Dokładnie 18 sierpnia, jako jedna z pierwszych rzeszowskich redakcji, artykułem "Niebezpieczna bakteria legionella w Rzeszowie. Sanepid wszczyna podstępowanie", poinformowaliśmy o kilku osobach, głównie starszych, które trafiły do szpitala z objawami neurologicznymi, wysoką gorączką, niekiedy po utracie świadomości. Wyniki badań laboratoryjnych wykazały u nich obecność bakterii legionella. Wtedy nikt nie przypuszczał, że groźna bakteria tak szybko się rozwinie, prowadząc już do ośmiu zgonów i ponad 120 zakażonych. Wtedy jeszcze mało co, jako mieszkańcy regionu, wiedzieliśmy, co powoduję legionella, a zwłaszcza skąd się bierze.
Przeczytaj także:
W sobotę (26.08.) rzeszowski sanepid poinformował o 127 potwierdzonych zakażeniach. Najwięcej zakażeń legionellą jest w Rzeszowie – 86, w powiecie rzeszowskim – 26, w pow. ropczycko-sędziszowskim - 3, 4- dębickim, 2- w pow. łańcuckim, po jednym w powiatach: jasielskim, przeworskim, przemyskim, niżańskim i stalowowolskim. Dodatkowo, jak informuje sanepid, 1 zakażenie wykryto u pacjenta - mieszkańca woj. lubelskiego, z powiatu opolskiego.
Od samego początku pojawienia się bakterii w Rzeszowie i okolicach - jak zapewnia miasto - działa sztab kryzysowy. - Powołany przeze mnie sztab kryzysowy pracuje bez przerwy, codziennie, od pierwszego dnia, kiedy otrzymaliśmy informację o pierwszym przypadku zakażenia bakterią legionelli. Robimy co w naszej mocy, aby znaleźć i wyeliminować przyczynę zwiększonej liczby zachorowań - przekazał w sobotę wieczorem w mediach społecznościowych Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
W sobotę i niedzielę w stolicy Podkarpacia odbywa się dezynfekcja i płukanie miejskiej sieci wodociągowej. - Dzisiaj rozpoczęliśmy operację dezynfekcji miejskiego wodociągu. Jest ona całkowicie bezpieczna, jedyny dyskomfort, jaki ze sobą niesie, to niecodzienny zapach bieżącej wody, do której została dodana zwiększona dawka chloru. Dlatego przez najbliższe dni, przed spożyciem wodę należy przegotować. Na jutro zaplanowaliśmy płukanie wodociągu, co pozwoli w ciągu kilku dni przywrócić wodzie normalny zapach i smak. Dezynfekcja jest działaniem prewencyjnym, na które zdecydowałem się, nie czekając na wyniki badań próbek wody pobranych przez sanepid - przekazał prezydent Rzeszowa. Sprawę obecności bakterii i rosnącej liczby zakażeń bada ABW.
Napisz komentarz
Komentarze