Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje dla firm
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama Adam Dziedzic PSL
Reklama Gmina świlcza, Dawid Homa

Papież Franciszek nie żyje. Zmarł w wieku 88 lat

Podziel się
Oceń

papież Franciszek
Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia 2025

Watykan ogłosił dziś, 21 kwietnia 2025 roku, że papież Franciszek zmarł w wieku 88 lat. Według oficjalnego komunikatu Stolicy Apostolskiej, papież zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, dzień po Świętach Wielkanocnych. Śmierć nastąpiła około godziny 7:30 rano czasu lokalnego.

Kim był papież Franciszek

Jorge Mario Bergoglio, znany jako papież Franciszek, urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires w Argentynie. W 1958 roku wstąpił do zakonu jezuitów, a w 1969 roku przyjął święcenia kapłańskie. Jego droga do najwyższego urzędu w Kościele katolickim wiodła przez różne funkcje: w 1973 roku został wybrany prowincjałem argentyńskich jezuitów, w 1992 roku mianowano go biskupem pomocniczym Buenos Aires, a w 1998 roku arcybiskupem tego miasta. W 2001 roku otrzymał godność kardynalską.

Franciszek został wybrany na papieża 13 marca 2013 roku po rezygnacji Benedykta XVI, stając się pierwszym papieżem z Ameryki Południowej i pierwszym jezuitą na tym stanowisku. Wybór imienia Franciszek nawiązywał do św. Franciszka z Asyżu, "człowieka ubóstwa, człowieka pokoju, człowieka, który kocha i chroni Stworzenie".

Reformy i zmiany w Kościele katolickim

Papież Franciszek od początku swojego pontyfikatu dążył do głębokich zmian w Kościele katolickim. Jego pierwszym symbolicznym gestem było odwrócenie wielowiekowej tradycji - zamiast udzielić błogosławieństwa wiernym zgromadzonym na Placu św. Piotra, poprosił ich o modlitwę za siebie. Ten gest zapoczątkował nowy styl papiestwa, bardziej dostępny i mniej formalny.

Franciszek zrezygnował z mieszkania w luksusowym apartamencie papieskim w Pałacu Apostolskim, wybierając skromny pokój 201 w Domu św. Marty, hotelu watykańskim używanym zwykle przez odwiedzających księży. Sam nosił swoją torbę i chodził po Rzymie, by kupić własne okulary.

Papież przeprowadził reformę Kurii Rzymskiej, centrali administracyjnej Kościoła, umożliwiając świeckim mężczyznom i kobietom kierowanie urzędami watykańskimi, co wcześniej było zarezerwowane dla kardynałów i biskupów. W marcu 2022 roku opublikował nową Konstytucję Apostolską, która reorganizowała struktury Kurii, stawiając ewangelizację przed doktryną i teoretycznie pozwalając świeckim, w tym kobietom, kierować dużymi departamentami.

Franciszek dążył również do bardziej zdecentralizowanego funkcjonowania Kościoła, promując "synodalność" - większą kolegialność w podejmowaniu decyzji i włączanie wiernych w proces refleksji i propozycji.

Kontrowersje i opór

Pontyfikat Franciszka naznaczony był licznymi kontrowersjami i oporem ze strony konserwatywnych kręgów Kościoła. Jego reformy administracyjne i finansowe napotykały na opór ze strony Kurii Rzymskiej. Szczególnie głośna była afera związana z inwestycją Sekretariatu Stanu w luksusowy budynek w Londynie, która zakończyła się stratą 150 milionów euro dla Watykanu i doprowadziła do usunięcia potężnego włoskiego kardynała Angelo Becciu.

Franciszek był również krytykowany za swoje podejście do kwestii moralnych. Mimo że pozostawał wierny tradycyjnemu nauczaniu Kościoła w sprawach aborcji, eutanazji i antykoncepcji, jego bardziej empatyczne podejście do osób rozwiedzionych, homoseksualnych czy transseksualnych budziło obawy wśród konserwatystów5. W grudniu 2023 roku zatwierdził dokument zezwalający na błogosławieństwo par tej samej płci, co wywołało kontrowersje.

Papież był również krytykowany za swoją reakcję na skandale związane z wykorzystywaniem seksualnym w Kościele. Początkowo oskarżano go o powolną i niewrażliwą odpowiedź na kryzys. Z czasem jednak podjął bardziej zdecydowane działania, wprowadzając nowe prawa watykańskie dotyczące nadużyć seksualnych i znosząc "tajemnicę papieską", która otaczała te sprawy dodatkową warstwą systemowej tajemnicy.

Choroba i śmierć

W ostatnich latach życia zdrowie papieża Franciszka znacznie się pogorszyło. Jako młody człowiek w Argentynie przeszedł operację usunięcia części płuca. W ostatnich latach potrzebował wózka inwalidzkiego lub laski do poruszania się i ograniczał swoje publiczne wystąpienia z powodu problemów z oskrzelami i grypą.

14 lutego 2025 roku papież został przyjęty do szpitala z powodu zapalenia oskrzeli. W kolejnych dniach zdiagnozowano u niego obustronne zapalenie płuc i poddano transfuzjom krwi po testach, które wykazały niski poziom płytek krwi, co jest związane z anemią. 22 lutego Watykan poinformował, że stan papieża jest krytyczny po "przedłużonym kryzysie oddechowym", który wymagał podawania dużej ilości tlenu, a następnego dnia Watykan poinformował, że u Franciszka wystąpiła "początkowa, łagodna" niewydolność nerek.

Papież spędził w szpitalu 38 dni, do 23 marca, kiedy to powrócił do Watykanu. Lekarze przepisali mu dwumiesięczny okres odpoczynku i rekonwalescencji, informując, że będzie miał dostęp do dodatkowego tlenu i całodobowej opieki medycznej w razie potrzeby. Mimo że infekcja płuc została skutecznie wyleczona, papież miał kontynuować przyjmowanie doustnych leków przez dłuższy czas w celu leczenia zakażenia grzybiczego w płucach oraz kontynuować fizjoterapię oddechową i fizyczną.

W niedzielę, dzień przed śmiercią, papież pozdrowił tłumy podczas Mszy Wielkanocnej.

Dziedzictwo

Papież Franciszek pozostawia po sobie dziedzictwo głębokich zmian w Kościele katolickim. Był orędownikiem ubogich i wykluczonych, co przyniosło mu przydomek "Papieża Ludu". Jego pontyfikat charakteryzował się otwartością na dialog z innymi religiami i niewierzącymi, troską o środowisko naturalne i krytyką nierówności ekonomicznych.

Franciszek był pierwszym papieżem, który odwiedził Irak, podróżując tam mimo ogromnego ryzyka dla bezpieczeństwa. Jego encyklika "Laudato si'" z maja 2015 roku, poświęcona kryzysowi środowiskowemu, była przełomowym dokumentem Kościoła na temat zmian klimatycznych.

Śmierć papieża Franciszka oznacza koniec znaczącej ery, gdyż był on pierwszym papieżem z Ameryki Łacińskiej i jednym z najstarszych przywódców w historii Kościoła. Jego odejście będzie opłakiwane przez szacowanych 1,4 miliarda katolików na całym świecie.

Informacje o planach pogrzebu papieża Franciszka nie zostały jeszcze podane do publicznej wiadomości.

Zobacz również:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KacperTreść komentarza: Ostatni akapit to bardzo piękna historia. A u mnie pod oknem przejechał właśnie czołg, takiego widoku nie mieliśmy w tej części naszej wioski już bardzo, bardzo długo.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 08:50Źródło komentarza: Tragedia na Podwisłoczu w Rzeszowie. Kobieta zginęła po upadku z oknaAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Ważne jest, aby służby były dobrze przygotowane do szybkiego i skutecznego reagowania w takich sytuacjachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:52Źródło komentarza: W Korczowej symulowano usuwanie zagrożenia radiacyjnego [FOTO]Autor komentarza: QaabaTreść komentarza: Prezydent Bakun ma rację, że warto myśleć o integracji migrantów, szczególnie w mniejszych miastachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:51Źródło komentarza: W Przemyślu powstanie ośrodek dla cudzoziemców? Prezydent Bakun odpowiadaAutor komentarza: SamantaTreść komentarza: Groźba do 3 lat więzienia powinna stanowić ostrzeżenie dla innych, by nie łamać prawaData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:48Źródło komentarza: Dwie przydomowe bimbrownie zlikwidowane. Bimbrownikom grozi do 3 lat!Autor komentarza: OlaTreść komentarza: Ważne będzie, aby sprawa została dokładnie wyjaśniona, a winni odpowiedzieli za swoje czynyData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:47Źródło komentarza: Zatrzymanie urzędników I Urzędu Skarbowego w Rzeszowie. Prokuratura stawia zarzutyAutor komentarza: RafałTreść komentarza: a po kiego on tu potrzebny? alfons na prezydenta??Data dodania komentarza: 18.04.2025, 07:24Źródło komentarza: Wybory prezydenckie: Karol Nawrocki przyjedzie do Rzeszowa
Reklama
ReklamaKonrad Fijołek prezydent Rzeszowa
Reklama
Reklama