Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie. Na scenie m.in. Justyna Steczkowska

Podziel się
Oceń

Piątkowy koncert główny w Parku Sybiraków to największe wydarzenie tegorocznej edycji Europejskiego Stadionu Kultury. Atrakcji będzie jednak znacznie więcej, bo festiwal to także mnóstwo dodatkowych wydarzeń dla gości w każdym wieku.
Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie. Na scenie m.in. Justyna Steczkowska

Źródło: Grzegorz Bukała/UM Rzeszowa

- W Rzeszowie czuć dreszczyk emocji i podekscytowanie związane ze wspaniałym czasem, jakim jest początek wakacji. Ale to uczucie potęguje także najważniejsza impreza kulturalna naszego miasta, czyli Europejski Stadion Kultury. To wspaniałe, że najlepszy okres w roku rozpoczniemy w mieście z kulturą. Dziękuję za to naszemu przyjacielowi, jakim jest Narodowe Centrum Kultury. Jest dobry feeling i wyczucie intencji, a wówczas tego typu wydarzenia wychodzą bardzo dobrze. Cieszę się tym bardziej, że transmisję z naszego piątkowego koncertu na ogólnopolskiej antenie pokaże telewizja, dzięki czemu widowisko zobaczą ludzie w całym kraju – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Europejski Stadion Kultury to największy na Podkarpaciu i jeden z najciekawszych festiwali w Polsce. Łączy elementy różnych gatunków muzycznych, teatru, fotografii, filmu i sztuk wizualnych. Od 2013 roku Europejski Stadion Kultury odbywa się w ramach festiwalu Wschód Kultury integrującego środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego. Festiwal Wschód Kultury jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury i trzy polskie miasta: Rzeszów, Lublin i Białystok. Jego organizatorzy to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Rzeszów Stolica Innowacji, Estrada Rzeszowska i Kultura dostępna.

Tegoroczna edycja Wschodu Kultury - Europejskiego Stadion Kultury będzie już trzynastą. Jej organizatorzy podkreślają, że od roku patrzymy na to wydarzenie jednak zupełnie inaczej. Na warsztat bierzemy słowo interdyscyplinarność, zarówno dzieląc, jak i łącząc projekty na różne dyscypliny artystyczne. Większość wydarzeń nastawiona będzie na współpracę, aktywny odbiór, wspólne działanie. W tej edycji towarzyszy nam otwartość na nowe, nieznane, czasem nam obce, jednak bliskie. Spotkamy się na styku różnorodnych dyscyplin artystycznych, będziemy poszukiwać i odkrywać. Koncert Główny w Parku Sybiraków, który będzie się składał z dwóch części: Koncertu Otwarcia oraz Koncertu Kolektywów.

PROGRAM EUROPEJSKIEGO STADIONU KULTURY W RZESZOWIE ZNAJDZIESZ TUTAJ

Na scenie pełno gwiazd

Koncert rozpocznie Daria ze Śląska – wschodząca gwiazda polskiej sceny muzycznej. Na rzeszowskiej scenie zobaczymy Justynę Steczkowską w duecie z łotewskim zespołem Brainstorm, tajemniczą grupę BOKKA, która wystąpi z estońskim multiinstrumentalistą - Andresem Kõpperem, o pseudonimie artystycznym NOËP, Sarę James w kolektywie z ukraińską reprezentantką Eurowizji Junior 2021 Oleną Usenko oraz duet Smolik//Kev Fox, który wystąpi z raperką Aliną Pash pochodzącą z Ukrainy. 

- Koncert główny po raz trzeci odbędzie się w Parku Sybiraków. Otworzy go Daria ze Śląska, młoda, obiecująca artystka. Taka jest formuła tych koncertów, w poprzednich latach przed kolektywami występowali m.in. Daria Zawiałow, Kortez, czy Kaśka Sochacka. Z kolei koncert kolektywów to wydarzenie niezwykle ciekawe, chociażby dlatego, że ci artyści wcześniej ze sobą nie współpracują. Spotykają się dopiero tu na miejscu, a mimo to efekt na scenie zawsze jest wspaniały. Patronem tego roku jest Mikołaj Kopernik, a więc i nasza scenografia będzie się do tego odwoływać. Pod takim kątem przygotowujemy scenografię, a sam koncert odbędzie się pod hasłem uniwersum, będzie nawiązywał do przenikania się różnych światów - mówi Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Nie tylko w Parku Sybiraków...

Poza piątkowym koncertem festiwal to także mnóstwo dodatkowych atrakcji i imprez towarzyszących. Przede wszystkim w fosie Zamku Lubomirskich, gdzie będzie zlokalizowany klub festiwalowy.- Zapraszamy na mnóstwo rozmaitych wydarzeń i projektów, m.in. art. celebration, silent disco, wschód wina, czy dedykowaną najmłodszym arenę smyka i mnóstwo innych atrakcji – wylicza Katarzyna Pawlak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa.- Dziękujemy za wsparcie, które otrzymujemy, aby ESK mógł być otwarty dla każdego i wyjątkowy. Dzięki tej współpracy możemy proponować coraz lepszy program. W tym roku mamy kolejne nowe wydarzenia. Zapraszamy gości m.in. na wystawę, która przybliży postać naszego mistrza fotografii – Edwarda Janusza, ale także również postać jego mniej znanej żony, Leopoldyny. Wystawa jest otwarta w ratuszu – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. 

Rzeszów chce zostać Europejską Stolicą Kultury

Rzeszów zaczął opracowanie wniosku aplikacyjnego do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wniosek ma powstać do 15 września 2023r. Miasto, które otrzyma tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, na rok stanie się kulturalnym centrum Europy.  O szansach Rzeszowa oraz korzyściach przystąpienia do konkurencji będą rozmawiać eksperci już w sobotę, w Kinie Zorza. Na debatę zaprasza prezydent Konrad Fijołek.

- Myślę, że przyszłość Rzeszowa może jawić się bardzo interesująco. Pojawiają się tu nowe środowiska, nowe osoby, chociażby w postaci żołnierzy z całego świata. Nowi ludzie przywożą ze sobą oczywiście swoją kulturę. Szansa zetknięcia się z tymi kulturami będzie zmieniała nasze miasto w bardziej międzynarodowe i wielokulturowe - mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Dodaje, że w ciągu ostatniego roku Rzeszów stał się centralnym punktem Europy w kontekście pomocy Ukrainie i nie tylko. Staliśmy się pewnego rodzaju pomostem pomiędzy Wschodem a Zachodem. Według niego jest to bardzo mocny argument przemawiający za tym, że to właśnie Rzeszów powinien zostać Europejską Stolicą Kultury 2029.  Tytuł jest prestiżowym wyróżnieniem z inicjatywy Unii Europejskiej, a prezydent Fijołek postanowił, że Rzeszów będzie się o niego ubiegał. 

- To największe wyzwanie dla naszego miasta, wielka przygoda, w którą możemy wyruszyć razem. Teraz wszyscy znają Rzeszów i wiedzą co zrobili jego mieszkańcy. Nie jesteśmy anonimowym miastem. Lepszego momentu na takie działania nie będzie - zapewnia Konrad Fijołek.

Mamy szansę!

O tym, jakie wyzwania stoją przed miastem starającym się o tytuł ESK debatować będą eksperci w dziedzinach kultury już w sobotę, 24 czerwca, w Kinie Zorza. Spotkanie zaplanowano na godzinę 11 i wezmą w nim udział: Konrad Fijołek - prezydent Rzeszowa, Krystyna Stachowska - wiceprezydent Rzeszowa, prof. Bożena Gierat-Bieroń - UJ. Ekspertka w dziedzinie polityki kulturalnej UE, zewnętrznych relacji kulturalnych oraz integracji europejskiej w wymiarze kulturowym, Paulina Maloy - Oficer Współpracy Międzynarodowej, Instytut Kultury we Wrocławiu, była Specjalistka Projektowa, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, Rebecca Raponi - Kierowniczka Produkcji, Fundacja Matera-Basilicata 2019,

Rozmowy będą dotyczyły przede wszystkim tego, jaki wpływ na miasto może mieć tytuł ESK, jakie szanse i potencjał ma Rzeszów, by zdobyć ten tytuł oraz tego, jak wyglądały starania innych miast (Wrocław, Matera) o te wyróżnienie. Debatę poprowadzi Olga Brzezińska, menedżerka kultury, wykładowczyni UJ, UW oraz AT, dyrektorka programowa Leadership Academy for Poland oraz prezeska Fundacji Miasto Literatury. Prezydent Konrad Fijołek serdecznie zaprasza mieszkańców do udziału.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama