Pierwsze sygnały o zatruciu pokarmowym docierały do rzeszowskiego sanepidu już od 28 maja br. Początkowo zgłoszeń było niewiele. Jednak po weekendzie, od zeszłej środy, liczba telefonicznych zgłoszeń o zatruciu zaczęła się zwiększać. Jak przekazał redakcji Halo Rzeszów Jaromir Ślączka, kierownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, do wczorajszego (1.06.) popołudnia liczba osób, które zgłosiły dolegliwości jelitowo - żołądkowe znacznie się zwiększyła. - Mówimy o ok. 30 osobach, które zgłosiły telefonicznie pogorszenie zdrowia. 7 osób zostało hospitalizowanych. U 3 z nich potwierdzono zakażenie bakterią Salmonella enteritidis - mówi. Pobrano kolejne próbki, trwają ich analizy. Pacjenci leczeni są w szpitalach w Rzeszowie, Łańcucie i Krakowie. Rzeszowski sanepid wszczął dochodzenie epidemiologiczne, a restauracja „Rzeszuff”, znajdująca się przy ulicy Pl. Wolności 2 została tymczasowo zamknięta.
Restauracja "Rzeszuff" przeprasza
Późnym popołudniem w czwartek właściciele restauracji opublikowali oświadczanie, w którym przepraszają klientów za opisywaną powyżej sytuację. - Chcieliśmy mocno przeprosić, szczególnie wszystkie osoby poszkodowane w tym zajściu -napisano. Zdaniem restauratorów winę za masowe zatrucia ponosi dostawca jajek, na których skorupkach wykryto Salmonellę. - Przyczyną były jajka, które razem z bakterią podrzucił nam dotychczasowy dostawca. Kontrola SANEPIDU nie wykazała uchybień po naszej stronie w procesie produkcji, co potwierdza oficjalny protokół z kontroli. Restauracja chwilowo będzie zamknięta w celu dokonania dokładnej dezynfekcji lokalu i za kilka dni ponownie otwarta po uzyskaniu akceptu SANEPIDU. Chcemy także, abyście wiedzieli, że Wasze bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem i dlatego natychmiastowo zrywamy kontrakt z dostawcą jaj, tak aby po ponownym otwarciu mieć pewność, że sytuacja już się nie powtórzy i cała nasza ekipa będzie nad tym czuwać - czytamy.
Jednocześnie pada zapewnienie, że restauracji "Rzeszuff" „to nie tylko biznes, ale też i pasja". - Jeśli ktoś z poszkodowanych chce się z nami skontaktować, prosimy na ten moment o kontakt mailowy na adres [email protected] - jesteśmy do dyspozycji - zachęcają.
Nieprzyjemna choroba
Objawy salmonellozy pojawiają się najczęściej od kilkunastu do 48 godzin po zakażeniu. Bakterie z rodzaju Salmonella mają zdolność do wytwarzania enterotoksyn, które działają w obrębie jelit. Pałeczki oddychają w sposób tlenowy i są mało wrażliwe na czynniki zewnętrzne.
Obraz choroby i towarzyszące jej objawy zależą przede wszystkim od:
- obecności bakterii w jelicie i ich namnażania;
- miejscowego działania enterotoksyn na błonę śluzową układu pokarmowego – wywołują one stan zapalny oraz wpływają na transport wody i jonów do światła jelita grubego;
- wpływu bakterii na działanie całego organizmu – zakażenie bakteriami z rodzaju Salmonella może prowadzić do rozwoju posocznicy, zapalenia płuc i opon mózgowo-rdzeniowych oraz zaburzeń wodno-elektrolitowych.
Rocznie liczba zakażeń pałeczkami Salmonella w Polsce wynosi około 9000. Salmonellozy mogą występować w kilku postaciach i dotyczą pojedynczych osób lub całych grup. Wyróżnia się:
- zachorowania sporadyczne – w sytuacji, gdy objawy obserwuje się tylko u jednego chorego;
- małe epidemie rodzinne, np. po zjedzeniu wspólnego posiłku, który zawiera produkty skażone bakteriami;
- duże epidemie środowiskowe, m.in. kiedy pałeczki są obecne w artykułach spożywczych, udostępnianych na szeroką skalę.
Zobacz również:
Napisz komentarz
Komentarze