Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama networkpower, targi pracy
Reklama Powiat Rzeszowski

Przybywa zakażonych legionellozą. Władze Rzeszowa powołują sztab kryzysowy

Podziel się
Oceń

Sanepid pobrał próbki ciepłej wody do zbadania w kierunku Legionella pneumophila w 8 punktach wodociągu w Rzeszowie i 11 winnych miejscach. Chorych przybywa.
Przybywa zakażonych legionellozą. Władze Rzeszowa powołują sztab kryzysowy

Źródło: fot. pixabay

Już 21 zakażeń Legionellą potwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie. To mieszkańcy: 16 mieszkańców Rzeszowa, 3 - powiatu rzeszowskiego i po jednym zakażonym w powiatach: ropczycko-sędziszowskim i niżańskim.

W Rzeszowie sztab kryzysowy

Dochodzenie epidemiologiczne prowadzone jest także przez Państwowe Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w powiatach, w których mieszkają osoby chore, w celu wykrycia źródeł zakażenia.

Jak informuje Marcin Piecyk z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji działa w trybie podwyższonej gotowości. 

- Powołany został sztab kryzysowy, w ramach którego miasto podejmuje działania prewencyjne. To m.in. działania Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które pobrało próbki oraz monitoruje stan wody. Spółka zleciła też dodatkowe badania oraz zwiększyła dawki środków używanych do dezynfekcji wody (chlor, ozon, światło UV). Do tego spółka MPEC, w porozumieniu z zarządcami budynków, sprawdza, czy na pewno wszystkie procedury odnośnie cyrkulacji wody i jej temperatury są spełnione - przekazał naszej redakcji urzędnik.

Tymczasowo wyłączone zostały fontanny, kurtyny wodne oraz poidełka. - Miasto czeka na wyniki badań na obecność bakterii, zlecone przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie. Ponadto opiera się na jego zaleceniach we wszystkich podejmowanych działaniach - zauważa Marcin Piecyk. 

Skąd zakażenia?

Sanepid polecił wzmożone nadzoru nad instalacjami ciepłej wody w obiektach zamieszkania zbiorowego, w tym w domach opieki, szpitalach oraz obiektach użyteczności publicznej.

Ryzyko zakażenia występuje we wszystkich miejscach, w których mogą powstawać kropelki wody (aerozole), czyli prysznice i krany, wanny SPA do kąpieli z masażem wodnym, wieże chłodnicze i skraplacze wykorzystywane w klimatyzacji, fontanny ozdobne, zwłaszcza w pomieszczeniach, nawilżane stanowiska do ekspozycji żywności i inne urządzenia ze zraszaniem; systemy wodne węży ogrodowych stosowanych do podlewania roślin.

Bakterie Legionelli rozmnażają się: w wodzie w temperaturze od 20°C do 50°C; w zbiornikach lub cysternach z gorącą i zimną wodą; w rurach z niewielkim przepływem wody lub bez przepływu wody (w tym w niezamieszkałych pomieszczeniach); w śluzie (biofilmie) i zanieczyszczeniach na wewnętrznych powierzchniach rur i zbiorników; na gumie i naturalnych włóknach w zmywarkach i uszczelkach; w ogrzewaczach wody i zbiornikach do magazynowania gorącej wody; w kamieniu i rdzy w rurach, prysznicach i kranach.

Legionellą nie można się zarazić, pijąc wodę i przez kontakt z drugim człowiekiem. Na chorobę narażone są głównie osoby starsze i obniżoną odpornością.

Jak zapobiegać legionelli?

Aby uniknąć zachorowania na legionellę, należy przestrzegać kilku zasad:
  • Używaj wody o temperaturze powyżej 50°C do kąpieli, mycia naczyń i prania.
  • Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia wodne, takie jak prysznice, wanny, fontanny i klimatyzatory.
  • Nie pij wody z kranu, która nie została podgrzana do temperatury powyżej 50°C.
  • Jeśli jesteś narażony na kontakt z wodą, która może zawierać bakterię Legionella, stosuj środki ochrony osobistej, takie jak maska i rękawiczki.
  • Jeśli podejrzewasz, że możesz być chory na legionellę, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Objawy legionelli

Objawy legionelli pojawiają się zwykle po kilku dniach od zakażenia. Należą do nich:

  • gorączka
  • dreszcze
  • kaszel
  • duszność
  • bóle mięśni
  • bóle głowy
  • biegunka
  • wymioty

W ciężkich przypadkach choroba może doprowadzić do zapalenia płuc, sepsy i śmierci.

Leczenie legionelli polega na podawaniu antybiotyków. Czasami konieczne jest leczenie szpitalne.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KrzyśTreść komentarza: Ajaja, aż kilka pojazdów uszkodziła ?? Tragedia.. Ewidentnie to będzie jej najdroższe parkowanie w życiu hahahaData dodania komentarza: 17.10.2024, 10:37Źródło komentarza: Groźny karambol na Podpromiu w Rzeszowie. 46-latka zapłaci srogi mandat [ZDJĘCIA]Autor komentarza: CiekawyTreść komentarza: A kierująca była trzeźwa? Czy naćpana i nachlana do oporu? O tym już nie wspomniano. Patrząc na zdjęcia to był rajd na pełnym gazie odbijając się z prawej na lewo od ścian i samochodów...Data dodania komentarza: 17.10.2024, 10:15Źródło komentarza: Groźny karambol na Podpromiu w Rzeszowie. 46-latka zapłaci srogi mandat [ZDJĘCIA]Autor komentarza: WilczyskinTreść komentarza: Ja tam czekałem, ale myślałem że potrwa to chwilę dłużej 🙂Data dodania komentarza: 14.10.2024, 13:10Źródło komentarza: Znany youtuber Budda zatrzymany przez CBŚP! Szok w świecie influencerówAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: teraz orlen nie ma strat, to są straty po poprzednikach którzy wmówili opini społecznej że zarabiaja miliardy. Zarabiali tylko nie orlen a mocodawcyData dodania komentarza: 14.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Trwają kontrole i audyty w Orlenie. Skierowano 8 zawiadomień do prokuratury; w tle Daniel ObajtekAutor komentarza: KierowcaTreść komentarza: Oczywiście najlepiej zwalić winę na kierowców. Nawet jak ktoś skopał konfigurację sygnalizacji świetlnej. Tu chyba jest skrzyżowanie ulicy Warszawskiej z Myśliwską. Na filmie widać, że pojazdy od strony miasta dostają zieloną strzałkę do skrętu w lewo, a jednocześnie zaraz za skrzyżowaniem zapala się czerwona sygnalizacja na przejeździe kolejowym. Pierwszy pojazd się zatrzymuje. Gdyby zatrzymały się kolejne pojazdy zablokowałyby całkowicie połowę skrzyżowania na dłuższy czas (oczekiwanie na pociąg trwa chwilę). Oczywiście kolejne pojazdy nie powinny wjeżdżać na skrzyżowanie, jeżeli nie mogą kontynuować jazdy za nim. Ale w takich przypadkach to jest bez sensu. To jak robienie celowych pułapek na kierowców. Sprawa do pilnej poprawy działania sygnalizacji świetlnej a nie publikowania zdjęć i ganienia kierowców. Szczególnie przez PKP PLK które zapewne, przynajmniej częściowo, jest winne takiego a nie innego działania sygnalizacji świetlnej na tym układzie skrzyżowania i przejazdu kolejowego. Wstyd redakcja.Data dodania komentarza: 10.10.2024, 11:40Źródło komentarza: Niebezpieczny incydent na przejeździe kolejowym w Rzeszowie [FILM]Autor komentarza: DanutaTreść komentarza: dlaczego teraz Orlen ma takie duże straty , dopiero teraz dorwali się złodzieje.Data dodania komentarza: 8.10.2024, 18:30Źródło komentarza: Trwają kontrole i audyty w Orlenie. Skierowano 8 zawiadomień do prokuratury; w tle Daniel Obajtek
Reklama
Reklama
Reklama