- Zmarł trzeci pacjent zakażony bakterią Legionella pneumophila. Przebywał na oddziale chemioterapii w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc przy ul. Rycerskiej w Rzeszowie - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Andrzej Sroka, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie. W środę pisaliśmy też, że zmarła kolejna osoba zakażona Legionellą. To chory Szpitala Miejskiego w Rzeszowie. – Pacjent był obciążony wielochorobowością i chorobą onkologiczną – przekazał Grzegorz Materna, dyrektor placówki.
Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna przekazała, że potwierdzono już 71 zakażeń bakterią Legionelli, wśród 50 mieszkańców Rzeszowa, 14 powiatu rzeszowskiego, 3 - pow. dębickiego i po jednej z powiatów: ropczycko-sędziszowskiego, niżańskiego, stalowowolskiego i przemyskiego. We wtorek informowaliśmy o śmierci jednego z pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie.
W związku z zachorowaniami na legionellozę w rzeszowskich i podkarpackich szpitalach, władze Rzeszowa postanowiły podjąć działania prewencyjne: na sobotę i niedzielę 26 i 27 sierpnia zaplanowano dezynfekcję sieci wodociągowej. To standardowa, nieszkodliwa dla zdrowia procedura. W wodzie może być jedynie wyczuwalna większa ilość chloru. Z początkiem tygodnia zdecydowano o tymczasowym wyłączeniu rzeszowskich fontann, kurtyn wodnych czy poidełek.
- Na tę chwilę nie ma żadnych informacji sugerujących, że to właśnie miejskie wodociągi są źródłem zakażeń. Miasto postanowiło jednak na wszelki wypadek przeprowadzić dezynfekcję sieci. W sobotę 26 sierpnia Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zwiększy dawkę chloru, jaka występuje w wodzie. Dzień później, w niedzielę 27 sierpnia nastąpi płukanie. Dotyczy to zarówno miasta, jak i okolicznych gmin, które pobierają wodę z rzeszowskiej sieci - przekazał w środę Bartosz Gubernat, z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
Napisz komentarz
Komentarze