Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje dla firm
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na wystawę „Niepodległość szablą wywalczona”

Podziel się
Oceń

Widzowie mogą prześledzić również krótki zarys historii i rozwój szabli w Polsce na tle ewolucji broni białej w Europie. Na wystawie zaprezentujemy kilkadziesiąt szabel z różnych okresów historycznych, poczynając od wieku XVII, poprzez czas powstań narodowych, walk z sowieckim i niemieckim najeźdźcą, kończąc na roku 1945. Ekspozycję uzupełnią mundury i inne elementy wyposażenia wojskowego oraz bogata ikonografia.
  • Źródło: informacja prasowa
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na wystawę  „Niepodległość szablą wywalczona”
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na wystawę „Niepodległość szablą wywalczona” - Fragment plakatu promocyjnego

Autor: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

- Z radością informujemy, że z dniem 16 lutego 2021 roku Muzeum Okręgowe otwiera nową wystawę czasową: „Niepodległość szablą wywalczona”. Wystawa dostępna jest w okresie luty - czerwiec 2021 r. mówi Rafał Kocoł z działu Edukacji, Promocji i Cyfryzacji Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Jest to pierwsza wystawa po częściowym zniesieniu obostrzeń antycovidowych.

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na wystawę  „Niepodległość szablą wywalczona”
Wystawa „Niepodległość szablą wywalczona”


Szabla to broń o egzotycznym pochodzeniu, jednak już kilka wieków temu stała się w Polsce częścią składową kultury sarmackiej i nieodłącznym atrybutem każdego szlachcica. Dzieje tej broni związały się ściśle z historią naszej Ojczyzny, nie tylko w znaczeniu bojowym. Szabla stała się symbolem narodowym, zaś w czasach zaborów symbolem dążenia Polaków do odzyskania niepodległości, zgodnie ze słowami polskiego hymnu „Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy”.

Na ekspozycji zobaczymy polskie tradycje niepodległościowe związane z tą bronią, tj. powstania narodowe czy zmagania podczas wojny polsko – bolszewickiej.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Sali Tradycji 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie oraz z kolekcji prywatnej.

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: papieżpolakTreść komentarza: no i mają rację, to nie nasza w0jnaData dodania komentarza: 22.04.2025, 22:23Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: prorokTreść komentarza: to nie czołg tylko sołtys na rowerzeData dodania komentarza: 22.04.2025, 16:02Źródło komentarza: Tragedia na Podwisłoczu w Rzeszowie. Kobieta zginęła po upadku z oknaAutor komentarza: GrallTreść komentarza: Towarzyszowi Woś marzy się powrót sekty Pisu do władzy bo obecna władza bierze się im z tylkiData dodania komentarza: 21.04.2025, 18:37Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: KacperTreść komentarza: Ostatni akapit to bardzo piękna historia. A u mnie pod oknem przejechał właśnie czołg, takiego widoku nie mieliśmy w tej części naszej wioski już bardzo, bardzo długo.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 08:50Źródło komentarza: Tragedia na Podwisłoczu w Rzeszowie. Kobieta zginęła po upadku z oknaAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Ważne jest, aby służby były dobrze przygotowane do szybkiego i skutecznego reagowania w takich sytuacjachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:52Źródło komentarza: W Korczowej symulowano usuwanie zagrożenia radiacyjnego [FOTO]Autor komentarza: QaabaTreść komentarza: Prezydent Bakun ma rację, że warto myśleć o integracji migrantów, szczególnie w mniejszych miastachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:51Źródło komentarza: W Przemyślu powstanie ośrodek dla cudzoziemców? Prezydent Bakun odpowiada
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama