Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie rezygnuje z ocen

Podziel się
Oceń

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie wprowadza nowe podejście do nauczania. Od września 2023 roku uczniowie klas I i II nie będą otrzymywać ocen z języka francuskiego. W przyszłości szkoła planuje zrezygnować z oceniania na wszystkich przedmiotach.
  • Źródło: tvn24.pl, PAP
I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie rezygnuje z ocen

Źródło: fot. I LO w Rzeszowie/Facebook

Zmiany w liceum wprowadzane są ostrożnie. Zaczęły się od języka francuskiego, czyli drugiego języka obcego. Uczniowie klas I i II, którzy mają lekcje z nauczycielką Agnieszką Mynart, nie będą dostawali ocen cząstkowych, tylko stopnie na zakończenie semestru i roku, bo takie jest prawo oświatowe.

Dyrektor szkoły: Oceny zniechęcają uczniów

Dyrektor I LO Piotr Wanat uważa, że oceny zniechęcają uczniów i podcinają im skrzydła. - Uczeń ma się uczyć na lekcji, a nie po lekcji - powiedział. - Lektury? Oczywiście trzeba czytać. Języki obce? Niezbędny jest codzienny kontakt z językiem, systematyczność. Natomiast maturzysta, który przygotowuje się do egzaminu z języka polskiego, angielskiego, matematyki, rozszerza biologię i chemię, czy potrzebuje jeszcze pisać zadanie domowe z innego przedmiotu? Dla zabicia czasu w sobotę i niedzielę? - zapytał retorycznie.

Uczniowie będą pracować we własnym tempie i będą mieli możliwość zaliczania określonych partii materiału wtedy, gdy będą do tego gotowi. Nauczyciele będą kontrolować ich postępy za pomocą krótkich testów gramatycznych i leksykalnych.

Dyrektor szkoły Piotr Wanat uważa, że obecny system oceniania jest skostniały i nieadekwatny do potrzeb współczesnych uczniów. - Uczniowie chcą być samodzielni, mieć wpływ na proces uczenia się i działać - powiedział Wanat w rozmowie z TVN24.pl

W nowym systemie uczniowie będą działać według planu i w oparciu o podstawę programową. Będą mieć prace projektowe i możliwość zaliczania określonych partii materiału we własnym rytmie i tempie. Na koniec dostaną informację, na jakim poziomie opanowali materiał.

Dyrektor Wanat podkreśla, że celem zmian jest dostosowanie procesu nauczania do indywidualnych potrzeb uczniów. - Chcemy, żeby uczeń uczył się dla siebie, a nie dla oceny - powiedział.

Nowe podejście do nauczania w I Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie spotkało się z pozytywnym odzewem uczniów i rodziców. - To dobry pomysł, bo obecny system oceniania jest bardzo stresujący - powiedział jeden z uczniów. - Dzięki temu będę mógł się skupić na nauce, a nie na zdobywaniu dobrych stopni - dodał.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 

Czy zmiany się sprawdzą?

Dyrektor Piotr Wanat chce sprawdzić, jak brak ocen wpłynie na zaangażowanie uczniów. Jeżeli eksperyment się powiedzie, to od września przyszłego roku nie będzie ocen z drugiego języka obcego.

W nowym systemie uczniowie będą oceniani na podstawie prac projektowych i zaliczeń określonych partii materiału. Nauczyciele będą przekazywać im informację o tym, na jakim poziomie opanowali materiał.

Wanat uważa, że taki system oceniania jest bardziej sprawiedliwy i motywujący dla uczniów. - Uczniowie będą mogli uczyć się w swoim tempie i skupiać się na tym, co ich interesuje - mówi dyrektor. Nowy system oceniania jest jeszcze w fazie testów. Dyrektor I LO chce sprawdzić, jak wpłynie on na zaangażowanie uczniów. Jeśli się sprawdzi, od września przyszłego roku nie będzie ocen z drugiego języka obcego.

I LO w Rzeszowie nie jest jedyną szkołą w Polsce, która rezygnuje z oceniania. W ostatnich latach coraz więcej placówek edukacyjnych wprowadza takie zmiany. Zdaniem ich zwolenników, ocenianie zniechęca uczniów do nauki i nie jest obiektywne. Decyzja dyrektora Piotra Wanata może być inspiracją dla innych szkół. Coraz więcej osób uważa, że obecny system oceniania jest nieefektywny i niemotywujący dla uczniów.

Czy rezygnacja z ocen to dobry pomysł? To pytanie, na które odpowiedź poznamy dopiero w przyszłości. Jednak z pewnością warto obserwować, jak nowy system oceniania sprawdzi się w I LO w Rzeszowie.


Napisz komentarz

Komentarze

Balon penk 04.10.2023 07:21
Dyrektorze, doprawdy w zakresie ciu dorosłym w pracy nikt nie wystawia ocen? A samoocena nauczycieli to k... co?

Mama licealistki 03.10.2023 16:37
Bardzo dobre podejście dyrektora,młodzież jest obarczona niepotrzebnymi przedmiotami, więc uczy się bo musi.Potrzebujemy takiego ministra szkolnictwa:)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama