Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama
Reklama2
Reklama zyczenia wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul

Szósty dzień Festiwalu TRANS/MISJE TRÓJMORZE

Podziel się
Oceń

Za nami szósty dzień Festiwalu TRANS/MISJE TRÓJMORZE. Publice zaprezentowali się Radovan Jenko, czyli autor wystawy plakatu, Teatr Liepājas Teātris w spektaklu Szekspir oraz Justyna Szafran ze swoim recitalem.
  • Źródło: Materiały własne
Za nami bardzo ciekawy i różnorodny szósty dzień Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Trans/Misje - Trójmorze.

Autor: Wiktoria Cieśla

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to ciekawa propozycja na spędzenie wakacji w mieście. Już po raz czwarty umożliwia mieszkańcom miasta i gościom zapoznanie się z dorobkiem kulturowym innych państw, tym razem przedstawicieli Polski, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Idea MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE zrodziła się z połączenia dwóch festiwali z powodzeniem organizowanych przez rzeszowski Teatr w latach ubiegłych: Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE Rzeszów-Koszyce-Ostrawa-Debreczyn-Lwów-Troki oraz Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki. Począwszy od 2021 roku w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbywał się będzie jeden duży festiwal, łączący ideę obu swych protoplastów, a jednocześnie poszerzający obszar twórczych poszukiwań.

MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to wydarzenie nawiązujące w swej formie i idei do międzynarodowej inicjatywy gospodarczo-politycznej skupiającej 12 państw Unii Europejskiej. Funkcjonująca w świadomości społecznej od 2015 roku inicjatywa Trójmorza służy zacieśnianiu powiązań w regionie szerzej rozumianej Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Rzeszowski Festiwal ma stać się platformą do wymiany doświadczeń kulturalnych i dorobku artystycznego zrzeszonych państw.

RADOVAN JENKO – MYŚLENIE WIZUALNE/ otwarcie wystawy plakatu

Radovan Jenko urodził się w Jugosławii (Słowenia). Grafik i ilustrator jak również profesor komunikacji wizualnej, mieszka i pracuje w Ljubljanie. W 1981 roku Jenko uzyskał tytuł magistra w dziedzinie plakatu pod kierunkiem prof. Henryka Tomaszewskiego oraz malarstwa pod kierunkiem prof. Teresy Pągowskiej z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1981-1986 pracował jako dyrektor artystyczny i projektant w Aero Design Studio. W roku 1986 założył własne studio projektowe i od tej pory pracował dla różnych słoweńskich instytucji kulturalnych i spółek. W roku 1991 objął stanowisko dydaktyczne w Akademii Sztuk Pięknych i Projektowania in Ljubljanie, gdzie obecnie jest profesorem komunikacji wizualnej. Jest współzałożycielem Fundacji Brumen, instytucji, która ma na celu popieranie wysokiej jakości komunikacji wizualnej i od 2003 roku organizuje Słoweńskie Biennale Komunikacji Wizualnej. W roku 2009 Jenko ustanowił Międzynarodowy Festiwal Plakatu w Ljubljanie i od tej pory pełni funkcję jego Dyrektora Artystycznego.

Radovan Jenko zdobył powszechne uznanie i otrzymał wiele nagród: dwie nagrody trzeciego stopnia na Międzynarodowym Biennale Plakatu Teatralnego, Rzeszów 2020, 2015; Grand Prix na Międzynarodowym Triennale Plakatu Scenicznego, Sofia, 2016, srebrna nagroda na Biennale Plakatu w Ekwadorze, 2016, zwycięzca X Międzynarodowej Wystawy Plakatu Zaproszeniowego, Colorado, USA, 2015, trzecie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Plakatu Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, Venezuela (2013), pierwsze miejsce na Międzynarodowej Wystawie Grafiki i Komunikacji Wizualnej ZGRAF, Zagrzeb, Chorwacja (2012), srebrna nagroda na Triennale Plakatu w Toyama, Japonia (2012), Honorowe Wyróżnienie na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Trnawie, Słowacja (2012), Specjalna Nagroda Jury międzynarodowych nagród w zakresie projektowania plakatu, Taiwan (2008), pierwsza nagroda na Triennale Plakatu Eco „The 4th Block”, Charków, Ukraina (2006), Honorowe Wyróżnienie na IX Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku (2006), „Silver Cube”, Art Directors Club, New York, USA (1991). W Słowenii Jenko zdobył krajową nagrodę Prešeren Fund Award za osiągnięcia w dziedzinie projektowania (1990/91). W latach 2005-2017 otrzymał osiem nagród Brumen Awards, jak również pięć wyróżnień Jury w ramach Słoweńskiego Biennale Komunikacji Wizualnej.

Został powołany na członka komisji egzaminu magisterskiego w uczelni ESAG Penninghen Design School w Paryżu, Francja (2013, 2003). Pełni także funkcję uznanego jurora międzynarodowego i był nominowany jako taki na różnych konkursach, w tym na Międzynarodowym Biennale Złota Pszczoła 2020, Moskwa, Międzynarodowym Triennale Plakatu w Lahti, Finlandia (2014), VIII Międzynarodowym Triennale Eco-plakatu Blok IV, Kijów, 2012, Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie (2006) oraz Triennale Plakatu Trnawa, Słowacja (2004). Jenko jest członkiem Alliance Graphique Internationale – AGI.

SZEKSPIR/ spektakl Liepājas Teātris/ reż. Elmārs Seņkovs

W tym przedstawieniu jest dużo krwi, mnóstwo czarnego humoru i jeszcze więcej martwych ciał, jak to zwykle bywa w sztukach Szekspira. Na scenie spotkamy Ryszarda III, Lady Makbet, Julię, Otella i inne znane postacie. To spektakl o tym, jak ludzie manipulują sobą nawzajem oraz ile zamętu potrafi zmienić fałszywa informacja.

Wstaje poranek. Tak samo jak ci potężni, kalecy, kochający obrażeni. Tak samo jak pragnienie zemsty i udręka sumienia. Wstaje poranek. Czyż ten świat nie jest piękny?

Autor: William Szekspir
Scenariusz: Rasa Bugavičute-Pēce
Reżyseria: Elmārs Seņkovs
Asystent reżysera: Matīss Budovskis
Scenografia: Reinis Suhanovs
Asystent scenografa: Līga Zepa
Muzyka: Edgars Mākens
Światło: Mārtiņš Feldmanis
Obsada: Inese Kučinska, Rolands Beķeris, Mārtiņš Kalita, Kaspars Gods, Edgars Pujāts, Egons Dombrovskis, Pēteris Lapiņš, Gatis Maliks, Edgars Ozoliņš, Kaspars Kārkliņš, Māris Zilmanis

SZAFRAN O MIŁOŚCI/ recital Justyny Szafran

Aktorka teatralna i filmowa, wokalistka, laureatka wszystkich nagród (I Nagrody, Nagrody Publiczności, Nagrody Dziennikarzy) XVII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Obecnie członkini jury i rady programowej PPA. Wielokrotnie nagradzana za twórczość muzyczną i sceniczną m.in.: Stypendium Artystycznym władz miasta Poznania, Medalem Młodej Sztuki jako osobowość sceniczna oraz Nagrodą Honorową Miasta Wrocław "Wratislavia Grato Animo”. Od kilkunastu lat związana z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, ze znaczącymi rolami w takich spektaklach jak: „Mandarynki i Pomarańcze”, „Trzej Muszkieterowie”, „Liżę Twoje serce”, „Dzieje Grzechu”,„Frankenstein”, „Mistrz i Małgorzata”. Nagradzana za znakomite kreacje w monodramach „RzeczeBudda Chinaski” i „Plugawe Oko Poety”.

Artystka ma na swoim koncie występy na największych festiwalach w kraju i za granicą. Dotychczas wydała dwie solowe płyty: „Łagodna”, „Nie ma”. Na program koncertu składają się starsze i nowsze utwory z bogatego repertuaru artystki będące ujmującą, muzyczną opowieścią o uczuciach, ludziach i życiu. Artystka żongluje nastrojami, wzrusza, dotyka, rozśmiesza. Wśród utworów prezentowanych przez Szafran znajdą się zarówno przepojone emocjami piosenki z repertuaru EdithPiaf, tanga AstoraPiazzolli, jak i utwory, które Leszek Możdżer i Jerzy Satanowski napisali specjalnie dla Justyny. Całość uzupełniają piosenki, które są efektem dojrzałego spotkania artystki z twórczością Agnieszki Osieckiej w nowej, bezpretensjonalnej i niezwykle szczerej odsłonie.

Rafał Karasiewicz (fortepian): muzyk, pianista, aranżer, kompozytor, producent i pedagog. Wykładowca w Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Pomysłodawca i założyciel Szkoły Animacji Muzycznej we Wrocławiu.
Jakub Olejnik (kontrabas): muzyk, kontrabasista, gitarzysta basowy, pedagog, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Bass&BeatFestival.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KarasuTreść komentarza: 15 min wczesniej doszlo by do kolejnej tragedii.. 2km obok Kierowca zestawu firmy przewozowej suus wyprzedzil mnie na przejsciu dla pieszych gdzie przechodzila Pani.. tymi zestawami zapier*** na odcięciu po wioskach a później tragedie. Nie wierze ze w tym przypadku bylo inaczej. Rodzina stracila tuz przed świętami jednego członka przez debili ktorzy musza byc 5min wcześniej na rozladunku.. A mowie to jako kierowca.Data dodania komentarza: 20.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Tragiczny poranek pod Rzeszowem. Ciężarówka śmiertelnie potrąciła rowerzystęAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: tFuj mózg tez skorumpowany przez głupotęData dodania komentarza: 20.12.2024, 08:42Źródło komentarza: Rektor UR odmówił wynajęcia auli na spotkanie z Obajtkiem i Tarczyńskim. Politycy PiS grożą pikietą pod uczelniąAutor komentarza: lózakTreść komentarza: nie ma takiego przepisu o którym mówisz, przepis mówi jasno że pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo. Nie stojący , nie idący do przejścia tylko wchodzący!!@!!Data dodania komentarza: 20.12.2024, 08:42Źródło komentarza: Rzeszów. Samochód potrącił dwoje pieszych na oznakowanym przejściu dla pieszychAutor komentarza: JurekowiTreść komentarza: Gdyby to Rafau robił w tej uczelni, i miał tak samo odmówione, napisałbym to samo, co do ojroosłow tej zmiany co Rafau. Uczelnia wyższa musi być wolna od polityki wszelkiej maści. Nauka musi być wolna od polityki, nie ma potrzeby "edukować" młodzież polityką na studiach. Zakładam, że na teren wewnętrzny budynków uczelnianych mają wstęp tylko przyszli światli tego narodu.Data dodania komentarza: 17.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Rektor UR odmówił wynajęcia auli na spotkanie z Obajtkiem i Tarczyńskim. Politycy PiS grożą pikietą pod uczelniąAutor komentarza: Jurkowi ...Treść komentarza: gdyby to Rafau organizował (zamiast pracować w urzedzie miasta W-wa) pewnie siedzialbys w pierwszym rzedzie i klaskal z usmiechem na te puste obietnice.... jezeli odpolityczniać to od calej polityki a nie od prawych, nie od lewych i tez nie od srodkowych...Data dodania komentarza: 16.12.2024, 20:58Źródło komentarza: Rektor UR odmówił wynajęcia auli na spotkanie z Obajtkiem i Tarczyńskim. Politycy PiS grożą pikietą pod uczelniąAutor komentarza: DamianTreść komentarza: To nie jest uczelnia uniwersytetu a skorumpowany twór ta mafia lewicowa Tuska chce określać komu wolno przemawiać komu nie pozwolić rządzić tym komunistom to sobie uchealą jak dziedzina jest prawdą jaka nie i tego będą uczyć na skorumpowanych uczelniach niema zgody na jedyną słuszną narrację komunisty Tuka i jego skorumpowanych uniwersytetów ta banda chciałaby mieć monopol na prawdeData dodania komentarza: 16.12.2024, 20:55Źródło komentarza: Rektor UR odmówił wynajęcia auli na spotkanie z Obajtkiem i Tarczyńskim. Politycy PiS grożą pikietą pod uczelnią
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama Zdzisław Gawlik poseł na Sejm RP