Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Adam Dziedzic PSL

Natchnieni Bieszczadem w Cisnej. Drugi dzień imprezy pod znakiem jubileuszu Siczki z KSU

Podziel się
Oceń

Drugi dzień 13. festiwalu Natchnieni Bieszczadem przebiegał pod znakiem jubileuszu 60 urodziny Eugeniusza Olejarczyka, pseudonim "Siczka", lidera grupy KSU. Na majdanie imprezy nie zabrakło wystawców rękodzieła i lokalnych produktów. Imprezę uświetnił tort dla jubilata, pokaz sztucznych ogni i Wiesław Kwaśniak z rodziną, tańczący w strojach ludowych.
Natchnieni Bieszczadem w Cisnej. Drugi dzień imprezy pod znakiem jubileuszu Siczki z KSU
Natchnieni Bieszczadem w Cisnej

Autor: Kuba Kluz

W malowniczej Cisnej spotkali się ludzie kochający turystykę górską, Bieszczadnicy, jak również całe rodziny. 

Na 13. Festiwal Natchnieni Bieszczadem zjechali liczni wystawcy. Można było skosztować i kupić chleb ukraiński lub łemkowski, pieczone w prawdziwych piecach chlebowych, opalanych drewnem, wytwarzane przez lokalnych twórców, wg oryginalnych receptur. Były wyroby wiklinowe w tym kosze, wyroby ze szkła, amulety. Z Biskupina zawitał wytwórca symboli słowiańskich. 

U Harnasia można było nabyć Bieszczadzkie Anioły. Z Rzeszowa do Cisnej przyjechała riksza. Był też dmuchany zamek dla dzieci, pokaz sztucznych ogni i wiele więcej. Część wystawców przedstawiliśmy po krótce na nakręconym przez nas filmie:



W drugim dniu koncertowali Muzycy z Matragony, Mechanicy Szanty, Zespół Żmije, Klang, Cztery Piąte, Łemkowyna, Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki i oczywiście legenda Bieszczad - KSU. Zwieńczeniem imprezy było gromkie sto lat! dla Eugeniusza Olejarczka, "Siczka".

Eugeniusz Olejarczyk, pseud. Siczka urodził się 26 lutego 1961 w Ustrzykach Dolnych to polski gitarzysta, wokalista, kompozytor oraz autor tekstów i lider punkowej grupy KSU, jedyny członek pierwotnego składu grający w zespole do dziś. Aktywność muzyczną rozpoczął w 1978 roku.

Eugeniusz Olejarczyk był jednym z działaczy Wolnej Republiki Bieszczadzkiej, nieformalnej organizacji młodzieżowej założonej w Ustrzykach Dolnych w 1977 roku. WRB w szczytowym okresie swej aktywności liczyła około 40 osób i łączyła w swoich szeregach muzyków KSU i ich sympatyków, będąc w rzeczywistości jedną z pierwszych, a zarazem największą w ówczesnej Polsce, lokalną subkulturą punków.

Pod koniec lat 70-tych Służba Bezpieczeństwa z Krosna i Milicja Obywatelska z Ustrzyk Dolnych za pomocą dwóch lojalnych agentów rozpracowywała grupę i przygotowała się do aresztowań. Zamiary służb jak i działalność samej grupy przerwał stan wojenny i powołanie członków WRB do wojska. 

Idea Wolnej Republiki Bieszczad znalazła się w wielu tekstach grupy KSU, m.in. w piosence zatytułowanej „Ustrzyki”, w której refren brzmi: Ustrzyki – to stolica Bieszczad jest / Ustrzyki – niech nam żyje W.R.B.

W latach 80. i 90. XX w. idea Wolnej Republiki Bieszczad rozprzestrzeniła się wśród mieszkańców regionu młodej generacji, a także wśród artystów wykonujących poezję śpiewaną. Mit wolnego życia w Bieszczadach stał się synonimem wolności, nabierając znaczenia bardziej uniwersalnego, a nawet metaforycznego, czego przykładem mogą być teksty piosenek Wolnej Grupy Bukowina, Starego Dobrego Małżeństwa czy Jacka Kaczmarskiego.

"Działacze" WRB: Bogdan Augustyn „Bohun”, Maciej Augustyn „M. Broda”, Wojciech Bodurkiewicz „Ptyś”, Waldemar Kuzianik „Burek”, Eugeniusz Olejarczyk „Siczka”, Leszek Szwarc „Kary”, Leszek Tomków „Plaster”, Bogdan Tutak „Tuptuś”, Sławek Wawryszczuk.

W 2007 roku w reżyserii Jerzego Jernasa miała miejsce premiera filmu dokumentalnego pt. „KSU – legenda Bieszczad, legenda rocka”.

Relacje na żywo z całego wydarzenia prowadziło Studio Bamppin z Rzeszowa.

Imprezę wsparli liczni sponsorzy z Al Capone i Optyk Kwaśniak na czele. Rzeszów112.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem. Migawki z całego festiwalu znajdziesz na mediach społecznościowych Rzeszow112.pl Facebook, Instagram i tik tok, znajdziesz tam nasze relacje na bieżąco.

 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kalitaTreść komentarza: Dno i żenada!Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:44Źródło komentarza: Rektor KUL wylądował za kratami w Rzeszowie! Tylko że...Autor komentarza: maxTreść komentarza: Wgniótł Putina w ziemię ! :):):):):):)Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Szymon Hołownia w Rzeszowie: Bezpieczeństwo, rozwój i przyszłość PolskiAutor komentarza: JurekTreść komentarza: Każdy podatnik płacący płaci. Żadna grupa rządząca od 1900 roku nie wzięła się za polski związek piłki nożnej, jak anglicy za kiboli, uciąc należy raz a dobrze, niech się człowieki natłuką, nie ma sensu wzywać ani sektorować policją dzielną, dam im wolną wolę. Na pogotowiu poczekają jak każdy, na przyjazd prokuratora też, po co ludziom ambitnym robić pod górkę?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:12Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: SumTreść komentarza: Co tej uchwały wynika NICZwykłe bicie piany. Poczta i tak zrobi swojeData dodania komentarza: 1.04.2025, 11:22Źródło komentarza: Radni sejmiku przyjęli stanowisko ws. restrukturyzacji PocztyAutor komentarza: GrallTreść komentarza: Kto płaci za zabezpieczanie grup bandziorów stadionowychData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: a wystarczyło dać im broń żeby się pozabijali, byłby święty spokójData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama