Kalinowe spotkanie — w 90. rocznicę urodzin i 30. rocznicę śmierci Kaliny Jędrusik.
Jesień może mieć nostalgię kina lat sześćdziesiątych — odbądź z nami taką podróż! Zapraszamy serdecznie! :)
Projekcja filmu: „Lekarstwo na miłość” reż. Jan Batory, 1966 r.
Gość: Katarzyna Wajda, filmograf z Filmoteki Narodowej — Instytutu Audiowizualnego
Prowadzenie: Karolina Marciszewska, dziennikarz filmowy, redaktor programu „Deja vu- audycja filmowa” w Radiu Centrum.
- Wiele ciekawych pytań i zagadnień towarzyszy polskiemu kinu, zadawanych przez pryzmat kobiet - gwiazd, muz, ikon. Projekt „Jesienna dziewczyna” rozpoczyna przegląd gwiazd od tej najgłośniejszej — Kaliny Jędrusik. Stąd też nazwa dla cyklu i dla przywoływanych kolejnych dam polskiego ekranu, również dlatego, że spotykać będziemy się jesienią. - Mówi Monika Zając-Czerkies, główny instruktor Wojewódzkiego Dom Kultury w Rzeszowie.
Kim była Kalina Jędrusik i dlaczego wciąż o Niej pamiętamy? Gwiazda kina, ale i wspaniała aktorka, etatowa „zasmucaczka” w Kabarecie Starszych Panów i ówczesna skandalistka. Kobieta z pomysłem na siebie, kipiąca energią, inteligencją i seksapilem. Obdarzona pięknym głosem i takim samym spojrzeniem, altruiska i buntowniczka, pełna pasji i charyzmy. Czy to sprawiło, że stała się legendą polskiego kina?
Odpowiedzi na wiele pytań — w kontekście Kaliny Jędrusik i nie tylko — będą próbowały udzielić dwie kobiety — miłośniczki kina: nasz gość — Katarzyna Wajda z Filmoteki Narodowej — Instytutu Audiowizualnego oraz prowadząca — Karolina Marciszewska z programu „Deja vu- audycja filmowa”.

Cykl ma na celu zwrócenie uwagi na role kobiet w polskim kinie, dla kobiet i o kobietach. Jakich ról mogła spodziewać się aktorka, co jej oferowano, a co ostatecznie grała? Czy emploi to przyjaciel czy wróg aktorki oraz czy możliwe było wyjście poza własne ramy i ograniczenia? Ulubienice widzów kontra ulubienice reżyserów? Zdolne i piękne czy promowane i modne?
Czy dawne role filmowe zestarzały się i czy współczesny widz może się w nich odnaleźć? Hossa i bessa w polskim kinie tamtych lat, czyli kto i dlaczego miał zakaz grania? Czy nieprzemijający urok polskiego powojennego kina wciąż trwa i jak się ma?
Bilety 10 zł.
Napisz komentarz
Komentarze