Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Natchnieni Bieszczadem w Cisnej. Drugi dzień imprezy pod znakiem jubileuszu Siczki z KSU

Podziel się
Oceń

Drugi dzień 13. festiwalu Natchnieni Bieszczadem przebiegał pod znakiem jubileuszu 60 urodziny Eugeniusza Olejarczyka, pseudonim "Siczka", lidera grupy KSU. Na majdanie imprezy nie zabrakło wystawców rękodzieła i lokalnych produktów. Imprezę uświetnił tort dla jubilata, pokaz sztucznych ogni i Wiesław Kwaśniak z rodziną, tańczący w strojach ludowych.
Natchnieni Bieszczadem w Cisnej. Drugi dzień imprezy pod znakiem jubileuszu Siczki z KSU
Natchnieni Bieszczadem w Cisnej

Autor: Kuba Kluz

W malowniczej Cisnej spotkali się ludzie kochający turystykę górską, Bieszczadnicy, jak również całe rodziny. 

Na 13. Festiwal Natchnieni Bieszczadem zjechali liczni wystawcy. Można było skosztować i kupić chleb ukraiński lub łemkowski, pieczone w prawdziwych piecach chlebowych, opalanych drewnem, wytwarzane przez lokalnych twórców, wg oryginalnych receptur. Były wyroby wiklinowe w tym kosze, wyroby ze szkła, amulety. Z Biskupina zawitał wytwórca symboli słowiańskich. 

U Harnasia można było nabyć Bieszczadzkie Anioły. Z Rzeszowa do Cisnej przyjechała riksza. Był też dmuchany zamek dla dzieci, pokaz sztucznych ogni i wiele więcej. Część wystawców przedstawiliśmy po krótce na nakręconym przez nas filmie:



W drugim dniu koncertowali Muzycy z Matragony, Mechanicy Szanty, Zespół Żmije, Klang, Cztery Piąte, Łemkowyna, Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki i oczywiście legenda Bieszczad - KSU. Zwieńczeniem imprezy było gromkie sto lat! dla Eugeniusza Olejarczka, "Siczka".

Eugeniusz Olejarczyk, pseud. Siczka urodził się 26 lutego 1961 w Ustrzykach Dolnych to polski gitarzysta, wokalista, kompozytor oraz autor tekstów i lider punkowej grupy KSU, jedyny członek pierwotnego składu grający w zespole do dziś. Aktywność muzyczną rozpoczął w 1978 roku.

Eugeniusz Olejarczyk był jednym z działaczy Wolnej Republiki Bieszczadzkiej, nieformalnej organizacji młodzieżowej założonej w Ustrzykach Dolnych w 1977 roku. WRB w szczytowym okresie swej aktywności liczyła około 40 osób i łączyła w swoich szeregach muzyków KSU i ich sympatyków, będąc w rzeczywistości jedną z pierwszych, a zarazem największą w ówczesnej Polsce, lokalną subkulturą punków.

Pod koniec lat 70-tych Służba Bezpieczeństwa z Krosna i Milicja Obywatelska z Ustrzyk Dolnych za pomocą dwóch lojalnych agentów rozpracowywała grupę i przygotowała się do aresztowań. Zamiary służb jak i działalność samej grupy przerwał stan wojenny i powołanie członków WRB do wojska. 

Idea Wolnej Republiki Bieszczad znalazła się w wielu tekstach grupy KSU, m.in. w piosence zatytułowanej „Ustrzyki”, w której refren brzmi: Ustrzyki – to stolica Bieszczad jest / Ustrzyki – niech nam żyje W.R.B.

W latach 80. i 90. XX w. idea Wolnej Republiki Bieszczad rozprzestrzeniła się wśród mieszkańców regionu młodej generacji, a także wśród artystów wykonujących poezję śpiewaną. Mit wolnego życia w Bieszczadach stał się synonimem wolności, nabierając znaczenia bardziej uniwersalnego, a nawet metaforycznego, czego przykładem mogą być teksty piosenek Wolnej Grupy Bukowina, Starego Dobrego Małżeństwa czy Jacka Kaczmarskiego.

"Działacze" WRB: Bogdan Augustyn „Bohun”, Maciej Augustyn „M. Broda”, Wojciech Bodurkiewicz „Ptyś”, Waldemar Kuzianik „Burek”, Eugeniusz Olejarczyk „Siczka”, Leszek Szwarc „Kary”, Leszek Tomków „Plaster”, Bogdan Tutak „Tuptuś”, Sławek Wawryszczuk.

W 2007 roku w reżyserii Jerzego Jernasa miała miejsce premiera filmu dokumentalnego pt. „KSU – legenda Bieszczad, legenda rocka”.

Relacje na żywo z całego wydarzenia prowadziło Studio Bamppin z Rzeszowa.

Imprezę wsparli liczni sponsorzy z Al Capone i Optyk Kwaśniak na czele. Rzeszów112.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem. Migawki z całego festiwalu znajdziesz na mediach społecznościowych Rzeszow112.pl Facebook, Instagram i tik tok, znajdziesz tam nasze relacje na bieżąco.

 

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Janeczko877Treść komentarza: No wreszcie.Data dodania komentarza: 16.09.2024, 17:10Źródło komentarza: CH Plaza Rzeszów wprowadza nowy system parkowaniaAutor komentarza: lózakTreść komentarza: Wyślijmy tam jeszcze więcej kasy na tą wojenkę to otworzą więcej takich biznesów do łupienia PolakówData dodania komentarza: 12.09.2024, 13:43Źródło komentarza: Służby z Rzeszowa zlikwidowały biura "call center" związane z platformami inwestycyjnymi dokonującymi oszustwAutor komentarza: KMSTreść komentarza: Wróżka przepowiedziała? :):):):)Data dodania komentarza: 11.09.2024, 20:43Źródło komentarza: Nadciągają intensywne opady deszczu – zagrożenie podtopieniami i powodziąAutor komentarza: lózakTreść komentarza: oj tam oj tam, widzisz jaki jesteś otumaniony. Pozwalasz kraść tory kolejowe a czepiasz się takich co niby kradną ale chyba nie kradną bo nikt ich nie złapał i nikt nikomu nic nie udowodniłData dodania komentarza: 9.09.2024, 13:21Źródło komentarza: Złapani na gorącym uczynku! Trzej mężczyźni wpadli na kradzieży torów kolejowychAutor komentarza: Gal AnonimTreść komentarza: Oj tam wielkie halo, trochę z nieużywanej części torowiska! Łup warty 10 tysięcy, to ja zapytam inaczej gdzie była Milicja-Policja, jak zwał tak zwał gdy od 1989 roku do dzisiaj bandyci zwani dalej politykami okradali i okradają to państwo na miliardy!? O tym jakoś nie napiszecie nigdy!Data dodania komentarza: 6.09.2024, 10:48Źródło komentarza: Złapani na gorącym uczynku! Trzej mężczyźni wpadli na kradzieży torów kolejowychAutor komentarza: kamilTreść komentarza: A gdzie jest ta TRZCIENIA bo chyba TRZCIANA sie nazywa miejscowośćData dodania komentarza: 6.09.2024, 08:28Źródło komentarza: Inauguracja nowego roku szkolnego w ZSTW w Trzcianie, który niebawem wzbogaci się o Branżowe Centrum Umiejętności
Reklama
Reklama
Reklama