MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to wydarzenie nawiązujące w swej formie i idei do międzynarodowej inicjatywy gospodarczo-politycznej skupiającej 12 państw Unii Europejskiej. Funkcjonująca w świadomości społecznej od 2015 roku inicjatywa Trójmorza służy zacieśnianiu powiązań w regionie szerzej rozumianej Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Rzeszowski Festiwal ma stać się platformą do wymiany doświadczeń kulturalnych i dorobku artystycznego zrzeszonych państw.
RADOVAN JENKO – MYŚLENIE WIZUALNE/ otwarcie wystawy plakatu
Radovan Jenko urodził się w Jugosławii (Słowenia). Grafik i ilustrator jak również profesor komunikacji wizualnej, mieszka i pracuje w Ljubljanie. W 1981 roku Jenko uzyskał tytuł magistra w dziedzinie plakatu pod kierunkiem prof. Henryka Tomaszewskiego oraz malarstwa pod kierunkiem prof. Teresy Pągowskiej z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1981-1986 pracował jako dyrektor artystyczny i projektant w Aero Design Studio. W roku 1986 założył własne studio projektowe i od tej pory pracował dla różnych słoweńskich instytucji kulturalnych i spółek. W roku 1991 objął stanowisko dydaktyczne w Akademii Sztuk Pięknych i Projektowania in Ljubljanie, gdzie obecnie jest profesorem komunikacji wizualnej. Jest współzałożycielem Fundacji Brumen, instytucji, która ma na celu popieranie wysokiej jakości komunikacji wizualnej i od 2003 roku organizuje Słoweńskie Biennale Komunikacji Wizualnej. W roku 2009 Jenko ustanowił Międzynarodowy Festiwal Plakatu w Ljubljanie i od tej pory pełni funkcję jego Dyrektora Artystycznego.Radovan Jenko zdobył powszechne uznanie i otrzymał wiele nagród: dwie nagrody trzeciego stopnia na Międzynarodowym Biennale Plakatu Teatralnego, Rzeszów 2020, 2015; Grand Prix na Międzynarodowym Triennale Plakatu Scenicznego, Sofia, 2016, srebrna nagroda na Biennale Plakatu w Ekwadorze, 2016, zwycięzca X Międzynarodowej Wystawy Plakatu Zaproszeniowego, Colorado, USA, 2015, trzecie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Plakatu Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, Venezuela (2013), pierwsze miejsce na Międzynarodowej Wystawie Grafiki i Komunikacji Wizualnej ZGRAF, Zagrzeb, Chorwacja (2012), srebrna nagroda na Triennale Plakatu w Toyama, Japonia (2012), Honorowe Wyróżnienie na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Trnawie, Słowacja (2012), Specjalna Nagroda Jury międzynarodowych nagród w zakresie projektowania plakatu, Taiwan (2008), pierwsza nagroda na Triennale Plakatu Eco „The 4th Block”, Charków, Ukraina (2006), Honorowe Wyróżnienie na IX Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku (2006), „Silver Cube”, Art Directors Club, New York, USA (1991). W Słowenii Jenko zdobył krajową nagrodę Prešeren Fund Award za osiągnięcia w dziedzinie projektowania (1990/91). W latach 2005-2017 otrzymał osiem nagród Brumen Awards, jak również pięć wyróżnień Jury w ramach Słoweńskiego Biennale Komunikacji Wizualnej.
Został powołany na członka komisji egzaminu magisterskiego w uczelni ESAG Penninghen Design School w Paryżu, Francja (2013, 2003). Pełni także funkcję uznanego jurora międzynarodowego i był nominowany jako taki na różnych konkursach, w tym na Międzynarodowym Biennale Złota Pszczoła 2020, Moskwa, Międzynarodowym Triennale Plakatu w Lahti, Finlandia (2014), VIII Międzynarodowym Triennale Eco-plakatu Blok IV, Kijów, 2012, Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie (2006) oraz Triennale Plakatu Trnawa, Słowacja (2004). Jenko jest członkiem Alliance Graphique Internationale – AGI.
SZEKSPIR/ spektakl Liepājas Teātris/ reż. Elmārs Seņkovs
W tym przedstawieniu jest dużo krwi, mnóstwo czarnego humoru i jeszcze więcej martwych ciał, jak to zwykle bywa w sztukach Szekspira. Na scenie spotkamy Ryszarda III, Lady Makbet, Julię, Otella i inne znane postacie. To spektakl o tym, jak ludzie manipulują sobą nawzajem oraz ile zamętu potrafi zmienić fałszywa informacja.Wstaje poranek. Tak samo jak ci potężni, kalecy, kochający obrażeni. Tak samo jak pragnienie zemsty i udręka sumienia. Wstaje poranek. Czyż ten świat nie jest piękny?
Autor: William Szekspir
Scenariusz: Rasa Bugavičute-Pēce
Reżyseria: Elmārs Seņkovs
Asystent reżysera: Matīss Budovskis
Scenografia: Reinis Suhanovs
Asystent scenografa: Līga Zepa
Muzyka: Edgars Mākens
Światło: Mārtiņš Feldmanis
Obsada: Inese Kučinska, Rolands Beķeris, Mārtiņš Kalita, Kaspars Gods, Edgars Pujāts, Egons Dombrovskis, Pēteris Lapiņš, Gatis Maliks, Edgars Ozoliņš, Kaspars Kārkliņš, Māris Zilmanis
SZAFRAN O MIŁOŚCI/ recital Justyny Szafran
Aktorka teatralna i filmowa, wokalistka, laureatka wszystkich nagród (I Nagrody, Nagrody Publiczności, Nagrody Dziennikarzy) XVII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Obecnie członkini jury i rady programowej PPA. Wielokrotnie nagradzana za twórczość muzyczną i sceniczną m.in.: Stypendium Artystycznym władz miasta Poznania, Medalem Młodej Sztuki jako osobowość sceniczna oraz Nagrodą Honorową Miasta Wrocław "Wratislavia Grato Animo”. Od kilkunastu lat związana z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, ze znaczącymi rolami w takich spektaklach jak: „Mandarynki i Pomarańcze”, „Trzej Muszkieterowie”, „Liżę Twoje serce”, „Dzieje Grzechu”,„Frankenstein”, „Mistrz i Małgorzata”. Nagradzana za znakomite kreacje w monodramach „RzeczeBudda Chinaski” i „Plugawe Oko Poety”.Artystka ma na swoim koncie występy na największych festiwalach w kraju i za granicą. Dotychczas wydała dwie solowe płyty: „Łagodna”, „Nie ma”. Na program koncertu składają się starsze i nowsze utwory z bogatego repertuaru artystki będące ujmującą, muzyczną opowieścią o uczuciach, ludziach i życiu. Artystka żongluje nastrojami, wzrusza, dotyka, rozśmiesza. Wśród utworów prezentowanych przez Szafran znajdą się zarówno przepojone emocjami piosenki z repertuaru EdithPiaf, tanga AstoraPiazzolli, jak i utwory, które Leszek Możdżer i Jerzy Satanowski napisali specjalnie dla Justyny. Całość uzupełniają piosenki, które są efektem dojrzałego spotkania artystki z twórczością Agnieszki Osieckiej w nowej, bezpretensjonalnej i niezwykle szczerej odsłonie.
Rafał Karasiewicz (fortepian): muzyk, pianista, aranżer, kompozytor, producent i pedagog. Wykładowca w Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Pomysłodawca i założyciel Szkoły Animacji Muzycznej we Wrocławiu.
Jakub Olejnik (kontrabas): muzyk, kontrabasista, gitarzysta basowy, pedagog, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Bass&BeatFestival.
Napisz komentarz
Komentarze