Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje dla firm
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Marsz Pamięci Żydów w 80. rocznicę likwidacji getta przeszedł przez Rzeszów

Podziel się
Oceń

7 lipca ulicami Rzeszowa przeszedł Marsz Pamięci w hołdzie dla Żydów z rzeszowskiego getta zamordowanych przez niemieckich okupantów. Podczas uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową, poświęconą zamordowanym.
Marsz Pamięci Żydów w 80. rocznicę likwidacji getta przeszedł przez Rzeszów

Autor: Kuba Kluz

Ofiary zbrodni niemieckich


Przypomnijmy, iż przed II wojną światową w Rzeszowie mieszkało ponad 13 tysięcy Żydów. Stanowili oni wówczas ogółem ok. 30% populacji miasta. 

 

Marsz Pamięci Żydów w 80. rocznicę likwidacji getta w Rzeszowie



80 lat temu, podczas wojny, tysiące żydowskich mieszkańców Rzeszowa, a także przesiedlonych przez Niemców Żydów m.in. z Podkarpacia, Łodzi, Kalisza czy Śląska padło ofiarą deportacji, z których pierwsza miała miejsce 7 lipca 1942 roku i trwała do 13 lipca. 

Historycy szacują, że z rzeszowskiego getta do obozu w Bełżcu deportowano od 15 do 22 tysięcy Żydów.

 

Hołd dla zamordowanych


Celem czwartkowych uroczystości, jak wyjaśniali organizatorzy, było oddanie hołdu tym, którzy stracili życie w Holokauście. Rozpoczęły się one o godz. 18 na Placu Ofiar Getta. Przy Kamieniu Pamięci odczytano wówczas relacje świadków deportacji, a w Synagodze Staromiejskiej zostało zapalone światło, przypominając współczesnym mieszkańcom Rzeszowa o żydowskich ofiarach II wojny światowej.

 

getto w Rzeszowie



W wydarzeniu od początku udział brali licznie zgromadzeni przedstawiciele władz, w tym m.in. prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, a także przedstawiciele wojewody Ewy Leniart oraz marszałka Władysława Ortyla. 

Następnie uczestnicy przeszli w milczeniu ulicami Kopernika, Grunwaldzką, Matejki, Moniuszki, Cieplińskiego i Pułaskiego do Dworca PKP Staroniwa. Wielu z nich miało ze sobą 80 wstążek z nazwiskami żydowskich mieszkańców miasta - ofiar Holokaustu - oraz szyldy przedwojennych żydowskich warsztatów i sklepów.

 

getto w Rzeszowie



Z kolei na stacji PKP Rzeszów-Staroniwa dokonano odsłonięcia tablicy upamiętniającej dramatyczne wydarzenia z 1942 roku. Odmówiono również modlitwę za tragicznie zmarłych Żydów, którą poprowadzili rabini.

 

Organizatorzy


Organizatorami Marszu było Stowarzyszenie Rajsze, a także Fundacja Rzeszowska.

Natomiast odsłonięcie tablicy pamiątkowej dokonało się z inicjatywy rzeszowskiego Stowarzyszenia #DziałaMy.

 

tablica pamięci Żydów w Rzeszowie



Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi! K Autor komentarza: Pan WiceradoktorekTreść komentarza: Tak, bo Czeka to przecież wymysł stalinizmu...Data dodania komentarza: 23.04.2025, 20:07Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PRLTreść komentarza: Komuno wróć !!Data dodania komentarza: 23.04.2025, 19:44Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: Pan WiceradoktorekTreść komentarza: Oczywiście, bo Czeka to przecież produkt stalinizmu...Data dodania komentarza: 23.04.2025, 12:33Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: wujTreść komentarza: Brawo dziewczyny!!!!!A Resovia niech patrzy i się uczyData dodania komentarza: 23.04.2025, 08:22Źródło komentarza: Do sześciu razy sztuka!!! Siatkarki DevelopResu mistrzyniami Polski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama