Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo Seniorów: Jak ustrzec się oszustów?

Podziel się
Oceń

Osoby starsze są często celem oszustów, którzy wykorzystują metody takie jak "na wnuczka", "na policjanta" lub "na pracownika banku" aby wyłudzić od nich oszczędności życia. Wykorzystując techniki manipulacji, sprawcy podszywają się pod osoby pełniące zawody cieszące się zaufaniem społecznym, co skutkuje tym, że seniorzy myślą, że rozmawiają z lekarzem, pracownikiem banku lub policjantem.
  • Źródło: Policja.pl
Zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo Seniorów: Jak ustrzec się oszustów?
Zdjęcie ilustracyjne

Źródło: Pixabay

W ostatnim czasie policja w Rzeszowie otrzymała trzy zgłoszenia dotyczące oszustw na szkodę seniorów, gdzie sprawcy udawali policjantów. Oszuści przekonali starsze mieszkanki Rzeszowa, że ich oszczędności są w niebezpieczeństwie i muszą je przekazać do "policyjnego depozytu". W wyniku tego dwie z nich - 70-letnia i 80-letnia kobieta, straciły swoje pieniądze, odpowiednio 70 i 85 tysięcy złotych. Trzecia z nich, 83-letnia kobieta, w ostatniej chwili zorientowała się, że osoby, które przyszły po jej pieniądze, to nie policjanci, ale oszuści. Dzięki temu nie straciła gotowych do przekazania pieniędzy i biżuterii.

Policjanci przypominają, aby nie przekazywać pieniędzy nieznajomym osobom. Policja NIGDY nie prosi o przekazanie pieniędzy i nie zajmuje się ich deponowaniem. Funkcjonariusze również nigdy nie informują o prowadzonych działaniach operacyjnych i nie angażują do nich osób z zewnątrz.

Każde połączenie telefoniczne, podczas którego nieznajoma osoba prosi o podanie danych osobowych, przekazanie pieniędzy lub wypłatę ich z konta, jest próbą oszustwa. W takiej sytuacji należy natychmiast się rozłączyć i nie kontynuować rozmowy, a następnie poinformować o tym incydencie operatora numeru alarmowego 112.

Policjanci zachęcają również do rozmów z seniorami na temat potencjalnych oszustw i jak się przed nimi chronić. Działania profilaktyczne i kampanie społeczne są istotne, ale najważniejsza jest bezpośrednia rozmowa i ostrzeżenie w ramach rodzinnego kręgu. Bezpieczeństwo naszych rodziców, dziadków i krewnych w dużej mierze zależy od nas samych.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama