Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Miasto ma pomysł. Na Zalesiu powstanie park dendrologiczny

Podziel się
Oceń

Zielona atrakcja powstanie we wschodniej części Rzeszowa, na wzgórzach Zalesia, na terenach, do których prowadzi ulica Spacerowa. - Będzie świetnym miejscem wypoczynku i poznawania przyrody – podkreśla Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Miasto ma pomysł. Na Zalesiu powstanie park dendrologiczny

Źródło: fot. Adam Lampart/Urząd Miasta Rzeszowa

Miasto na Zalesiu dysponuje już terenami o powierzchni ok. 4 hektarów. Będą one systematycznie powiększane. Niedługo, w wyniku zamiany działek z prywatnym właścicielem, przybędzie dodatkowy hektar. Tereny znajdują się w rejonie ulicy Spacerowej i budynków mieszkalnych. – Rzeszowianie, którzy tam mieszkają, wskazywali, że stworzenie zielonych terenów rekreacyjnych na wzgórzach Zalesia jest bardzo potrzebne. Przed laty istniały takie plany. Teraz powracamy do tworzenia w tym miejscu ogrodu botanicznego – mówi prezydent Rzeszowa. Ogród będzie składał się z kilku elementów. Pierwszym z nich będzie park dendrologiczny. Prezydent Rzeszowa zadecydował już o przygotowaniu takiej inwestycji. 

PRZECZYTAJ TEŻ:

Działki, na których tworzony będzie park to nieużytkowany obszar pokryty zielenią wysoką i średnią, czyli drzewami i krzewami. Niewielką jego powierzchnię stanowią łąki. Teren ten z kilku powodów jest świetną lokalizacją dla parku dendrologicznego. Jednym z nich jest to, że jest on położony w obrębie Pogórza Dynowskiego, na granicy dwóch dużych jednostek geograficznych: Pogórza Środkowobeskidzkiego Karpaty i Kotliny Sandomierskiej. Jest to miejsce bardzo interesujące z przyrodniczego punktu widzenia, m.in. ze względu na obecność gatunków górskich i niżowych. - Ponadto teren ten posiada bogatą i urozmaiconą rzeźbę w postaci wzniesień i obniżeń. Może pełnić funkcje krajobrazowe i posiada duży potencjał rekreacyjny oraz turystyczny. Charakterystyczna rzeźba pozwoli na wyznaczenie punktów widokowych na panoramę miasta oraz punktów obserwacyjnych charakterystycznych zbiorowisk roślinnych – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie. 

Dodatkowo na terenie, na którym powstanie park, występuje wiele różnorodnych stanowisk przyrodniczych oraz siedlisk. – Znajdują się one blisko siebie, na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, co było kolejnym argumentem za utworzeniem na wzgórzach osiedla Zalesie parku dendrologicznego – dodaje dyrektor zarządu zieleni.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama