Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje rpo
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Nowoczesne automatyczne toalety miejskie w przestrzeni Rzeszowa. Projekt do RBO 2024

Podziel się
Oceń

Zakup oraz montaż dziesięciu automatycznych toalet miejskich w różnych miejscach Rzeszowa - to jeden z projektów do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Zgłosiła go Patrycja Pawlak-Kamińska
Nowoczesne automatyczne toalety miejskie w przestrzeni Rzeszowa. Projekt do RBO 2024

Źródło: pixabay (zdj. ilustracyjne)

Autorką tego projektu jest Patrycja Pawlak-Kamińska. Nowoczesne, automatyczne toalety miałyby się pojawić m.in. na Placu Wolności, w Parku Sybiraków, na Lisiej Górze, Bulwarach nad Wisłokiem, w Parku Solidarności, Parku Jedności Polonii z Macierzą, w okolicach Fontanny Multimedialnej przy al. Lubomirskich, w Parku Inwalidów Wojennych, Parku Papieski i w okolicach dworca PKP/PKS. 

W projekcie do rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2024 zapisano, że toalety miałyby być wyraźne oznakowanie, również w alfabecie Braille’a, W środku wyposażone byłyby w przewijak dla niemowląt, wygodny podjazd, odpowiednio dużą przestrzeń, uchwyty i przyciski na niskiej wysokości dla osób z niepełnosprawnością. Ważnym aspektem jest ich automatyzacja, czyli: krany i suszarki do rąk włączające się bez ich dotykania, a same sanitariaty miałyby posiadać opcję automatycznego samooczyszczenia. 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Brakuje miejskich toalet

- Z pozoru prozaiczna sprawa, jaką są toalety miejskie, ma jednak olbrzymie znaczenie dla komfortu codziennego funkcjonowania wielu grup społecznych. Współcześnie nawet w dużych polskich miastach publicznych toalet jest mało, co powoduje spore ograniczenia. Na kłopoty narażeni są nie tylko seniorzy, którzy z wiekiem coraz częściej muszą korzystać z toalety, przez co mogą obawiać się oddalenia od domu, ale także osoby z niepełnosprawnością, dla których samo wejście do toalety miejskiej może być wręcz niewykonalne, choćby ze względu na schody i inne bariery architektoniczne - argumentuje Patrycja Pawlak - Kamińska. 

Projekt automatycznych toalet został zgłoszony do kategorii II RBO, czyli zadań inwestycyjnych do 2 mln zł.  - Na problem z liczbą toalet z pewnością zwrócą uwagę rodzice z dziećmi, bo nie jest możliwym zaplanowanie wyjścia z domu w taki sposób, by dokładnie przewidzieć potrzeby fizjologiczne najmłodszych członków rodziny. Zwiększenie liczby miejskich toalet ma również korzystny wpływ na sytuację kobiet w ciąży oraz osób z chorobami pęcherza, które są zmuszone do częstego korzystania z ubikacji. Po dodaniu do siebie liczby osób ze wszystkich wymienionych grup, okaże się, że brak toalet miejskich powoduje wykluczenie lub drastyczne ograniczenie możliwości realnie wielu mieszkańców - uważa Pawlak-Kamińska. Jej zdaniem dotychczasowe i każde nowe toalety powinny być odpowiednio oznakowane, tak, aby znaleźć je bez problemu. 

Rekordowa liczba projektów do RBO

- Mamy rekordową liczbę projektów zgłoszonych w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. W piątek, o północy zamknęliśmy nabór, a więcej informacji przekażemy w poniedziałek po wstępnej weryfikacji, ale już dziś Wam dziękuję! - mówił przed weekendem Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

Projekty zgłoszone do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2024 będą weryfikowane od 24 lipca do 18 sierpnia. Głosowanie mieszkańców potrwa od 8 września do 8 października. Wyniki wygranych projektów poznamy 13 października. 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama