Jak podaje Radio Svoboda, dane z serwisu monitorującego samoloty Flight Radar potwierdzają, że od 5 lutego Mrija był na lotnisku Hostomel i nigdzie nie latał.
Bazujących na Hostomelu pięć samolotów towarowych typu AN-124-100 "Rusłan" jeszcze przed wybuchem wojny wyruszyło w trasy. Obecnie znajdują się poza Ukrainą i mogą uczestniczyć w logistyce dostaw broni od zachodnich partnerów.
Dwóch pracowników Antonowa powiedziało Radiu Svoboda, że w wyniku rosyjskiego ataku lotniczego na Hostomel spłonął zaparkowany w hangarze na lotnisku samolot Antonow AN225 "Mrija". Był to jedyny tego typu samolot na świecie.
W niedzielę rano kanadyjski wywiad Open Source Intelligence Aggerator and Verifier (OSINT_Kanada) przekazał na Twitterze, że Antonow An-225 "Mrija" spłonął w hangarze na lotnisku w Hostomelu pod Kijowem.
With further review it I believe we can also further confirm this with the iconic tail section seeming to match the #An225 and the matching roof of the #Antonov factory building pic.twitter.com/JUUQoCthYZ
— OSINT_Canada (@canada_osint) February 27, 2022
W informacji kanadyjskiego wywiadu, czytamy iż: zdjęcia satelitarne pokazują dach hangaru, a zdjęcia na poziomie gruntu pasują do otwartego tyłu samolotu Mrija i ogólnej budowy hangaru, w którym stał samolot. Myślę, że możemy potwierdzić, że An-225 został zniszczony.
Świadkowie informują, że "Mrija' znajdował się w hangarze naprawczym. Hangar spłonął jeszcze 24 lutego, podczas piątego ataku z użyciem rosyjskich helikopterów.
Podobne analizy zdjęć satelitarnych wykonali inni użytkownicy Twittera, m.in. @gvspotter
Some reports saying that AN225 was destroyed pic.twitter.com/5Jswr0Uocg
— Galo ?? ?? (@gvspotter) February 27, 2022
Jak ustaliło Radio Svoboda, inne samoloty Antonowa zdołały wystartować przed rozpoczęciem inwazji rosyjskiej na pełną skalę. AN-124-100 "Rusłan" o numerze bocznym UR-82007 23 lutego wystartował z lotniska Hostomel i udał się do lotniska Penang w Malezji.
Wcześniej, 13 lutego br., "Rusłan" o numerze bocznym UR-82008 wystartował z lotniska Hostomel i tego samego dnia wylądował na lotnisku w stolicy Kirgistanu, Biszkeku.
27 lutego na twitterowym koncie Przedsiębiorstwa Państwowego Antonow pojawiło się zdjęcie z wiadomością zaadresowaną do armii rosyjskiej - od załogi samolotu Rusłan, który znajduje się na jednym z lotnisk w Europie.
??Crew of the #AN124-100 @AirlinesAntonov send "hello" to the russian army - “russian warship go f**k yourself"!#StopRussian #StopRussianAgression #Ukraine #Antonov pic.twitter.com/F3fsllVn0z
— ANTONOV Company ?? (@AntonovCompany) February 27, 2022
Hasło napisane w ładowani "Mrija" jest nawiązaniem do bohaterskiej odpowiedzi ukraińskich pograniczników stacjonujących w posterunku na wyspie Węży na Morzu Czarnym, którzy na wezwanie załogi rosyjskiego statku do poddania się odpowiedzieli:
- Ruskii wajennyi karabl - idi na ch*j [zapis fonetyczny po polsku przyp. red.] W wolnym tłumaczeniu wezwanie to brzmi "rosyjski statku wojenny - idź w ch*j" - wezwanie to stało się już symbolem-wiralem, który komunikowany jest przez Ukraińców w różnych sytuacjach rosyjskiej agresji.
AN-225 "Mrija" to największy i najpotężniejszy samolot transportowy na świecie, stworzony przez Biuro Projektowe Antonowa w Kijowie.
Aktywnie stosowany podczas pandemii koronawirusa. W szczególności w kwietniu 2020 roku samolot dostarczył z Chin do Kijowa i Warszawy dziesiątki ton maseczek używanych do walki z koronawirusem.
Między listopadem 2021 r. a styczniem 2022 "Mrija" kilkakrotnie lądował na lotnisku Rzeszów-Jasionka.
Przypominamy jedną ze spektakularnych relacji z lądowań "Mirja":
https://www.youtube.com/watch?v=Tjgliv8nwqA&lc=
Aktualizacja
Firma Antonow przekazała na Twitterze najnowsze informacje o stanie samolotu AN225 "Mrija":
Update on the information of #AN225 "Mriya" aircraft: Currently, until the AN-225 has been inspected by experts, we cannot report on the technical condition of the aircraft.
Stay tuned for further official announcement.#StopRussia #StopRussiaAggression #Ukraine pic.twitter.com/EHyHVFJJXc— ANTONOV Company ?? (@AntonovCompany) February 27, 2022
Obecnie, do czasu sprawdzenia AN-225 przez ekspertów, nie możemy zgłosić stanu technicznego samolotu. Czekajcie na dalsze oficjalne ogłoszenia. #StopRosja #StopRosjaAgresja #Ukraina - przekazano na Twitterze firmy.
Możemy zatem mieć nadzieje, że za jakiś czas podana zostanie informacja o dokładnym stanie technicznym samolotu.
Zobacz zdjęcia z jednej z wizyt "Mrija" na podrzeszowskim lotnisku.
Napisz komentarz
Komentarze