Pełna emocji, wzlotów i zwrotów akcji debata, która została zorganizowana przez Radę Młodzieży Rzeszowa, uznana może być za sukces. Zmierzyły się wszystkie największe partie polityczne w Sejmie. PiS, PO, Lewica, Trzecia Droga i Konfederacja odsłoniły swoje zamiary przed młodymi radnymi, których pytania były wymagające i nieustępliwe. Jakie palące problemy młodzieży poruszono?
Jakie postawiono pytania?
Prowadzący dyskusję Krystian Propola rozpoczął ją pytaniem skierowanym do Zdzisława Gawlika (PO), Pawła Szczygłowskiego (Lewica), Sylwestra Koryckiego (Trzecia Droga) Michała Połuboczka (Konfederacja), Stanisława Kruczka (PiS), a brzmiało ono tak: Co państwa zdaniem należy zrobić, aby zwiększyć jakość kształcenia? Pierwszy zabrał głos Korycki, przywołując główne postulaty Trzeciej Drogi dotyczące Edukacji, czyli m.in. „odchudzenie” podstawy programowej, przeznaczenie 6% PKB na edukację oraz dodanie dodatkowych pasków na świadectwie w zamian za pasek białoczerwony.
Pomysł ten nie spodobał się przedstawicielowi PiSu, który uznał, że za jego lat szkolnych pasek na świadectwie był swego rodzaju nobilitacją i doceniał najzdolniejszych uczniów. Po tych słowach ad vocem zgłosił od razu przedstawiciel Trzeciej Drogi, uznając, że kolorowe paski mogłyby wyróżnić również pozostałych uczniów, uzdolnionych w innych dziedzinach, tj. sport i sztuka. Wymianę zdań podsumował najmłodszy kandydat z Lewicy uważając, że takie elementy jak paski na świadectwach napędzają tylko tzw. „wyścig szczurów”, którego młodzi nie chcą.
Drugie pytanie dotyczyło wrażliwszego tematu, młodzi pytali w jaki sposób ograniczyć zjawisko depresji i samobójstw. Konfederacja zaproponowała budowanie większej ilości szpitali, Zdzisław Gawlik natomiast zauważa, że nawet jeżeli szpitale są budowane, to liczba wolnych łóżek jest znacznie za mała w stosunku do potrzeb. Lewa strona zaznaczała potrzebę zwiększenia przeznaczanego PKB do 8%, kandydat Korycki zwrócił uwagę na fakt, że 15latkowie powinni mieć możliwość samodzielnego zgłoszenia się do lekarza psychiatry lub psychologa bez wymaganej zgody rodziców. Radny Kruczek zaznaczył, że sytuacja stopniowo może zacząć się poprawiać, ponieważ w najbliższym czasie 300 podkarpackich studentów wydziału lekarskiego odbierze dyplom. Na to profesor Gawlik podbił postawione pytanie – „w takim razie skąd te drastyczne liczby?”
Kolejne pytanie dotyczyło mieszkalnictwa. Młodym zależało, aby poznać proponowane sposoby debatujących na zwiększenia ilości mieszkań. Odpowiedzi były bardzo zróżnicowane.
Paweł Szczygłowski powiedział, że to właśnie wolny rynek doprowadził do obecnej sytuacji, skutkiem tego jest m.in. „Patodeweloperka” z którą nie próbuje się walczyć i młodzi ludzie muszą wynajmować skrajnie małe mieszkania. Zdaniem jego ugrupowania należałoby wprowadzić krajowy plan mieszkaniowy we współpracy z samorządem – dałoby to Polakom 300 tyś. mieszkań na wynajem.
Na te słowa Gawlik znów zapytał: „skoro trzydzieści parę lat temu budowanie mieszkań przez państwo się nie sprawdziło, to dlaczego teraz miałoby zadziałać?
Ostatnie pytanie dotyczyło tego w jaki sposób wesprzeć młodych ludzi chcących założyć własną firmę lub biznes. Pan Kruczek zaczął pierwszy, wspomniał o tym w jaki sposób już teraz wspierani są młodzi ludzie poprzez bardzo wiele krajowych i europejskich programów. W znacznie inną stronę poszedł kandydat Konfederacji, Połuboczek - wedle programu swojej partii powiedział o zwolnieniu z podatku PIT do 26 roku życia oraz dobrowolnego ZUSu dla przedsiębiorców. Dyskusje zakończył Zdzisław Gawlik, który w pierwszej kolejności chciałby zagwarantować młodym przewidywalność oraz stabilizację prawa.
Wzajemny ostrzał pytań
Następnie kandydaci mogli pytać się nawzajem. Pod ostrzałem pytań niezmiennie był przedstawiciel partii rządzącej, pan Kruczek. Kandydaci pytali m.in. o program willa+, Zbigniewa Ziobrę i KPO, koronawirusa. Młodzi ludzie siedzący na widowni również zadawali pytania, pytali przedstawiciela rządu o konkrety w związku z poprawą systemu edukacji, pytali również opozycję o to, czym właściwie PO różni się od PiS.
Młodzi ludzie zawsze stawiają na konkretne rozwiązania bez mydlenia oczu, tak było i w tej debacie która pomimo emocji była pełna merytoryki. Jednym z głównych organizatorów był Dominik Majcher, który na koniec podziękował każdemu z kandydatów za uczciwą i owocną dyskusję.
Napisz komentarz
Komentarze