Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Adam Dziedzic PSL

Przybywa zakażonych legionellozą. Władze Rzeszowa powołują sztab kryzysowy

Podziel się
Oceń

Sanepid pobrał próbki ciepłej wody do zbadania w kierunku Legionella pneumophila w 8 punktach wodociągu w Rzeszowie i 11 winnych miejscach. Chorych przybywa.
Przybywa zakażonych legionellozą. Władze Rzeszowa powołują sztab kryzysowy

Źródło: fot. pixabay

Już 21 zakażeń Legionellą potwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie. To mieszkańcy: 16 mieszkańców Rzeszowa, 3 - powiatu rzeszowskiego i po jednym zakażonym w powiatach: ropczycko-sędziszowskim i niżańskim.

W Rzeszowie sztab kryzysowy

Dochodzenie epidemiologiczne prowadzone jest także przez Państwowe Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w powiatach, w których mieszkają osoby chore, w celu wykrycia źródeł zakażenia.

Jak informuje Marcin Piecyk z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji działa w trybie podwyższonej gotowości. 

- Powołany został sztab kryzysowy, w ramach którego miasto podejmuje działania prewencyjne. To m.in. działania Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które pobrało próbki oraz monitoruje stan wody. Spółka zleciła też dodatkowe badania oraz zwiększyła dawki środków używanych do dezynfekcji wody (chlor, ozon, światło UV). Do tego spółka MPEC, w porozumieniu z zarządcami budynków, sprawdza, czy na pewno wszystkie procedury odnośnie cyrkulacji wody i jej temperatury są spełnione - przekazał naszej redakcji urzędnik.

Tymczasowo wyłączone zostały fontanny, kurtyny wodne oraz poidełka. - Miasto czeka na wyniki badań na obecność bakterii, zlecone przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie. Ponadto opiera się na jego zaleceniach we wszystkich podejmowanych działaniach - zauważa Marcin Piecyk. 

Skąd zakażenia?

Sanepid polecił wzmożone nadzoru nad instalacjami ciepłej wody w obiektach zamieszkania zbiorowego, w tym w domach opieki, szpitalach oraz obiektach użyteczności publicznej.

Ryzyko zakażenia występuje we wszystkich miejscach, w których mogą powstawać kropelki wody (aerozole), czyli prysznice i krany, wanny SPA do kąpieli z masażem wodnym, wieże chłodnicze i skraplacze wykorzystywane w klimatyzacji, fontanny ozdobne, zwłaszcza w pomieszczeniach, nawilżane stanowiska do ekspozycji żywności i inne urządzenia ze zraszaniem; systemy wodne węży ogrodowych stosowanych do podlewania roślin.

Bakterie Legionelli rozmnażają się: w wodzie w temperaturze od 20°C do 50°C; w zbiornikach lub cysternach z gorącą i zimną wodą; w rurach z niewielkim przepływem wody lub bez przepływu wody (w tym w niezamieszkałych pomieszczeniach); w śluzie (biofilmie) i zanieczyszczeniach na wewnętrznych powierzchniach rur i zbiorników; na gumie i naturalnych włóknach w zmywarkach i uszczelkach; w ogrzewaczach wody i zbiornikach do magazynowania gorącej wody; w kamieniu i rdzy w rurach, prysznicach i kranach.

Legionellą nie można się zarazić, pijąc wodę i przez kontakt z drugim człowiekiem. Na chorobę narażone są głównie osoby starsze i obniżoną odpornością.

Jak zapobiegać legionelli?

Aby uniknąć zachorowania na legionellę, należy przestrzegać kilku zasad:
  • Używaj wody o temperaturze powyżej 50°C do kąpieli, mycia naczyń i prania.
  • Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia wodne, takie jak prysznice, wanny, fontanny i klimatyzatory.
  • Nie pij wody z kranu, która nie została podgrzana do temperatury powyżej 50°C.
  • Jeśli jesteś narażony na kontakt z wodą, która może zawierać bakterię Legionella, stosuj środki ochrony osobistej, takie jak maska i rękawiczki.
  • Jeśli podejrzewasz, że możesz być chory na legionellę, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Objawy legionelli

Objawy legionelli pojawiają się zwykle po kilku dniach od zakażenia. Należą do nich:

  • gorączka
  • dreszcze
  • kaszel
  • duszność
  • bóle mięśni
  • bóle głowy
  • biegunka
  • wymioty

W ciężkich przypadkach choroba może doprowadzić do zapalenia płuc, sepsy i śmierci.

Leczenie legionelli polega na podawaniu antybiotyków. Czasami konieczne jest leczenie szpitalne.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kalitaTreść komentarza: Dno i żenada!Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:44Źródło komentarza: Rektor KUL wylądował za kratami w Rzeszowie! Tylko że...Autor komentarza: maxTreść komentarza: Wgniótł Putina w ziemię ! :):):):):):)Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Szymon Hołownia w Rzeszowie: Bezpieczeństwo, rozwój i przyszłość PolskiAutor komentarza: JurekTreść komentarza: Każdy podatnik płacący płaci. Żadna grupa rządząca od 1900 roku nie wzięła się za polski związek piłki nożnej, jak anglicy za kiboli, uciąc należy raz a dobrze, niech się człowieki natłuką, nie ma sensu wzywać ani sektorować policją dzielną, dam im wolną wolę. Na pogotowiu poczekają jak każdy, na przyjazd prokuratora też, po co ludziom ambitnym robić pod górkę?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:12Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: SumTreść komentarza: Co tej uchwały wynika NICZwykłe bicie piany. Poczta i tak zrobi swojeData dodania komentarza: 1.04.2025, 11:22Źródło komentarza: Radni sejmiku przyjęli stanowisko ws. restrukturyzacji PocztyAutor komentarza: GrallTreść komentarza: Kto płaci za zabezpieczanie grup bandziorów stadionowychData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: a wystarczyło dać im broń żeby się pozabijali, byłby święty spokójData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama