Już 21 zakażeń Legionellą potwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie. To mieszkańcy: 16 mieszkańców Rzeszowa, 3 - powiatu rzeszowskiego i po jednym zakażonym w powiatach: ropczycko-sędziszowskim i niżańskim.
W Rzeszowie sztab kryzysowy
Dochodzenie epidemiologiczne prowadzone jest także przez Państwowe Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w powiatach, w których mieszkają osoby chore, w celu wykrycia źródeł zakażenia.
Jak informuje Marcin Piecyk z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji działa w trybie podwyższonej gotowości.
- Powołany został sztab kryzysowy, w ramach którego miasto podejmuje działania prewencyjne. To m.in. działania Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które pobrało próbki oraz monitoruje stan wody. Spółka zleciła też dodatkowe badania oraz zwiększyła dawki środków używanych do dezynfekcji wody (chlor, ozon, światło UV). Do tego spółka MPEC, w porozumieniu z zarządcami budynków, sprawdza, czy na pewno wszystkie procedury odnośnie cyrkulacji wody i jej temperatury są spełnione - przekazał naszej redakcji urzędnik.
Tymczasowo wyłączone zostały fontanny, kurtyny wodne oraz poidełka. - Miasto czeka na wyniki badań na obecność bakterii, zlecone przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie. Ponadto opiera się na jego zaleceniach we wszystkich podejmowanych działaniach - zauważa Marcin Piecyk.
Skąd zakażenia?
Sanepid polecił wzmożone nadzoru nad instalacjami ciepłej wody w obiektach zamieszkania zbiorowego, w tym w domach opieki, szpitalach oraz obiektach użyteczności publicznej.
Ryzyko zakażenia występuje we wszystkich miejscach, w których mogą powstawać kropelki wody (aerozole), czyli prysznice i krany, wanny SPA do kąpieli z masażem wodnym, wieże chłodnicze i skraplacze wykorzystywane w klimatyzacji, fontanny ozdobne, zwłaszcza w pomieszczeniach, nawilżane stanowiska do ekspozycji żywności i inne urządzenia ze zraszaniem; systemy wodne węży ogrodowych stosowanych do podlewania roślin.
Bakterie Legionelli rozmnażają się: w wodzie w temperaturze od 20°C do 50°C; w zbiornikach lub cysternach z gorącą i zimną wodą; w rurach z niewielkim przepływem wody lub bez przepływu wody (w tym w niezamieszkałych pomieszczeniach); w śluzie (biofilmie) i zanieczyszczeniach na wewnętrznych powierzchniach rur i zbiorników; na gumie i naturalnych włóknach w zmywarkach i uszczelkach; w ogrzewaczach wody i zbiornikach do magazynowania gorącej wody; w kamieniu i rdzy w rurach, prysznicach i kranach.
Legionellą nie można się zarazić, pijąc wodę i przez kontakt z drugim człowiekiem. Na chorobę narażone są głównie osoby starsze i obniżoną odpornością.
Jak zapobiegać legionelli?
Aby uniknąć zachorowania na legionellę, należy przestrzegać kilku zasad:
- Używaj wody o temperaturze powyżej 50°C do kąpieli, mycia naczyń i prania.
- Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia wodne, takie jak prysznice, wanny, fontanny i klimatyzatory.
- Nie pij wody z kranu, która nie została podgrzana do temperatury powyżej 50°C.
- Jeśli jesteś narażony na kontakt z wodą, która może zawierać bakterię Legionella, stosuj środki ochrony osobistej, takie jak maska i rękawiczki.
- Jeśli podejrzewasz, że możesz być chory na legionellę, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.
Objawy legionelli
Objawy legionelli pojawiają się zwykle po kilku dniach od zakażenia. Należą do nich:
- gorączka
- dreszcze
- kaszel
- duszność
- bóle mięśni
- bóle głowy
- biegunka
- wymioty
W ciężkich przypadkach choroba może doprowadzić do zapalenia płuc, sepsy i śmierci.
Leczenie legionelli polega na podawaniu antybiotyków. Czasami konieczne jest leczenie szpitalne.
Napisz komentarz
Komentarze