W środę przed południem uczniowie z I LO wraz z przedstawicielem stowarzyszenia Ekoskop, Mirkem Ruszałą, oraz przedstawicielami rzeszowskiego MPWiK spotkali się na terenie należącym do spółki w okolicy zbiorników na wodę zdatną do picia na osiedlu Pobitno. Mirek Ruszała dostarczył sadzonki dębów szypułkowych, odpowiednią ilość kompostu oraz narzędzia niezbędne do pracy. Geodeci z MPWiK wyznaczyli miejsca, w których można było posadzić drzewa, a pracownicy działu sieci dostarczyli beczkowóz z wodą, niezbędną do podlewania sadzonek.
Praca rozpoczęła się, gdy na miejsce dotarli uczniowie I LO. Mirek Ruszała udzielił im instruktażu, jak skutecznie posadzić drzewa, jak wykopać odpowiednie dołki i jak je właściwie wypełnić. Opowiadał również o dębach jako symbolu polskiej tradycji, które znalazły swoje ważne miejsce w literaturze.
Młodzież z I LO, chłopcy i dziewczęta, rozpoczęła kopanie dołków, wsypywanie kompostu i ostatecznie sadzenie dębów szypułkowych. Sadzonki zostały obficie podlane wodą z beczkowozu MPWiK. Na koniec ekipa zasiała także kilkumetrowy skrawek łąki kwietnej.
Dzięki zaangażowaniu młodzieży z I LO zostało zasadzonych łącznie 21 dębów szypułkowych. Jak powstał pomysł sadzenia drzew na terenie MPWiK? Mirek Ruszała wyjaśnia: "Podczas jednego ze spotkań w rzeszowskim Urban Labie rozmawialiśmy z dyrektorem I LO o konieczności sadzenia drzew na terenie miasta. Wspomniał, że młodzież z jego szkoły bardzo chętnie podjęłaby się tego zadania, ale potrzebuje wsparcia. Od razu podjąłem wyzwanie i zwróciłem się do Marka Ustrobińskiego, prezesa MPWiK. Nie było nawet chwili wahania. Prezes Marek Ustrobiński natychmiast zgodził się na naszą inicjatywę. Tak to się zaczęło".
Prezes Marek Ustrobiński podkreśla: "Z zadowoleniem przyjąłem propozycję, ponieważ jest to także komunikat społeczny, że ekologia jest dla nas ważna. Systematycznie rozwijamy nasze instalacje fotowoltaiczne, produkujemy energię elektryczną i cieplną w procesie kogeneracji. Od kilku lat na terenie Zakładu Uzdatniania Wody wysiewamy łąki kwietne, utworzyliśmy tam pasiekę pszczelą i umieściliśmy budki dla jerzyków. Więc stowarzyszenie Ekoskop trafiło w odpowiednie miejsce".
Działania ekoteamu stanowią dowód na zaangażowanie społeczne w dbanie o środowisko naturalne oraz świadomość ekologiczną. Dzięki takiej współpracy możliwe jest tworzenie zielonych przestrzeni, które korzystnie wpływają na lokalne ekosystemy i przyczyniają się do poprawy jakości życia w mieście.
Napisz komentarz
Komentarze