Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje dla firm
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama Adam Dziedzic PSL

Pierwsze loty w projekcie UE wdrażającym ruch dronów nad miastami ruszyły w Polsce

Podziel się
Oceń

Pierwsza seria lotów testowych dronami - w ramach wdrażania miejskiej mobilności powietrznej (Urban Air Mobility) w Unii Europejskiej - rozpoczęła się w listopadzie w Rzeszowie. Projekt jest współfinansowany z unijnego programu Horyzont 2020 jako część Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR - partnerstwa publiczno-prywatnego UE, które koordynuje wszystkie działania badawcze i innowacyjne w zakresie zarządzania ruchem lotniczym. Polska jest jednym z czterech krajów UE, w którym realizowane są testowe loty.
  • Źródło: informacja prasowa
Pierwsze loty w projekcie UE wdrażającym ruch dronów nad miastami ruszyły w Polsce

Autor: materiały prasowe

Loty w Polsce realizuje firma Dronehub - europejski lider systemów typu drone-in-a-box - wraz ze wsparciem firmy Honeywell, która dostarczyła wyposażenie i czujniki do dronów oraz spółki Altitute Angel odpowiedzialnej za oprogramowanie. Firmy te wchodzą w skład konsorcjum Uspace4UAM, które zostało wybrane do realizacji lotów dronami w warunkach miejskich w czterech europejskich krajach - Polsce, Czechach, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Celem projektu jest umożliwienie bezpiecznej integracji miejskiej mobilności powietrznej (Urban Air Mobility), w tym lotów autonomicznymi dronami, w przestrzeni powietrznej Unii Europejskiej.

"To duża rzecz, że Polska dokłada nie małą cegiełkę, ale wręcz cały filar do rozwoju miejskiej mobilności powietrznej na terenie całej Unii Europejskiej. To właśnie na podstawie wyników m.in. naszych lotów nad Rzeszowem wypracowane zostaną wytyczne dotyczące lotów dronami, które w niedalekiej przyszłości staną się powszechnym widokiem nad europejskimi miastami. Czujemy więc dużą odpowiedzialność, ale i zaszczyt, że pierwsze loty testowe odbywają się u nas, w Rzeszowie" - powiedział Vadym Melnyk, założyciel i prezes Dronehub.

Dronehub
Dronehub - europejski lider systemów typu drone-in-a-box


Do połowy 2022 r. Dronehub zrealizuje ok. 160 lotów nad Doliną Lotniczą pod Rzeszowem, gdzie mieści się główna siedziba firmy. Loty realizowane będą dla trzech scenariuszy zastosowania autonomicznych dronów w służbie publicznej: do zapewnienia służbom ratowniczym monitoringu z powietrza z miejsc wypadków, do wykonywania serii zdjęć orto- i fotogrametrycznych na potrzeby instytucji publicznych oraz do transportu defibrylatorów AED.

W projekcie Urban Air Mobility opracowane zostaną wymagania dotyczące bezpieczeństwa lotów, a także wypracowane zostaną regulacje i standaryzacje, które mają wspierać rozwój lotów dronami w przestrzeni miejskiej w UE. Projekt ma na celu pokazanie technologii autonomicznych dronów, które można wykorzystać w miastach w celu poprawy bezpieczeństwa i pomocy służbom bezpieczeństwa w zarządzaniu sytuacjami awaryjnymi.

Dronehub
Dronehub - europejski lider systemów typu drone-in-a-box


“Loty rozpoczęliśmy w listopadzie 2021 r., zakończymy w czerwcu 2022 r. Przez ten czas będziemy sprawdzać, jak drony reagują m.in. na różne i szybko zmieniające się warunki pogodowe. Dzięki tym 160 lotom, które mamy w planach, będziemy mogli odpowiednio dopasować zarówno hardware, jak i software do rzeczywistych warunków miejskich oraz do potrzeb służb publicznych. Nasze wnioski i rekomendacje będą wykorzystane do zarządzania ruchem dronów w całej UE" - dodał Jakub Węglarz, project manager, odpowiedzialny w Dronehub za realizację projektu.

Konsorcjum Uspace4UAM realizuje projekt na zlecenie unijnego organu SESAR (Single European Sky ATM Research), które wdraża rozwiązania wspierające zrównoważone lotnictwo. Loty dronami nad Polską przyczynią się więc do wypracowania ogólnounijnych regulacji i systemów, które pozwolą w najbliższych latach zwiększyć liczbę lotów statkami powietrznymi - w tym dronami - na unijnym niebie, przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa.

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KacperTreść komentarza: Ostatni akapit to bardzo piękna historia. A u mnie pod oknem przejechał właśnie czołg, takiego widoku nie mieliśmy w tej części naszej wioski już bardzo, bardzo długo.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 08:50Źródło komentarza: Tragedia na Podwisłoczu w Rzeszowie. Kobieta zginęła po upadku z oknaAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Ważne jest, aby służby były dobrze przygotowane do szybkiego i skutecznego reagowania w takich sytuacjachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:52Źródło komentarza: W Korczowej symulowano usuwanie zagrożenia radiacyjnego [FOTO]Autor komentarza: QaabaTreść komentarza: Prezydent Bakun ma rację, że warto myśleć o integracji migrantów, szczególnie w mniejszych miastachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:51Źródło komentarza: W Przemyślu powstanie ośrodek dla cudzoziemców? Prezydent Bakun odpowiadaAutor komentarza: SamantaTreść komentarza: Groźba do 3 lat więzienia powinna stanowić ostrzeżenie dla innych, by nie łamać prawaData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:48Źródło komentarza: Dwie przydomowe bimbrownie zlikwidowane. Bimbrownikom grozi do 3 lat!Autor komentarza: OlaTreść komentarza: Ważne będzie, aby sprawa została dokładnie wyjaśniona, a winni odpowiedzieli za swoje czynyData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:47Źródło komentarza: Zatrzymanie urzędników I Urzędu Skarbowego w Rzeszowie. Prokuratura stawia zarzutyAutor komentarza: RafałTreść komentarza: a po kiego on tu potrzebny? alfons na prezydenta??Data dodania komentarza: 18.04.2025, 07:24Źródło komentarza: Wybory prezydenckie: Karol Nawrocki przyjedzie do Rzeszowa
Reklama
Reklama
Reklama