Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Unikatowe odkrycie archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego

Podziel się
Oceń

W ubiegłym tygodniu w sąsiedztwie Góry Cergowej (Beskid Niski, pow. krośnieński) został odkryty brązowy naszyjnik. Zabytek został znaleziony na dnie niewielkiego potoku, jednego z dopływów rzeki Jasiołki.
Unikatowe odkrycie archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego

Źródło: fot. Instytut Archeologii URz/Facebook

Naszyjnik jest zachowany w całości, ma wymiary 16x16 cm. Został wykonany z pręta brązowego o przekroju czworokątnym. Obydwa końce są ścienione i zwinięte w uszka. Stan zachowania znaleziska, pomimo odkrycia w korycie potoku, jest dość dobry. Omawiany naszyjnik można wstępnie datować na wczesną epokę żelaza, czyli na okres od VIII do IV wieku p.n.e. W tym czasie w Beskidzie Niskim zamieszkiwali Celtowie, którzy byli ludem o wysokim poziomie rozwoju cywilizacyjnego. Naszyjnik jest unikatowym znaleziskiem, które może dostarczyć nowych informacji na temat kultury i życia codziennego Celtów w Beskidzie Niskim.

ZOBACZ TEŻ:

W przypadku brązowego naszyjnika znalezionego w Beskidzie Niskim można przypuszczać, że był on noszony przez kobietę z wyższych warstw społecznych. Naszyjnik wykonany jest z wysokiej jakości materiału i ma stosunkowo duży rozmiar.

Przedmiot został znaleziony podczas badań Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego prowadzonych m.in. z wykorzystaniem wykrywaczy metalu. Ich celem jest określenie roli przełęczy górskich w kontaktach międzykulturowych w okresie pradziejów i wczesnego średniowiecza. 

- Prace poszukiwawcze będą kontynuowane, mamy nadzieję, że przyniosą kolejne cenne i niezwykle ciekawe znaleziska - przekazują archeolodzy. fot. Instytut Archeologii URz

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama