Pierwsza tego typu impreza zorganizowana została przez Fundację Aprobata odbyła się w zeszłym roku, zgromadziła wiele osób z niepełnosprawnościami i ich sojuszników. Pisaliśmy na ten temat tutaj:
Pomysłodawcą idei marszu osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych w Rzeszowie jest Jolanta Fień z Fundacji Aprobata, która od lat działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Zeszłoroczna impreza była wielowątkowa. Marsz i debata zgromadziły wiele osób z niepełnosprawnościami. W wydarzeniu wzięli udział również urzędnicy różnych szczebli, z prezydentem Konradem Fijołkiem na czele. W tym roku Fundacji Aprobata nie udało się zgromadzić odpowiednich środków, aby pokryć zaplanowane wydatki.
- Dofinansowanie zaproponowane przez miasto nie objęłoby wszystkich zaplanowanych przeze mnie działań - mówi nam Jolanta Fień. - Dlatego w tym roku zdecydowałam, że nie mogę zorganizować wydarzenia i zadbam o wystarczające na następny rok. Nie przypuszczałam jednak, że inni wiedząc o tym wykorzystają i przejmą inicjatywę, jest to bardzo przykre doświadczenie - mówi rozgoryczona.
W tym roku ideę Fundacji Aprobata zastąpią działania Niepublicznej Szkoły Kraina Uśmiechu w Rzeszowie oraz psycholog Joanny Szczerbaty. Wydarzenie, na które składają się przejście ulicami Rzeszowa oraz malowanie obrazu na płótnie, odbędzie się w piątek 5 maja w godzinach od 10:30 do 11:30. Uczestnicy marszu z Alei Pod Kasztanami przejdą do Rynku. Tam wykonają pamiątkowe zdjęcie, a następnie, około godziny 11:00, wspólnie namalują obraz, który powstanie z odcisków palców uczestników wydarzenia.
W dniu 5 maja przypada Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Organizowane w Rzeszowie wydarzenie ma na celu zwiększenie świadomości na temat godności osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Napisz komentarz
Komentarze