Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Adam Dziedzic PSL

Wielki festyn z okazji  80. urodziny Tadeusza Nalepy w Zgłobniu

Podziel się
Oceń

W najbliższą sobotę 26 sierpnia (sobota) w Zgłobniu odbędzie się wielki festyn piosenki Nalepy. Utwory będą wykonane na ludowo, jazzowo, bluesowo, balladowo-ogniskowo, na poważnie, przez chór, a także zaśpiewane w stylu klasycznej muzyki rozrywkowej. Organizatorem wydarzenia jest Urząd Gminy w Boguchwale, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zgłobniu, Lokalny Ośrodek Kultury „Wspólnota” w Zgłobniu.
Wielki festyn z okazji  80. urodziny Tadeusza Nalepy w Zgłobniu
Tadeusz Ciebiera ze Zgłobnia, który kiedyś grywał z Nalepą w palanta, podczas ubiegłorocznej imprezy nalepowskiej w tej miejscowości, śpiewa „Po ten księżyc złoty”.

Osiemdziesiąt lat temu w Zgłobniu (gmina Boguchwała) przyszedł na świat Tadeusz Nalepa. Z tej okazji, dokładnie w dniu urodzin artysty, czyli 26 sierpnia (sobota), w zgłobieńskim parku noszącym jego imię odbędzie się wielki festyn. W ramach imprezy odsłonięty zostanie obelisk poświęcony artyście, a kulminacyjnym punktem będzie widowisko zatytułowane „To nasz blues…”.

Całość wydarzenia rozpocznie się o godzinie 16.00 od zabaw dla dzieci i rozgrywek sportowych. Wstęp jest bezpłatny, działać będą też bary i grille. 

Olivia Kowal absolwentka SP w Zgłobniu podczas ubiegłorocznej nalepowskiej imprezy w swoje podstawówce zaśpiewała utwór "Modlitwa".

Jak widać wiele będzie się działo w Parku Nalepy. A jako że z Rzeszowa do Zgłobnia jest tylko kilka kilometrów, to na pewno warto się tam wybrać

 

Widowisko „To nasz blues…”  - początek godz. 18

W sobotni wieczór usłyszymy piosenki Nalepy interpretowane w najróżniejszy, często bardzo oryginalny sposób. Zostaną wykonane nie tylko na rockowo, czy bluesowo, ale też na ludowo, ogniskowo, jazzowo, na poważnie i przez chór, a także w stylu klasycznej muzyki rozrywkowej.   

W widowisku wezmą udział znamienici artyści związani ze Zgłobniem oraz ich przyjaciele: Małgorzata Boć, Stanisław Domarski, Robert Uchwat, kwartet smyczkowy Filharmonii Podkarpackiej, zespół ludowy Kompanija, Dziadersi, chór pod dyrekcją Andrzeja Mozgały, a także dzieci i młodzież, laureaci Konkursu na Piosenkę Nalepy. 

Zespół akompaniujący stworzą: Jerzy Czeluśniak, Valdi Rzeszut, Mariusz Koziołkiewicz i Damian Drzał. 

Zamysły jest taki, aby biorący udział w Widowisku nie imitowali Nalepy, a nadali jego  wspaniałej muzyce nowy, szeroki, ciekawy, a nawet zaskakujący wymiar- chociaż oczywiście nie zabraknie podczas niego klasycznych wykonań piosenek artysty. 

Marta Zacios  absolwentka SP Zgłobniu podczas ubiegłorocznej nalepowskiej imprezy w swojej podstawówce zaśpiewała "Chciałabym być słońcem".

Autorzy koncertu uważają, że twórczość Nalepy ma sprawiać radość, być inspiracją, a nie wzorcem do naśladowania, bo coś takiego jest po prostu nudne. Jak ktoś chcę usłyszeć jak śpiewał i grał Nalepa, to może posłuchać oryginału. Dbając o dziedzictwo artysty powinno traktować się jego dorobek kreatywnie, a nie wyłącznie go imitując. Dzięki temu można popularyzować jego muzykę wśród szerokich i nowych kręgów odbiorców, a nie tylko docierać do starych fanów.  I w taki właśnie sposób do  twórczości Nalepy podeszli  wykonawcy biorący udział w widowisku „To nasz blues…”, również młodzi uczestnicy Konkursu jego piosenek.

Podczas trwania koncertu można będzie również wysłuchać opowieść o życiu muzyka, a także o jego rodzinnych związkach ze Zgłobniem i Rzeszowem. 

Czeka  nas zatem naprawdę dobra zabawa i ciekawe przeżycie  artystyczne. 

Koncert odbędzie się na plenerowej scenie. Jednak na wypadek złych warunków pogodowych zostanie przeniesiony do sali gimnastycznej szkoły podstawowej.       

 

Twórcy widowiska   

 Krystyna Miłek- nauczycielka historii w Szkole Podstawowej w Zgłobniu, którego jest mieszkanką. Od wielu lat podejmuje działania na rzecz upamiętnienia postaci Tadeusza Nalepy w swojej miejscowości. Jest współtwórcą i współorganizatorem imprezy Urodzin Nalepy w Zgłobniu, a w jej ramach widowiska „To nasz blues…”   

Maja Kurc uczennica klasy szóstej  SP w Zgłobniu podczas ubiegłorocznej nalepowskiej imprezy w swoje szkole zaśpiewała "Gdybyś kochał hej". 

Autorem scenariusza i reżyserem jest Tomasz Paulukiewicz - twórca reportaży i filmów, widowisk estradowych i telewizyjnych. Był związany zawodowo z Tadeuszem Nalepą przez wiele lat: road manager i konferansjer na trasach koncertowych; twórca widowisk: „Breakout wraca do domu”  odbytego w ramach X edycji Rock Galicji, 60. urodziny Tadeusza Nalepy, „Breakuot Festiwal”. On też poprowadzi to widowisko, jako konferansjer, wraz z Krystyną Miłek.

Kierownictwo muzyczne sprawuje Jerzy Czeluśniak kompozytor, realizator dźwięku i właściciel Studia Nagrań Spaart w Boguchwale, muzyk wielu zespołów m.in. „Ratatam”, a w ostatnich latach lider „Buen Camino” z Boguchwały.

 

Konkurs Piosenek Tadeusza Nalepy dla dzieci i młodzieży

Tadeusz Nalepa był autorem muzyki do ponad 200 piosenek. Są to nie tylko bluesy, ale także utwory rockowe, ballady, a nawet takie o charakterze popowy. Dają one możliwości ukazania warsztatu i talentu ich wykonawców i można je też interpretować na różnorakie sposoby. Dlatego w tym roku został zorganizowany w Zgłobniu, pierwszy i jedyny w Polsce, ogólnopolski konkurs dla dzieci i młodzieży piosenek Tadeusza Nalepy. 

Tadeusz Nalepa podczas widowiska „Sztafeta", które odbyło się w Rzeszowie w 1987 r.     

Skierowany był do wokalistów (soliści i większe składy), a nie do zespołów instrumentalnych. Do udziału w nim zgłosiło się wielu uczestników. Spośród nich jury Konkursu wyłoniło ośmiu laureatów. Przyznano nagrody za miejsca od 1 do 3 oraz 5 wyróżnień. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc zostali zaproszeni do zaśpiewania zgłoszonych przez siebie piosenek podczas widowiska „To mój blues…” . 

 

Upamiętnienie Nalepy w Zgłobniu 

Park w Zgłobniu nosi imię Tadeusza Nalepy od 11 września 2022 roku. Uroczystości z tym związane poprzedził koncert pt.” Rzeka dawnych dni”.  Złożyły się na niego piosnki Nalepy w wykonaniu uczniów i nauczycieli ze szkoły Podstawowej w Zgłobniu, których wspomagały ich rodziny i przyjaciele. 

W tym roku 26 sierpnia, w dniu 80. urodzin Nalepy w parku jego imienia zostanie odsłonięty poświęcony mu obelisk, odbędzie się też festyn, którego najważniejszą częścią będzie widowisko „To nasz blues…”      

 

Media społecznościowe i strona www festynu 

Więcej informacji na stronie www.urodzinynalepy.pl oraz w mediach społecznościowych https://www.facebook.com/profile.php?id=100092478054361)

 

Tadeusz Nalepa 

Tadeusz Nalepa (1943-2007) był jednym z najwybitniejszych twórców w dziejach polskiej muzyki rozrywkowej. Nie tylko jako kompozytor, gitarzysta, wokalista i autor tekstów, ale również jako ten, który dokonał  w niej znaczących artystycznych przełomów. Wychował się w Rzeszowie, ale urodzi się w Zgłobniu, w rodzinie od pokoleń tutaj zakorzenionej. Jego dziadek był skrzypkiem-prymistą, znanej i popularnej zgłobieńskiej kapeli. W Zgłobniu pochowani są nie tylko jego dziadkowie, ale i rodzice. Sam Nalepa spoczywa na Powązkach.

Na dorobek artysty składa się obecnie kilkadziesiąt płyt, kompilacji, albumów koncertowych i materiałów video.  Za życia wydał 20 premierowych płyt studyjnych. Jedną  z zespołem  Blackout, dziesięć  z Breakout, a pozostałe pod własnym nazwiskiem, a także płytę i zapis video widowiska telewizyjnego  z okazji 60 urodzin, zorganizowanego w Rzeszowie, a transmitowanego na żywo przez  2 programu TVP. Część z tych wydawnictw uzyskała status „złotej płyty”.

Tadeusz Nalepa podczas widowiska „60.urodziny” transmitowanego na żywo z Rzeszowa przez 2 program TVP w roku 2003.   

Komponował muzykę do spektakli teatralnych i filmów. Za muzykę do filmu „Śmierć Dziecioroba” otrzymał nagrodę główną na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Upamiętniono go na wiele różnych sposobów. Powstały  o nim filmy oraz wiele reportaży telewizyjnych i radiowych. Wydana została też, wielokrotnie wznawiana, książka zawierająca -w formie wywiadu- jego wspomnienia. Po jego śmierci odbył się w Rzeszowie poświęcony mu „Breakout Festiwal” z udziałem wielu gwiazd polskiej muzyki. Ten telewizyjny koncert również ukazał się na dvd.

Organizowane są festiwale dedykowane jego twórczości, jak na przykład otwocki „Lep na Bluesa” czy „Breakout Days” w Rzeszowie.  Artyści nagrywają płyty zawierające wyłącznie jego muzykę, a bardzo wielu ma na stale jego piosenki w swoim repertuarze. 

Jego utwory były inspirację do powstania i  wykorzystane zostały w filmie „Zabij to i wyjedź z tego miasta” za który Mariusz Wilczyński na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w roku 2020 otrzymał wielką nagrodę „Złotych Lwów”. 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kalitaTreść komentarza: Dno i żenada!Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:44Źródło komentarza: Rektor KUL wylądował za kratami w Rzeszowie! Tylko że...Autor komentarza: maxTreść komentarza: Wgniótł Putina w ziemię ! :):):):):):)Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Szymon Hołownia w Rzeszowie: Bezpieczeństwo, rozwój i przyszłość PolskiAutor komentarza: JurekTreść komentarza: Każdy podatnik płacący płaci. Żadna grupa rządząca od 1900 roku nie wzięła się za polski związek piłki nożnej, jak anglicy za kiboli, uciąc należy raz a dobrze, niech się człowieki natłuką, nie ma sensu wzywać ani sektorować policją dzielną, dam im wolną wolę. Na pogotowiu poczekają jak każdy, na przyjazd prokuratora też, po co ludziom ambitnym robić pod górkę?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:12Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: SumTreść komentarza: Co tej uchwały wynika NICZwykłe bicie piany. Poczta i tak zrobi swojeData dodania komentarza: 1.04.2025, 11:22Źródło komentarza: Radni sejmiku przyjęli stanowisko ws. restrukturyzacji PocztyAutor komentarza: GrallTreść komentarza: Kto płaci za zabezpieczanie grup bandziorów stadionowychData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: a wystarczyło dać im broń żeby się pozabijali, byłby święty spokójData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama