Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski
Reklama
Reklama zyczenia wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul

Ostatni dzień międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE Trójmorze

Podziel się
Oceń

Zobaczcie, co działo się w szóstym dniu Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE. Rozpoczęliśmy go od koncertu artystów Sceny Operowej Teatru Narodowego Csokonai w Debreczynie. Następnie mogliśmy zobaczyć spektakl Latającego Teatru Kantorowi ,,Kantor tu jest" w reż. Magdaleny Miklasz. Wieczór zakończył się występem aktorów Teatru im. W. Siemaszkowej pt. ,,Nie całuj mnie pierwsza".
  • Źródło: Materiały własne

Autor: Wiktoria Cieśla

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to ciekawa propozycja na spędzenie wakacji w mieście. Już po raz czwarty umożliwia mieszkańcom miasta i gościom zapoznanie się z dorobkiem kulturowym innych państw, tym razem przedstawicieli Polski, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Idea MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE zrodziła się z połączenia dwóch festiwali z powodzeniem organizowanych przez rzeszowski Teatr w latach ubiegłych: Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE Rzeszów-Koszyce-Ostrawa-Debreczyn-Lwów-Troki oraz Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki. Począwszy od 2021 roku w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbywał się będzie jeden duży festiwal, łączący ideę obu swych protoplastów, a jednocześnie poszerzający obszar twórczych poszukiwań.

MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to wydarzenie nawiązujące w swej formie i idei do międzynarodowej inicjatywy gospodarczo-politycznej skupiającej 12 państw Unii Europejskiej. Funkcjonująca w świadomości społecznej od 2015 roku inicjatywa Trójmorza służy zacieśnianiu powiązań w regionie szerzej rozumianej Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Rzeszowski Festiwal ma stać się platformą do wymiany doświadczeń kulturalnych i dorobku artystycznego zrzeszonych państw.

MAŁA MSZA UROCZYSTA ROSSINIEGO/ koncert artystów Sceny Operowej Teatru Narodowego Csokonai w Debreczynie

Teatr im. Mihála Csokonaiego zaprezentował „Małą mszę uroczystą” Gioachino Rossiniego w kościele parafialnym Św. Anny w czerwcu 2021 roku. Utwór został skomponowany w 1863 r. Gioachino Rossini, który światową sławę zawdzięcza głównie swoim operom komicznym, stwierdził że jest to: „ostatni z grzechów starości. Mała msza uroczysta to utwór pełen powagi”. W ostatnich latach swojego życia Rossini stworzył poza tym dwa dzieła o charakterze religijnym. Słowo „mała” zawarte w tytule symbolizuje skromność Mistrza, który swoim utworem chciał wyrazić uwielbienie dla „Mszy Uroczystej” Beethovena.

„Utwór Rossiniego po długiej pandemii dla tych, którzy przetrwali brzmi jak hymn dziękczynienia, a jednocześnie jak modlitwa za tych, których straciliśmy. A wspólna modlitwa jest tym, czego najbardziej potrzebujemy. Ponieważ jesteśmy teatrem operowym chcieliśmy znaleźć utwór napisany przez kompozytora związanego z tym gatunkiem muzyki” – wyjaśnia dyrygent János Ács. Wykonawcami podczas tego wydarzenia byli: dwunastoosobowy chór oraz czworo solistów: Kíra Nagy, Zsófia Janovicz, Gergely Dargó, Norbert Antoni; a także instrumentaliści - pierwszy fortepian: János Ács, drugi fortepian: Péter Gyülvészi, fisharmonia: Dr. Balázs Szabó.

KANTOR TU JEST/ spektakl Latającego Teatru Kantorowi/ reż. Magdalena Miklasz

A co gdyby przedmiotom Kantora dać głos? Czy mogą opowiedzieć swoją historię o słynnym Teatrze Cricot 2 i o związku z jednym z najbardziej rewolucyjnych artystów polskiego teatru? Jaki obraz wyłoni się z relacji Deski, Krzesła, Worka jutowego, Karabinu, Manekina, Szalika, Rowerka – aktorów tak istotnych dla Kantora. Czy przedmioty mają prawo do własnej opowieści? Podczas tygodniowego warsztatu grupa niezależnych artystów, przybywając do Wielopola Skrzyńskiego latem 2021r., próbowała doświadczyć i zobaczyć teatr Tadeusza Kantora z perspektywy jego słynnych obiektów.

Eksperyment się powiódł.
Duchy zostały wywołane.

Reżyseria: Magdalena Miklasz
Obsada: Monika Adamiec, Karina Góra, Anna Jamrozek–Sowa, Marek Kościółek, Monika Nitkiewicz–Mitrut, Grażyna Tabor, Marcin Woszczewski, Barbara Wójcik–Wiktorowicz
Muzyka: Karina Góra, Magdalena Miklasz, Julian Maziarz
Światło i dźwięk: Marcin Nawrocki i Damian Budziwojski

NIE CAŁUJ MNIE PIERWSZA – OFFLINE/ koncert aktorów Teatru im. W. Siemaszkowej

Koncert, który w trudnym czasie pandemii zachwycił zgromadzonych przed ekranami laptopów I smartfonów, stęsknionych kontaktu ze sztuką widzów. „Trzej tenorzy” Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie: Michał Chołka, Mateusz Mikoś i Robert Żurek powracają na żywo. Najpiękniejsze piosenki o miłości, jakie przez lata padały z ust męskich bohaterów spektakli „Siemaszki” tym razem wybrzmią na Scenie Dziedziniec Teatru. Rozśpiewanym aktorom towarzyszyć będzie pianista Tomasz Jachym. Koncert poprowadzi Tomasz Jachym.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KarasuTreść komentarza: 15 min wczesniej doszlo by do kolejnej tragedii.. 2km obok Kierowca zestawu firmy przewozowej suus wyprzedzil mnie na przejsciu dla pieszych gdzie przechodzila Pani.. tymi zestawami zapier*** na odcięciu po wioskach a później tragedie. Nie wierze ze w tym przypadku bylo inaczej. Rodzina stracila tuz przed świętami jednego członka przez debili ktorzy musza byc 5min wcześniej na rozladunku.. A mowie to jako kierowca.Data dodania komentarza: 20.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Tragiczny poranek pod Rzeszowem. Ciężarówka śmiertelnie potrąciła rowerzystęAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: tFuj mózg tez skorumpowany przez głupotęData dodania komentarza: 20.12.2024, 08:42Źródło komentarza: Rektor UR odmówił wynajęcia auli na spotkanie z Obajtkiem i Tarczyńskim. Politycy PiS grożą pikietą pod uczelniąAutor komentarza: lózakTreść komentarza: nie ma takiego przepisu o którym mówisz, przepis mówi jasno że pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo. Nie stojący , nie idący do przejścia tylko wchodzący!!@!!Data dodania komentarza: 20.12.2024, 08:42Źródło komentarza: Rzeszów. Samochód potrącił dwoje pieszych na oznakowanym przejściu dla pieszychAutor komentarza: JurekowiTreść komentarza: Gdyby to Rafau robił w tej uczelni, i miał tak samo odmówione, napisałbym to samo, co do ojroosłow tej zmiany co Rafau. Uczelnia wyższa musi być wolna od polityki wszelkiej maści. Nauka musi być wolna od polityki, nie ma potrzeby "edukować" młodzież polityką na studiach. Zakładam, że na teren wewnętrzny budynków uczelnianych mają wstęp tylko przyszli światli tego narodu.Data dodania komentarza: 17.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Rektor UR odmówił wynajęcia auli na spotkanie z Obajtkiem i Tarczyńskim. Politycy PiS grożą pikietą pod uczelniąAutor komentarza: Jurkowi ...Treść komentarza: gdyby to Rafau organizował (zamiast pracować w urzedzie miasta W-wa) pewnie siedzialbys w pierwszym rzedzie i klaskal z usmiechem na te puste obietnice.... jezeli odpolityczniać to od calej polityki a nie od prawych, nie od lewych i tez nie od srodkowych...Data dodania komentarza: 16.12.2024, 20:58Źródło komentarza: Rektor UR odmówił wynajęcia auli na spotkanie z Obajtkiem i Tarczyńskim. Politycy PiS grożą pikietą pod uczelniąAutor komentarza: DamianTreść komentarza: To nie jest uczelnia uniwersytetu a skorumpowany twór ta mafia lewicowa Tuska chce określać komu wolno przemawiać komu nie pozwolić rządzić tym komunistom to sobie uchealą jak dziedzina jest prawdą jaka nie i tego będą uczyć na skorumpowanych uczelniach niema zgody na jedyną słuszną narrację komunisty Tuka i jego skorumpowanych uniwersytetów ta banda chciałaby mieć monopol na prawdeData dodania komentarza: 16.12.2024, 20:55Źródło komentarza: Rektor UR odmówił wynajęcia auli na spotkanie z Obajtkiem i Tarczyńskim. Politycy PiS grożą pikietą pod uczelnią
Reklama
Reklamaposeł Adam Dziedzic
Reklama
Reklama