- Epidemia jest na etapie wygaszania - zauważył w czwartek dr inż. Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Inspektor Sanitarny. Przedmiotem badań inspektorów sanitarnych prowadzących działania, związane z lokalizacją źródła zakażeń legionella, są systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne oraz wodociągi. - Wciąż nie można jednoznacznie określić źródła legionelli - przekazał.
Sanepid przedstawił wyniki próbek wody, pobranej z mieszkań osób zakażonych legionellą, w dniu 19 i 20 sierpnia. - Prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne i kolejne badania wody ciepłej te pobrane u osób, które zachorowały, a miały kontakt jeszcze na początku sierpnia z potencjalnym czynnikiem chorobotwórczym. Z 9 próbek wody ciepłej w 3 próbkach potwierdzono wysoki poziom bakterii legionella, a w czwartej jej wzrost. Jednoznaczne potwierdzenie źródła zakażenia wymaga jednak prowadzenia dalszego dochodzenia epidemiologicznego- poinformował Podkarpacki Państwowy Inspektor Sanitarny. Wszystkie pozytywne próbki na obecność groźnej bakterii dot. próbek wody ciepłej.
Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa podkarpackiego prowadzi intensywne działania kontrolno-zapobiegawcze dotyczące ograniczenia możliwości powstawania warunków, gdzie mogłoby dojść do zakażenia się bakteriami legionella. Równolegle prowadzone jest również dochodzenie epidemiologiczne dotyczące wskazania prawdopodobnego źródła zakażenia w ognisku na terenie miasta Rzeszowa i okolic.
- Nadmieniam, że do zakażenia dochodzi drogą wdychania zakażonego aerozolu wodno-powietrznego. Choroba nie przenosi się poprzez picie wody skażonej bakteriami oraz poprzez bezpośredni kontakt z człowieka na człowieka - zauważył dr inż. Adam Sidor.
Dwa nowe przypadki zakażenia legionellą w ciągu ostatniej doby potwierdził sanepid. Łącznie do tej pory zakażonych zostało 159 osób. Najwięcej chorych to mieszkańcy Rzeszowa - 105 pacjentów. 36 kolejnych to mieszkańcy powiatu rzeszowskiego. Zakażenia odnotowane są też w powiatach: ropczycko-sędziszowskim - 3; dębickim - 4; łańcuckim - 2; oraz po jednej osobie zakażonej w powiatach: jasielskim, przeworskim, przemyskim, kolbuszowskim, niżańskim, stalowowolskim i w województwie lubelskim, w pow. opolskim.
Łącznie zmarło już 18 osób, w wieku od 53 do 98 lat. Rzeszowski sanepid zauważa, że wszystkie osoby zmarłe miały choroby współistniejące.
Napisz komentarz
Komentarze