We wtorek po południu w rzeszowskiej siedzibie Polskiego Stronnictwa Ludowego zaprezentowano założenia inicjatywy uchwałodawczej "Uczciwa Polska", czyli tak kompleksu programowego skierowanego do ludzi w każdym wieku, od młodych po starszych. Jaka ma być Polska zdaniem ludowców? - To kraj, w którym każdy z młodych ludzi ma szansę, żeby mieć swój dom, a nowe rodziny nie będą wpadać w pułapkę kredytową - wyliczał Adam Dziedzic, prezes PSL na Podkarpaciu, dodając, że inicjatywa zakłada też "szacunek dla ludzi pracy, zaś samo zatrudnienie powinno się opłacać". Ludowcy kierują też swoje pomysły w stronę seniorów, zwłaszcza tych, którzy z dnia na dzień tracą współmałżonka, a co za tym idzie i dochód, martwiąc się o dalsze życie. „Uczciwa Polska” to nie tylko pakiet trzech zaproponowanych przez ludowców projektów ustaw, ale cała filozofia państwa. Państwa, które szanuje przeszłość i swoją historię, ale również patrzy w przyszłość. Dba o każdego obywatela i jego bezpieczeństwo.
Własny kąt
- Bez konkretnych rozwiązań nie zadbamy o dobry start dla młodych. Wymaga tego od nas sytuacja demograficzna i głos młodego pokolenia. Dostrzegamy ich potrzeby. Dlatego wychodzimy z programem Własny Kąt - mówił Adam Dziedzic. - Dziś największą przeszkodą na założenie rodziny pozostaje brak własnego mieszkania. Proponujemy program Własny Kąt: niskooprocentowany (1,5%) kredyt hipoteczny z gwarancją wkładu własnego 100 tys. zł — wyjaśnił.
Praca, która się opłaca
"Uczciwa Polska" docenia ludzi ciężkiej pracy. - Wielu z nich w czasie szalejącej drożyzny PiS podjęło drugiej pracy, wyrabia nadgodziny czy założyło biznes po godzinach. Zwolnimy te aktywności z podatków i składek. Praca musi się opłacać - przekazywał szef ludowców na Podkarpaciu. Jednocześnie zwrócił on uwagę, że obecne programy rządowe, które miały poprawić zapaść demograficzną w Polsce, nie spełniły swojej roli. - Doskonałym przykładem jest program 500+. W ubiegłym roku, pomimo obowiązywania tej formy pomocy, mieliśmy najniższy wskaźnik urodzeń dzieci od czasów zakończenia II wojny światowej. Polacy martwią się dziś o swoje życie, o brak mieszkania, utratę pracy, stąd wynikają te problemy - mówił.
Dziedziczenie emerytur
Trzecim filarem "Uczciwej Polski" jest wprowadzenie dziedziczenia emerytur po zmarłym współmałżonku. Jak przekazywał Adam Dziedzic, obecnie, po stracie małżonka, ten drugi zostaje bez żadnego wsparcia, z uszczuplonym dochodem. - Dzisiaj dane mówią o tym, że ponad półtora miliona emerytów dotyka skrajna bieda. W wielu wypadkach to są właśnie osoby, które są wdowcami, wdowami, które nagle z dnia na dzień znalazły się w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, postawione wobec dramatycznych wyborów: czy kupno lekarstw w aptece, czy opłacenie rachunków za mieszkanie - wyjaśniał.
Ochocza zbiórka podpisów
“Uczciwa Polska” to bardzo kompleksowy projekt ustawy. - Nie chcemy, żeby podzielił on los wielu projektów dzisiaj zamrożonych przez panią marszałek, dlatego właśnie tryb obywatelski jego zgłaszania - wyjaśniał poseł Stefan Krajewski. Pod podpisem zebrano zdecydowanie więcej, niż wymagane 100 tys. podpisów Polaków.
Minister rolnictwa do dymisji?
Ludowcy odnieśli się też do uczciwości rządu wobec polskich rolników. - Uczciwa Polska to takie państwo, w którym zadbamy o bezpieczeństwo żywnościowe, zarówno wobec ich producentów, jak i konsumentów - mówił Dziedzic. - Minister rolnictwa obiecał wyeksportowanie ok. 3-4 mln ton zalegającego w Polsce ukraińskiego zboża, inaczej poda się do dymisji. Czas upływa, a eksporty stoją w miejscu - wskazywał Marek Sawicki, poseł PSL. - Mamy też obawy, że przewożone za naszą zachodnią granicę ukraińskie zboże powrotem wraca do Polski - dodawał, sugerując obchodzenie założeń ministerstwa rolnictwa o zakazie wprowadzania na polski rynek zboża od naszych wschodnich sąsiadów.
Napisz komentarz
Komentarze