Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje rpo
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

COVID-19 odchodzi w zapomnienie. Koniec stanu zagrożenia

Podziel się
Oceń

Od 1 lipca w Polsce przestanie obowiązywać koniec zagrożenia epidemicznego zakażenia wirusem COVID-19. To oznacza dopiero początek problemów.
  • Źródło: portalsamorzadowy.pl
COVID-19 odchodzi w zapomnienie. Koniec stanu zagrożenia

Źródło: pixabay

19 czerwca opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. 1 lipca wygasa większość przepisów dotyczących restrykcji i ograniczeń covidowych.  Tym samym wraca między innymi obowiązek wykonania przez pracowników okresowych badań, co może się wiązać z wydłużeniem kolejek w placówkach medycyny pracy. 

Zaległe badania medycyny pracy, szkolenia bhp

Likwidacja stanu zagrożenia epidemicznego to nie do końca dobra wiadomość dla pracowników i pracodawców. Prowadzący zatrudnienie zobowiązani będą wykonać wszystkie zaległe badania okresowe oraz badania wstępne medycyny pracy swoich pracowników. Będą mieć na to jednak pół roku (182 dni). Spodziewać się zatem należy znacznie większej liczby osób wykonujących badania medycyny pracy, a tym samym zwiększonych kolejek w placówkach. Jeśli pracodawcy i pracownicy będą odwlekać termin wykonania badań, sytuacja w placówkach medycyny pracy pod koniec roku może być bardzo trudna. Podobnie będzie ze szkoleniami bhp. Tutaj kolejki po usługi specjalistów ds. bezpieczeństwa pracy też zapewne się wydłuży. Niestety czasu na przeprowadzenie instruktażu bhp będzie o połowę mniej - tylko 60 dni.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Zmiany na poczcie

Jedną z najważniejszych zmian, na którą bez wątpienia oczekiwali wszyscy pracodawcy, jest koniec ograniczenia możliwości uznania za doręczone pism nieodebranych w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. - Brak tzw. fikcji doręczenia spędzał sen z powiek wielu pracodawcom oraz specjalistom ds. kadr i płac. W praktyce regulacje covidowe doprowadziły do sytuacji, w której pracodawcy stali się swoistymi zakładnikami „niezwalnialnych” pracowników - stwierdza w rozmowie z portalemsamorzadowym.pl ekspert z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Koniec z przedłużaniem orzeczeń o niepełnosprawności i świadczeń ZUS

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego oznacza koniec z automatycznym, okresowym, przedłużaniem orzeczeń o niepełnosprawności i świadczeń z ZUS. Do tej pory orzeczenia "zusowskie" wydane przed lub w czasie stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego dla wnioskodawców były automatycznie przedłużane o 3 miesiące. W ten sposób ZUS dawał sobie "furtkę" na dłuższą obsługę realizacji wniosku. Podobnie było z orzeczeniami o niepełnosprawności, wydawanych przez miejskie pub powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Teraz to się zmieni. 

Koniec maseczek

Przypomnijmy, że 1 lipca nie będzie już obowiązku noszenia maseczek w placówkach medycznych, obligatoryjnych szczepień pracowników ochrony zdrowia przeciw COVID czy obecnych zasad zlecania testów w kierunku SARS-CoV-2.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama