Dla Mateusza Maciejczyka ostatnie 12 miesięcy minęło pod znakiem sytuacji pandemicznej związanej z COVID-19 i nowymi zasadami zarówno w życiu osobistym, zawodowym jak i społecznym, w które obfitował 2021 rok. Ponadto jak zauważa Maciejczyk: - Miniony rok był sprawdzianem dla Rzeszowian zważywszy na przedterminowe wybory prezydenckie. Była to również próba dla partii, które wspólnie i w porozumieniu ustaliły, że spod szyldu PSL, PO, Polska 2050 i Lewicy wyłoniony zostanie tylko jeden kandydat i tak się też stało.
W wspomnieniach i refleksjach nasz rozmówca odnosi się również do osobistych doświadczeń w sferze politycznej i zawodowej - Ostatni rok był dla mnie pełen wyzwań począwszy od sfery zawodowej - cała branża, w której pracuję przechodziła na rynki e-commerce i nowoczesne technologie, po sferę życia samorządowego i politycznego. W sierpniu otrzymałem mandat Radnego Miasta Rzeszowa, a na jesień zostałem członkiem Zarządu Wojewódzkiego PSL na Podkarpaciu, by w grudniu zostać zaakceptowany przez Kongres w Warszawie do władz krajowych Polskiego Stronnictwa Ludowego - wspomina.
Sytuacja polityczna w Rzeszowie zaczęła się od trzęsienia ziemi w lutym, kiedy rezygnację z funkcji prezydenta miasta złożył Tadeusz Ferenc, potem zaś napięcie nieprzerwanie rosło - niczym w filmach Hitchcocka, co znalazło odzwierciedlenie w wspomnieniach Mateusza Maciejczyka - najważniejszym wydarzeniem pozostanie sytuacja epidemiologiczna i wybory prezydenckie, które były testem dla partii opozycyjnych. Tak jak wspomniałem na początku, po licznych spotkaniach i ustaleniach cztery najważniejsze siły polityczne postanowiły wyłonić jednego kandydata na fotel prezydenta miasta. Po wspaniałej kampanii, w której brałem udział, przy wsparciu przede wszystkim mieszkańców Rzeszowa, licznych środowisk i działaczy zarówno z naszego pięknego miasta jak i całej Polski udało się te wybory zakończyć w I turze, chociaż nie było to łatwe.
W rozmowie z Jakubem Gawronem dostrzegamy zupełnie nowe wątki i akcenty w wspomnieniach minionego roku. - Dla mnie, jako współautora Atlasu Nienawiści (projektu monitorującego i nagłaśniające strefy anty-LGBT w Polsce - red.), jednym z najważniejszych wydarzeń w Rzeszowie było uchylenie podkarpackiej strefy anty-LGBT. Dzięki temu zostały odblokowane fundusze REACT-EU na inwestycje m.in. w Rzeszowie. Unia Europejska nie płaci za homofobię - przypomina Gawron - więc dalsze trwanie przy tej uchwale mogłoby zablokować także fundusze strukturalne.
Kiedy pytamy o najważniejsze wydarzenie w mieście, Jakub Gawron bez wahania wskazuje na zmianę na stanowisku prezydenta, który był postacią wielowymiarową a jego prezydentury nie da się łatwo ocenić. - Tadeusz Ferenc oczywiście przyczynił się do rozwoju gospodarczego Rzeszowa. Ale jego patologicznym przejawem była np. zabudowa terenów zielonych nad Wisłokiem. Do tego dochodzi jeszcze próba zakazania marszu równości w Rzeszowie oraz poparcie wiceministra sprawiedliwości Warchoła, który m.in. bronił podkarpackiej strefy anty-LGBT oraz uczestniczył w próbach podporządkowania sądownictwa. Na szczęście mieszkańcy Rzeszowa w wyborach opowiedzieli się za bardziej prodemokratyczną wizją rozwoju Rzeszowa - podsumowuje Gawron.
Kiedy zostawiamy za sobą wydarzenia 2021 roku i pytamy o plany i cele na 2022 rok, w radnym Maciejczyku budzi się z zdwojoną siłą żyłka lokalnego społecznika. - Celów i wyzwań przed naszym miastem jest wiele, od zadań inwestycyjnych jak przebudowa dróg czy projekty budowy obwodnic, studium dla miasta, po zadania infrastrukturalne dotyczące stricte rzeszowskich osiedli, sferę społeczną i kulturalną, a także walka ze smogiem. Jednocześnie przypomina, że od 1 czerwca 2018 roku obowiązuje uchwała sejmiku województwa, która ogranicza eksploatację urządzeń do spalania paliw oraz wprowadza system mandatowy dla tych którzy się nie dostosują do nowych wymogów. Samorząd nie jest niestety wolny od wpływy "dużej" krajowej polityki, Mateusz Maciejczyk podkreśla - nie możemy zapominać również o zmianach jakie wprowadza rządowy program Nowy Ład już w 2022 i finansach, które nasze miasto przez ten program straci a mowa tutaj o ponad 100 mln złotych rocznie. Te pieniądze mogłyby być wydane na poprawę jakości życia w naszym mieście, a zasilą budżet naszego państwa.
Jakub Gawron, który w chwilach wolnych od pracy zawodowej oraz działalności społecznej i politycznej, żywo interesuje się życiem miasta jasno określa priorytety rozwojowe dla Rzeszowa. - Najważniejsze wyzwania przed Rzeszowem wiążą się z m.in. z katastrofą klimatyczną. Miasto powinno próbować zmniejszyć jej wpływ na mieszkańców. W tym celu musi np. likwidować betonowe wyspy ciepła, tworzyć parki kieszonkowe, sadzić jak najwięcej drzew, krzewów, wysiewać łąki kwietne oraz promować zielone fasady na budynkach. Usuwać nadmiar betonu z ulic i chodników, dbać o małą retencję- wymienia jednym tchem.
Dodatkowo wspomina o konieczności promowania ekologicznego transportu i wymienia - rozbudowę i integrację sieci dróg rowerowych oraz zwiększenie częstotliwości połączeń autobusowych, wyznaczenie nowych tras oraz kupowanie nowych autobusów o zróżnicowanej wielkości dostosowanych do potrzeb poszczególnych tras, tak by móc obsłużyć także te bardziej oddalone i słabiej zaludnione części miasta. Wspomina też o zachęceniu operatorów elektrycznych hulajnóg do zwiększania stref oraz wyznaczenie im miejsc parkingowych.
Tradycyjnie już nasi rozmówcy za pośrednictwem portalu Rzeszów112 przekazują naszym czytelnikom życzenia noworoczne:
Mateusz Maciejczyk Z racji doświadczeń osobistych życzę wszystkim mieszkańcom przede wszystkim dużo zdrowia, wytrwałości i bliskości innych ludzi w tych trudnych dla nas wszystkich czasach. Miejmy nadzieję, że w perspektywie najbliższych miesięcy powrócimy do normalności na każdej płaszczyźnie naszego życia. Tego życzę sobie i Państwu.
Jakub Gawron Życzę mieszkańcom dużo zdrowia, wiary w siebie oraz otwartości na innych ludzi.
Rok 2021 oczami Mateusza Maciejczyka i Jakuba Gawrona
Zapraszamy na ostatnią część cyklu podsumowującego miniony rok, do której tym razem zaprosiliśmy: Mateusza Maciejczyka - rzeszowskiego radnego, członka Zarządu Wojewódzkiego PSL na Podkarpaciu i władz krajowych Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Jakuba Gawrona – współorganizatora Marszu Równości w Rzeszowie oraz współtwórcę Atlasu Nienawiści, laureata licznych nagród krajowych i międzynarodowych za pracę na rzecz obrony praw człowieka w Polsce.
- 08.01.2022 17:18
Napisz komentarz
Komentarze