Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje rpo
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Rzeszów. Uruchomiono jedyny w Polsce system "zielonej fali"

Podziel się
Oceń

Rzeszów - jako pierwsze miasto w Polsce - wdrożył technologię priorytetu dla pojazdów uprzywilejowanych. System pozwoli na szybszy i bezpieczniejszy przejazd przez skrzyżowanie.
  • Źródło: UM Rzeszów
Rzeszów. Uruchomiono jedyny w Polsce system "zielonej fali"
fot. materiały prasowe Urzędu Miasta Rzeszowa
Od 2015 r. w Rzeszowie funkcjonuje Inteligentny System Transportowy (ITS) obejmujący swoim obszarem całe miasto. Do system włączonych jest 66 skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, ponad 40 tablic zmiennej treści, stacje meteo oraz pomiaru zanieczyszczeń, a także systemy kamer CCTV, czasu przejazdu, inteligentnego ważenia oraz priorytetu dla transportu publicznego.

System jest sukcesywnie rozbudowywany o nowe funkcjonalności. Najnowszą jest technologia Sitraffic Stream gwarantująca priorytet dla pojazdów uprzywilejowanych, która pomyślnie przeszła fazę testów i już działa w Rzeszowie.

Technologia zapewnia automatyczne zielone światło na każdym skrzyżowaniu dla wybranych pojazdów służb ratowniczych, wyposażonych w specjalną jednostkę pokładową. System wykorzystuje GPS do określenia dokładnej pozycji pojazdu, przesyła dane do centrum sterowania ruchu drogowego i żąda priorytetowej fazy.

- Dzięki temu pojazd nie musi zwalniać przed skrzyżowaniem, jedzie bezpieczniej, nie generuje hałasu z powodu mniejszego zużycia syren, a zielone światło na całym ciągu pozwala kierowcom łatwiej stworzyć korytarz życia dla nadjeżdżającego pojazdu służb ratowniczych. To wszystko zapewnia lepszą, skuteczniejszą i bezpieczniejszą jazdę na skrzyżowaniach, a w konsekwencji - realizację zadań - mówi st. bryg. mgr inż. Tomasz Baran, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Nie jest wymagana żadna fizyczna infrastruktura przydrożna, a po przejechaniu przez skrzyżowanie pojazdu służb ratowniczych system jak najszybciej wraca do normalnej pracy świateł drogowych. Wszystko odbywa się automatycznie.

- System został zainstalowany w 42 pojazdach służb ratowniczych - pogotowia, straży pożarnej oraz policji. To pierwsze takie wdrożenie w Polsce, co tylko podkreśla innowacyjność Rzeszowa, w kreowaniu rozwiązań poprawiających jakość funkcjonowania we wszystkich obszarach w mieście - powiedział Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Technologia została wdrożona przez firmę Siemens Mobility będącą operatorem systemu ITS w Rzeszowie, a także w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Białymstoku i Tychach.

- Priorytet dla pojazdów uprzywilejowanych z powodzeniem funkcjonuje już w Europie, m.in. w kilkunastu miastach niemieckich oraz np. w stolicy Islandii. Cieszymy się, że dociera także do Polski, a Rzeszów zyskuje technologię, która przysłuży się wszystkim mieszkańcom - powiedział Dariusz Obcowski, dyrektor pionu ITS w Siemens Mobility Sp. z o.o.

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama