów

-Widzę to, co się stało z Browarem w Leżajsku i wiem, że to grozi także innym przedsiębiorstwom z zakresu rolno-spożywczego. Zniknęły już leżajskie zakłady tytoniowe, a w tej chwili problemy dotykają też inne firmy, m.in. Hortino. To wszystko wynika z bardzo wysokich cen prądów i wysokich składek, jakie muszą płacić firmy na swoich pracowników. Przez to wszystkie te firmy mają coraz trudniej! - wyjaśniał burmistrz, który również walczy w swoim okręgu o poselski mandat.

Na koniec głos zabrał ponownie Adam Dziedzic, który podkreślił, że posłowie Trzeciej Drogi, w tym PSL, będą walczyć w Sejmie oraz terenie o utrzymanie tych zakładów przy życiu, niezależnie od tego, czy znajdują się one w prywatnych czy też państwowych rękach.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kalitaTreść komentarza: Dno i żenada!Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:44Źródło komentarza: Rektor KUL wylądował za kratami w Rzeszowie! Tylko że...Autor komentarza: maxTreść komentarza: Wgniótł Putina w ziemię ! :):):):):):)Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Szymon Hołownia w Rzeszowie: Bezpieczeństwo, rozwój i przyszłość PolskiAutor komentarza: JurekTreść komentarza: Każdy podatnik płacący płaci. Żadna grupa rządząca od 1900 roku nie wzięła się za polski związek piłki nożnej, jak anglicy za kiboli, uciąc należy raz a dobrze, niech się człowieki natłuką, nie ma sensu wzywać ani sektorować policją dzielną, dam im wolną wolę. Na pogotowiu poczekają jak każdy, na przyjazd prokuratora też, po co ludziom ambitnym robić pod górkę?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:12Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: SumTreść komentarza: Co tej uchwały wynika NICZwykłe bicie piany. Poczta i tak zrobi swojeData dodania komentarza: 1.04.2025, 11:22Źródło komentarza: Radni sejmiku przyjęli stanowisko ws. restrukturyzacji PocztyAutor komentarza: GrallTreść komentarza: Kto płaci za zabezpieczanie grup bandziorów stadionowychData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: a wystarczyło dać im broń żeby się pozabijali, byłby święty spokójData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama