Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Od 3 lat próbują wybrać Radę Osiedla Pułaskiego. Czy tym razem im się uda?

Podziel się
Oceń

Rady działającej w kadencji 2019-24 nie udało się wybrać do tej pory. Powodem niska frekwencja. Kolejne wybory do Samorządowej Rady Osiedla Pułaskiego odbędą się 13 lipca (środa) o godzinie 18:00 w Osiedlowym Klubie Kultury Akwarium RSM. Czy w okresie urlopowym mieszkańcy znajdą czas?
Od 3 lat próbują wybrać Radę Osiedla Pułaskiego. Czy tym razem im się uda?
wejście do klubu Akwarium, ul. Pułaskiego w Rzeszowie - Miejsce, gdzie 13 lipca 2022 zostaną przeprowadzone wybory Rady Osiedla Pułaskiego

Autor: Michał Sowa

- W maju 2022 odbyło się ostatnie, nieudane podejście - mówi nam mieszkanka osiedla zaangażowana w kolejne próby organizacji wyborów. Niestety, przyszło tylko 39 osób, nie udało się powołać rady - stwierdza ze smutkiem. 

Sprawy w swoje ręce wzięli przedstawiciele Stowarzyszenia #DZIAŁAMY. Uważają, że radę mieszkańców należy wybrać jak najszybciej ponieważ "przed osiedlem naprawdę ważny czas". 

Przed nami czas dużych inwestycji związanych choćby z uruchomieniem Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej (PKA). Budowie kolei towarzyszyć będą inne ważne inwestycje, które wymagać będą konsultacji społecznych. - Mówi nam Michał Sowa, Prezes Stowarzyszenia.

Czekające na mieszkańców Pułaskiego zagadnienia to m.in.:

- Wiadukt nad torami mający połączyć ulice Klementyny Hoffmanowej i Stanisława Wyspiańskiego, 

- Budowa skrzyżowania wielopoziomowego nad przejazdem kolejowym przy ulicy Gen. Mariana Langiewicza.

- Montaż kładki pieszej w okolicy dworca kolejowego Rzeszów-Staroniwa. 

Sprawa Studium i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Rzeszowa doskonale pokazała, jak ważny jest bieżący kontakt Urzędu Miasta z radami osiedli, a tych z mieszkańcami. 

W przypadku braku sprawnego kontaktu mieszkańcy nie biorą udziału w konsultacjach społecznych, czują się pomijani, a wręcz oszukiwani. Dlatego wszelkie konsultacje społeczne najlepiej przeprowadzać przy udziale sprawnej rady osiedla, której członkowie dzięki umocowaniu w strukturze samorządu miasta Rzeszowa, będą mogli skuteczniej informować mieszkańców. 

Jako inicjatorzy wyborów do rady osiedla i osiedlowi działacze (Stowarzyszenie #DZIAŁAMY) chcemy, aby mieszkańcy mieli realny wpływ na te inwestycje uczestnicząc w konsultacjach dotyczących tych ważnych projektów drogowych, zgłaszania za naszym pośrednictwem swoich uwag, pomysłów, skarg, sugestii do właściwych wydziałów Urzędu Miasta Rzeszowa w tych kwestiach - tłumaczy Michał Sowa.

 

Rada Osiedla Pułaskiego w Rzeszowie
Zaproszenie na wybory Rady Osiedla Pułaskiego w Rzeszowie



Jako Rada Osiedla będziemy posiadali większe kompetencje i możliwości do organizowania spotkań z mieszkańcami i władzami miasta w tematach ważnych choćby takich jak powyżej, aby mieszkańcy nie dowiadywali się wszystkiego po fakcie, tak abyśmy mogli interweniować na czas - dodaje Sowa.

Jako przyszła Samorządowa Rada Osiedla przedstawiciele mieszkańców chcą zabiegać o najpilniejsze potrzeby inwestycyjne dla mieszkańców osiedla. Jako działacze społeczni będziemy nadal poświęcać swój czas dla mieszkańców tak, jak czyniliśmy to do tej pory jako Stowarzyszenie #DZIAŁAMY, z tą różnicą że będziemy mogli robić to skuteczniej, posiadając dodatkowo mandat zaufania od mieszkańców - przekonuje Michał Sowa.


 

Jak działa Rada Osiedla?


Zgodnie ze statutem miasta Rzeszowa (dostępny TUTAJ) Osiedle jest wspólnotą samorządową mieszkańców na odpowiednim terytorium. O utworzeniu, łączeniu i podziale osiedla, a także zmianie jego granic, rozstrzyga Rada [Miasta] w drodze uchwały, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami. 

Organami osiedla są rada osiedla i zarząd. W budżecie Miasta zapewnia się środki finansowe na działalność statutową osiedla. Obsługę finansowo - księgową w zakresie dysponowania środkami finansowymi osiedla prowadzi Urząd [Miasta].

Rada Miasta Rzeszowa, z inicjatywy mieszkańców, utworzyła w Rzeszowie 33 Osiedla. Osiedle Pułaskiego oznaczono numerem III. Organem stanowiącym Osiedla jest Rada Osiedla, w skład której wchodzą członkowie wybrani przez mieszkańców. Osiedle, jako jednostka pomocnicza Miasta, działa zgodnie ze Statutem Osiedla.

Szczegółowy zakres działania Osiedla oraz zasady i tryb wyborów organów Osiedla określają Statuty Osiedli (przykład dostępny TUTAJ), przyjęte przez Radę Miasta.

Działania Rady Osiedla obejmują w szczególności:
- organizowanie, inicjowanie i koordynowanie przedsięwzięć mających na celu poprawę warunków życia mieszkańców Osiedla,
- wspieranie inicjatyw i działań służących integracji społeczności osiedlowej,
- współdziałanie z organizacjami i instytucjami działającymi na terenie osiedla,
- występowanie do organów Miasta z wnioskami i opiniami, dotyczącymi realizacji funkcji Miasta na terenie Osiedla,
- przedstawianie opinii odnośnie uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta oraz planów szczegółowego zagospodarowania przestrzennego Osiedla, a także jego zmian,
- utrzymywanie stałej więzi z mieszkańcami Osiedla,
- przekazywanie przez Przewodniczącego Rady wniosków i postulatów Radzie Miasta Rzeszowa, zgłaszanych przez mieszkańców,
- dbałość o zaspokajanie potrzeb mieszkańców Osiedla.

 

Problemy z wyborami rad osiedli


Radni Rady Miasta Rzeszowa mówią nam, że problem z wyborami do rad osiedli istnieje od lat. Największą przeszkodą jest kworum tj. próg 100 osób wymaganych w pierwszym terminie lub 60 osób w drugim terminie, które na większości osiedli muszą poprzeć wniosek o wybory, a następnie stawić się spotkaniu wyborczym. 

Biorąc pod uwagę zaangażowanie mieszkańców w wybory rad osiedli w bieżącej kadencji samorządu widać, że wymagane progi są zdecydowanie za wysokie. 

Frekwencję ponad 100 osób zanotowano raptem na 8 osiedlach. Wśród "rekordzistów" jest Osiedle Pobitno, gdzie w pierwszym terminie stawiło się "aż" 184 osoby. Kolejne "lokaty" zajmują: Zalesie -151, F. Kotuli - 125, Mieszka I - 123, Staromieście - 122, Przybyszówka - 115, Wilkowyja - 107, Krakowska-Południe - 105.

Kolejne osiedla, które wybrały swoich przedstawicieli, mogą "pochwalić się" frekwencją 45 - 87 osób w pierwszym terminie. Na antypodach naszego rankingu znajduje się Osiedle Dąbrowskiego, gdzie na pierwsze spotkanie wyborcze przybyło raptem 6 osób! 

Jako wieloletni członek rady osiedla uważam, że limity osobowe są za duże - mówi nam Mateusz Maciejczyk, Przewodniczący Rady Osiedla Baranówka i radny Rady Miasta Rzeszowa. Ostatnie wybory do Rad Osiedli pokazały dobitnie, że wymóg 100 osób jest za wysoki. Tylko 8 osiedli wybrało się w pierwszej turze, pozostałe w drugiej. Jeżeli limit osobowy musi być, ja bym go zmienił w I turze na 60, a w drugiej na 45 - proponuje radny Maciejczyk.

Warto podkreślić, że mimo upływu połowy kadencji samorządu, do tej pory nie wybrano Rad na Osiedlach: Pułaskiego Nr III, Gen. Grota Roweckiego Nr IV, Dąbrowskiego Nr VI. 

Wykaz Rad Osiedli działających w VIII kadencji 2019 - 2024 dostępny TUTAJ. 


 

Jak przebiegają wybory do Rad i Zarządów Osiedli?


Zgodnie z zasadami i trybem wyboru organów Osiedla (wyciąg z zasad dostępny TUTAJ)

Jak już pisaliśmy wyżej, wybory do Rady Osiedla są ważne, jeżeli uczestniczyło w nich co najmniej 100 mieszkańców osiedla. 

Jeśli w pierwszym terminie nie udało się osiągnąć wymaganej frekwencji, to Rada Miasta uchwala nowy termin, w którym minimalne kworum wynosi 60 osób - takie wymogi obowiązywać będą 13 lipca br. na Pułaskiego.

Wybory do Rady są powszechne - prawo wybierania ma każda osoba zamieszkała na terenie Osiedla, która w dniu wyborów ma ukończone 18 lat.

Uprawnione do głosowania są osoby zamieszkałe pod wymienionymi niżej adresami. 
 

Rada Osiedla Pułaskiego w Rzeszowie
Mieszkańcy Osiedla Pułaskiego uprawnieni do udziału w wyborach rady osiedla



Zgłaszanie kandydatów odbywa się na zebraniu wyborczym. Wybory odbywają się w głosowaniu tajnym. Karty do głosowania wrzuca się do opieczętowanej urny wyborczej.

Następnie czas na wybory członków Zarządu, które odbywają się bezpośrednio po ogłoszeniu wyników wyborów Rady.

Na czele Zarządu stoi Przewodniczący, wybierany przez Radę bezwzględną większością głosów (50 procent +1 głos) ustawowego składu Rady w głosowaniu tajnym. Rada wybiera również co najmniej jednego Zastępcę Przewodniczącego, Sekretarza i pozostałych Członków Zarządu w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady.

Jeśli i tym razem na głosowaniu nie stawi się minimum 60 mieszkańców osiedla, to Rada Pułaskiego znów nie zostanie wybrana i proces rozpocznie się od początku. 

Cykl wyborczy można powtarzać co 6 miesięcy. Aby go ponownie zainicjować potrzeba odczekać właśnie 6 miesięcy, złożyć wniosek do Rady Miasta poparty min. 100 podpisami mieszkańców danego osiedla, uzyskać zgodę Rady Miasta na przeprowadzenie wyborów. W pierwszym terminie musi wziąć udział minimum 100 osób, drugi termin wymaga obecności 60 mieszkańców osiedla i tak "w koło Macieju". Do skutku. Czy tym razem się uda?


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Kobiety się boisz? taki z ciebie twardziel?Data dodania komentarza: 18.09.2024, 09:53Źródło komentarza: Parlament Europejski. Elżbieta Łukacijewska wicekoordynatorką Komisji Praw Kobiet i RównouprawnieniaAutor komentarza: Janek z JasłaTreść komentarza: No chyba ktoś sobie jaja!!! Ten babol wredny?! Nie wierzę~!Data dodania komentarza: 18.09.2024, 09:30Źródło komentarza: Parlament Europejski. Elżbieta Łukacijewska wicekoordynatorką Komisji Praw Kobiet i RównouprawnieniaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: A. Dziedzic, niespełniony "polityk" z Trzciany pomaga powodzianom! :):):) PSL i wszystko jasne!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 17:00Źródło komentarza: Trwają zbiórki darów dla powodzian w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim [AKTUALIZACJA]Autor komentarza: KomaTreść komentarza: Każda ludzka tragedia jest pożywką dla polityków, na tym budują swoje pseudo-kariery!!! Skończy się jak w 1997 roku, ludzi objęci tą straszną powodzią zostaną sami ze swoimi problemami a nędzni politycy będą się obnosić jak to bardzo pomogli !!! Politycy to najgorszy sort społeczny, nie wart zaufania!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 16:57Źródło komentarza: Czy Razem dla Rzeszowa wykorzystuje katastrofalną powódź do zagrywek politycznych? [MOIM ZDANIEM]Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Warszawka Południa :)! Nikt nie kontroluje tego co robi pato-ukro-deweloperka! To jest nienormalne!!!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 16:54Źródło komentarza: Przerażające dane! Ponad 600 tys. zł za mieszkanie w RzeszowieAutor komentarza: bratTreść komentarza: u nas djenieg mnoga, my dajem rady a wy poljaczki mieszajcie w norachData dodania komentarza: 17.09.2024, 14:12Źródło komentarza: Przerażające dane! Ponad 600 tys. zł za mieszkanie w Rzeszowie
Reklama
Reklama
Reklama